Dijital patentte çılgınlık dönemi

Yazılım Uzmanı İlker Ülfer, "Sanat sektöründe alışılagelmiş kalıpları yıkan yeni kripto çılgınlığı olan değiştirilemeyen jetonların büyük çıkışı karşısında Türkiye geri kalmamalı" dedi.

Gündem 11.10.2021 - 06:55 11.10.2021 - 11:21

Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Yeni kripto çılgınlığı Non-fungible tokens (değiştirilemez jetonlar) anlamına gelen NFT büyük bir çıkış yaptı. Uzmanlar Türkiye'nin gerik kalmaması için uyarılarda bulundu. Christie’s müzayedesinde kaydedilen rekor satışla NFT, dünya gündemine düştü. Beeple adlı sanatçının bir JPG resminden ibaret ‘Everyday’ adlı eseri 69 milyon dolara alıcı bulması büyük şaşkındlık uyandırdı. Sanat sektöründe hem ekonomi hem de yapı olarak alışılagelmiş kalıpları yıkıyor. 
‘Değiştirilemez para/çip’ anlamına gelen NFT, herhangi bir ürünün ‘dijital mülkiyet hakkı’ olarak adlandırılıyor. En basit tabirle değiştirilemez ve benzersiz olarak tarif edilebilecek nonfungible tokenler, birbirlerinin yerine geçemeyecek orijinallikte ve farklı değerlerde üretiliyor. NFT genellikle koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında tercih ediliyor

Yazılım uzmanı İlker Ülfer,  "Nonfungible token’in (NFT)  çıkışına baktığımızda oyun yapımcılarının oyundaki karakteri korumak ve kopyalanmasının önüne geçmek adına geliştirdiği bir yazılımdır. NFT doğuşu aslında kişilerin ürettiğin veya yarattığı şeyi korumak adına çıkmıştır. Şu anda bununla ilgili bir sınırda şu anda yok. Sanattan tutunda sanayiye veya ürettiğiniz bir tekstil tasarımına kadar hayata dair ne varsa üretilen şeyi korumak amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir. NFT’nin geçmişine bakacak olursak daha 4 yıllık bir mazisi var. Ama bu kadar kısa sürede çok hızlı bir şekilde yol aldığını söylemekte yanlış olmaz. Günümüzde en büyük sorunlardan biri de dijitalleşen dünyada insanların yarattığı fikirlerin çalınması ve kopyalanmasıdır. NFT ile bunun önüne geçilebileceğini söylemek yanlış olmaz.  Bu sistemin altyapısına baktığımızda Blockchain sistemiyle aynı mantıkta yürüyor. Aynı değil fakat bunun kollarından biridir" dedi.

İLKER
“HIZ SORUNU”
Ülfer, "NFT’nin şu andaki en büyük sorunu hız sorunudur. İnsanlar kredi kartlarıyla alışveriş gibi işlemlerini saniyeler içinde gerçekleştirebilirken Blockchain’de anında işlem yapabilmek şu anda pek mümkün değil. Nedeni ise Blockchainlerin işlemlerinin birbiriyle olan ilişkileridir. Bir işlem yapmak istediğinizde eser ne kadar büyükse ona göre birkaç saat veya bazen birkaç günü bulabilmektedir. Veri transferlerinde ki hızla ile doğru orantılı zamanlar ile değişkenlik gösteriyor. Kullanıcı sayıları her geçen gün artmakta bu da kullanıcılar arasındaki verilerininde doğal olarak her geçen gün büyümektedir. Büyüyen bu kullanıcı kitlesinin aralarındaki transferler işlemlerin daha hızlı sağlanması adına kuantum bilgisayar gerekmektedir. Bununla ilgilide yurtdışında ciddi çalışmalar yürütülmekte. Şu anda kullandığımız altyapı ve sistemler aslında çağımıza çokta ayak uydurabilen sistemler olduğunu söyleyemeyiz" diye konuştu.


