Dijital tarım pazarı, hem üreticiyi hem de tüketiciyi bir araya getiren bir çeşit projeye verilen isimdir. Çiftçiler ve tüketiciler için yeni bir çağ başlatan bu proje Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından harekete geçirilmiştir ve günümüzde de sıklıkla kullanılmaktadır. Dijital tarım pazarı, tarımda dijitalleşme adına önemli bir adımdır. Çiftçilerin kendi alın teri ile ürettikleri mahsuller üretmiş oldukları değerden satılabilecek. Tüm üretici ve tüketiciler kaliteli ürünleri daha uygun fiyatlara satın alabilecek. DİTAP sayesinde üretilen tüm ürünler değeri ile eşdeğer fiyattan satılabilecek. Peki DİTAP nedir? Dijital Tarım Pazarı kelimesinin birleşiminden oluşturulmuştur. 

Dijital Tarım Pazarı, mahsüllerin tohumundan olgunlaşmış haline kadar tüm üretim zincirinin takip edilebilmesine olanak sağlar. Dijital Tarım Pazarı ile ürünlerin direkt satışı sağlanıyor. Ayrıca fiyatların da sezon öncesi daha öngörülebilir olmasına da imkan tanıyor. Dijital Tarım Pazarı üreticilere avantaj sağlayarak girdi finansmanı ile tohum, gübre gibi ürünlerin tedariği konusunda çiftçilere yardımcı olacak. 

Nasıl dijital tarım pazarı üyesi olunur? 

Dijital Tarım Pazarı üyesi nedir? Dijital tarım pazarı üyeliği, doğrudan tüketicilerle iletişim halinde olarak üretilen ürünlerin satılması ve bu ürünlerin yetiştirilmesi sırasında gerekli desteğin sağlanması için gereklidir. Dijital tarım üyesi olmak isteyen gerçek ya da tüzel kişiler başvurularını ditap.etarim.gov.tr üzerinden ya da e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilir. Ayrıca alıcı ve satıcı girişleri sup.etarim.gov.tr üzerinden de yapılabilmektedir. Yeni kayıt olacak üretici ya da tüketiciler kayıtlarını sup.etarim.gov.tr üzerinden yapabilir. Üyeliğinizi tamamladıktan sonra mobil numaralarınız ile sisteme giriş yapabilirsiniz. 

Bu kalkınma hareketi çiftçilerin çalışmalarının desteklenmesi ve kırsal alandaki yaşamı dönüştürmede önemli bir rol oynamaktadır. Doğru bilgi ile yönlendirilen çiftçiler, doğru oranlarda, doğru gübreleme sayesinde daha verimli üretimin yapılmasına yardımcı olur. Tüketicilerin tüm üretim aşamalarını yakından takip ederek daha bilinçli bir şekilde alışveriş yapmasına da olanak sağlayan bu sistem hem çiftçiler hem de tüketiciler için iyi bir fırsat sunuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yürüttüğü bu projede yer alarak hem çiftçilere destek olabilir hem de tarımın kalkınmasına katkıda bulunabilirsiniz proje bu yönüyle de tercih edilme sebebi oluyor.