Dijital paralar hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Dijital paralar ve Blockchain ilişkisi nasıldır? İşte bilinmesi gerekenler...

Dijital paraların amacı, küresel işlemleri kolaylaştırmaktır. Bunu yapabilmek için, insanların küresel olarak işlem yapmasına izin veren merkezi olmayan platformlar kurmaları gerekiyor. Coforge'un Kurucu Ortağı ve Kurumsal Mimari Başkan Yardımcısı Ashwani Kumar, dijital paralara yatırım yapmanın çeşitli avantajlarından bahsediyor.

Son on yılda, dijital paralar yatırımcılar arasında çok popüler hale geldi. Çok uluslu şirketler şimdiden kripto para piyasasına büyük miktarlarda para pompaladılar. Örneğin Tesla, 2021'de Bitcoin'in en büyük bireysel yatırımcısı oldu. 1,5 milyar doların üzerinde dijital para birimi satın alması perakende yatırımcıların dikkatini çekti.

Dijital paralar ve Blockchain 

İtibari para birimlerinin aksine, dijital paralar herhangi bir fiziksel emtia veya kurum tarafından desteklenmez. Bunun yerine, merkezi olmayan platformlar aracılığıyla sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Blockchain teknolojisinin hızlı gelişimi nedeniyle, yatırımcıların bunu sürekli öğrenmesi önemlidir. Bunu yapmak, dijital paralara yatırım yapmak söz konusu olduğunda bilinçli kararlar vermelerini sağlayacaktır.

İtibari para birimlerinin aksine, dijital paraların herkesin görebileceği bir halka açık defteri vardır. Bu özellik, dolandırıcılığı en aza indirmek ve işlemlerin verimliliğini artırmak için idealdir. Piyasada çok sayıda dijital para bulunurken, Ethereum ve Bitcoin en popüler ikisi. Ethereum şu anda 370 milyar dolar civarında seyrederken, Bitcoin 1 trilyon dolara ulaşma yolunda.

Dijital paraların kullanım kolaylığı ve merkezi olmayan yapısı nedeniyle, hükümetler ve bireyler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu, onları herkes tarafından kullanılabilecek evrensel para birimlerine dönüştürebilir. Dijital paralar, çeşitli işlemlerin yapılabilmesinin yanı sıra, farklı ülkelerdeki değişen döviz kurlarına hitap etmek için de kullanılabilir.

Lütfü Türkkan kimdir, nerelidir ne iş yapar? Lütfü Türkkan kimdir, nerelidir ne iş yapar?

Dijital paralar muazzam getiri sağlama potansiyeline sahip olsa da, riskleri de önemlidir. Sektörü yöneten düzenlemelerin olmaması nedeniyle, bunların nasıl uygulanacağı henüz belli değil. Bazı hükümetlerin dijital paraların kullanımını yasaklayabileceğine dair raporlar var. Bununla birlikte, dijital paraların muazzam bir potansiyeli olduğu için bunun gerçekleşmesi pek olası değildir. Dijital paralar riskli kabul edilse de, yatırım portföyünü çeşitlendirmek için hala harika bir yoldur. Piyasa iyileşmeye başladığında kademeli olarak artabilirler.