ÜLKELER ÇEKİŞİYOR
Amerika ve Çin bu teknoloji için şu anda bir savaş içinde olduğunu belirten Ülfer, "Kuantum bilgisayarın hayata geçmesi durumunda birçok şey değişecek. Amerika ve Çin bu teknolojinin gelecekte neler getirebileceğini bildikleri için ciddi bir rekabet içindeler. Değişim ve gelişimi de öncülük edip bu alanda liderlik etmek istemesi de açıkçası şaşırtıcı değil. Ülkemizde ise devletin yapması gereken en önemli adımlardan biri NFT ile yapılmış bir eseri fikri mülkiyet kanuna alıyorum demesi lazım. Çünkü bunu yapması durumunda burada oluşturulan eserleri tanıdığını göstermiş olacaktır. Bu da bu alanda yapılan eserlerin korunmasına dair önemli bir adım olmuş olacaktır. Bu tanıma Türkiye’de NFT önünü de açmak olacaktır. Şu anda mevcut duruma bakarsak bu konuya devlet nötr durumda. Bu alanı fark edip hızlıca bu konuyla alakalı harekete geçmemiz gerekiyor" dedi.

BİLİŞİM SEKTÖRÜNE DESTEK
Ege Codes Yazılım şirketi sahibi Ümit Seven, "2010 yılından itibaren devlet bu alanda çok büyük yatırım ve desteklerde bulundu. Gençlerimizin beyin göçüne engel olmak adına bu alanda birimler kuruldu. Projeler için burslar veriliyor. Şu anda Türkiye'de devletin ön plana çıkardığı alan savunma sanayi yazılımı. Tabi devlet ve özel sektörün öncelik ve beklentileri de farklı olabiliyor. Yalnızca askeri ve savunma alanı için değil son yıllarda özel sektörü destekleyen kapsamlı programlar devreye sokuldu. Buda doğal olarak yazılım sektöründeki trendlere uygun bir biçimde ülkemizde de eş zamanlı ilerliyor. İstenilen seviyede olduğumuzu pek söyleyemesek de gelişmeler umut verici diyebiliriz. Yalnızca destek ile değil aynı zamanda bu konuyla ilgili devletinde özel sektörle ile eş zamanlı ilerleyip bununla alakalı kanunları geliştirip zamana uygun hale getirmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

uMiT
"HALA 40 YIL ÖNCEKİ MANTIK VAR"
Ümit Seven,  "Bizim patent ofisimiz yazılım patenti konusunda hala 40 yıl önceki mantıkla davranıyor. Bu konuda çok geride kaldığımızı söyleyebiliriz. NFT yaptığınız işin size ait olduğunu gösteren ve herkes tarafından bilinmesini sağlayan patentin dijital halidir. NFT sayesinde kopyalanma, çalınma ve haksız rekabetin önüne geçiliyor"dedi.

yüksel

"HER ŞEYİ İÇİNE KATACAK"
Netport Global sahibi Yüksel Satılmış, “NFT’yi özellikle bu sene kripto dünyasında büyük bir çıkış yapan inovatif bir dijital sertifika devrimi gibi düşünüyorum. Bu oluşum daha da ilerleyecek hatta çılgınlık seviyesine doğru gideceğini söyleyebilirim. Dijital olan tüm varlıklara yönelik çalışmalar ile ilerleyeceğini söyleyebiliriz. Şu ana kadar aşina olduğumuz fotoğraflar, şarkılar ve videoları içine alarak gitti. Fakat bu alanlar dışında da etkin bir biçimde hemen hemen her şeyi içine alarak gidecek. Örnek vermek gerekirse Chiliz kendi altyapısında futbol kulüplerine servis sağlayarak neredeyse NFT teknolojisi ile eş çözüm üretti. İnsanlar ve kurumlar bu teknolojik gelişmeyi sevdiler” ifadelerini kullandı.

Yorumlar