Dikkat bozukluğu ve hiperaktivite hemen hemen her yetişkin ve çocukta görülmektedir. Dikkat bozukluğu özellikle çocukluk döneminde yoğun olarak görülmektedir. Bireylerde aşırı bedensel hareketlilik görülür. Gebelikte meydana gelen bu rahatsızlık, çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde etkisini sürdürebilir. Sağlıksal tedavi olarak ilaçlı ve ilaçsız yöntemlere başvurulmaktadır. Dikkat eksikliği olarak da adlandırılan bu rahatsızlık, normalin dışında hareketlilik ve yoğun aktivite halinin görülmesidir.

Çocukluk çağında ayırt edici özelliği ile saptaması kolay hale gelir. Ancak gebelik döneminde de fark edilebilir. Dikkat eksikliği 3 farklı alanda değerlendirilebilir. Bu alanlar; aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği ve dürtüselliktir. Dikkat bozukluğu tanısı çocuklardaki hareketliliğe ve belirtilere bağlı olarak konulabilir. Uzun süre oturamama, sabit kalamama, sürekli hareket etme ihtiyacı gibi belirtiler dikkat eksikliği anlamına gelebilir.

Eller sürekli hareket halinde ve herhangi bir noktaya odaklanmada sorunlar ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde dikkat eksikliği daha az belirti ile görülebilir. Dürtüsel davranışlar ve sürekli hareketlilik halinde azalmalar görülebilir. Ancak belirtiler tam anlamıyla yok olmamaktadır. Yetişkinlerde daha çok işleri yetiştirememe, odaklanmada zorluk, çalışmada verimsizlik gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca öfke atakları ile de kendini gösterebilir. 

Dikkat bozukluğu, neden olduğu tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Beyin fonksiyonlarında meydana gelen anomalilerden dolayı olduğu düşünülmektedir. Beyin işlevlerinde görülen değişimler kalıtsal, çevresel ve gebeliğe bağlı faktörlerden dolayı ortaya çıkabilir. Dikkat eksikliği sürekli hareket halinde olmanın en çok ortaya çıkan belirtilerinden biridir. İnsanlar onlarla konuştuğu zaman dinlemiyorlarmış gibi görünebilir, ilgisiz, organize olmakta zorlanan, faalliyetlerden kaçınan bireyler olabilirler. 

Dikkat bozukluğu tedavisi

Hiperaktivite tedavisi için ilk olarak klinik bulgular incelenmektedir. Bu hastalığa neden olan tiroit bezi rahatsızlıkları, kansızlık ya da anksiyete ve stres gibi psikolojik sorunların neden olup olmadığı araştırılmaktadır. Tanı için evdeki ve okuldaki davranışlar incelenebilir. Psikolog ve psikiyatrist değerlendirmesi alınarak bireye uygun tedavi yöntemleri oluşturularak başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Medikal ya da medikal olmayan tedaviler birlikte uygulanmaktadır. Bazı hastalarda psikolog ve psikiyatristlerin yapacağı testlere göre ilaçlı tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Çocukların doğru alışkanlıkları kazanabilmesi için bir uzman eşliğinde tedavi yürütülebilir.