Nihat AK/YENİGÜN - Eğlence dünyasının dinamik, enerjik, muzip, hazır cevap, güldürürken ağlatan, kahkahayla göbek attıran, okuduğu eserlerle gönüllerde hoş bir sada bırakan nadide ismi Hikmet Durmuş, roman olacak hayat hikayesinden kesitleri yalın cümlelerle anlattı. Kütüğü Elazığ Karakoçan olan gurbetçi bir ailenin 9 evladından sondan 3’üncüsü olarak Bingöl’de dünyaya gelen Durmuş, hayatının ilk günlerini şu cümlelerle anlatıyor, “Babam ben bebek iken Almanya işçi gitmiş. Ev hanımı annem 9 çocuk dünyaya getirmiş ben sondan 3’üncüyüm. Zor zamanlarda tezek toplayıp yaktığımızı, su sattığımı, ağabeylerimin çöpten ekmek bulduklarında pasta bulmuş gibi sevinerek yediklerini bilirim. Terör olayları nedeniyle aklı bizde kalan babam bizim İzmir’e taşınmamızı istedi. Ben eşyaların arasında kamyonun arkasında annem ve kardeşlerim otobüsle bir geldik pir geldik İzmir’e. Biz babamızın bizimle olacağı hayalini kurarken Almanya’dan acı bir haber geldi. Kendisinin de kanser olduğundan geç haberi olmuş bizleri üzmemek için haber vermeden girdiği ameliyattan çıkamamış. Maide annem babamızın yokluğunu hissettirmemek için çok çırpındı. Hem annelik hem babalık yaptı bize.”

mikrop hikmet yenigün gazetesi (2)

İMAM HATİBİ DERECEYLE BİTİRDİ

Dinini kulaktan dolma bilgilerle öğrenmenin yanlışlığına dikkat çeken Hikmet Durmuş, “Dinimi en iyi bilgi verebilecek okulundan öğrenmek istedim. Ailem dahil herkes şaşırdı. Küpemi girerken çıkarır, çıkarken takardım. İmam Hatip Lisesinde kültür etkinlikleri başlatan ilk kişi olarak skeçler yazıyor tiyatro yapıyor ve folklor oynuyordum. İmam Hatibi dereceyle bitirdim ama hedefim müezzin veya imam olmak değildi. AÖF Muhasebe&Finansman okudum. Duyanlara enteresan geliyor, bir de turizm otelcilik kursunda servis ve bar bölümünü bitirdim” dedi.

mikrop hikmet yenigün gazetesi (3)

KOMİLİK YAPARKEN KEŞFEDİLDİ

Yaptığı her işin keyfini çıkarması keşfedilmesine vesile olan Hikmet Durmuş ilk kıvılcımı şu sözlerle dile getiriyor, “Anadolu Kulübü-Parlamenterler Kulübü olarak bilinen bir restoranda komi olarak çalışmaya başladım. Bulaşıkları yıkarken, tuvaletleri temizlerken şarkılar türküler söylüyor Zeki Müren’i taklit ediyordum. Çalışmaya daldığım bir anda müdürümüz Ayhan Hanımın beni dinleyip sahne teklif etmesi sahnelere çıkmamada ilk kıvılcım oldu. Şarkı, tiyatral gösteri, şov, stand-up karışımı bir şey oldu. Çok beğenildi. Kulübün solisti, ‘İstemiyorum. Ya o, ya ben’ dedi. İnsanların o dönemde gelmeye korktuğu en çok 2 masanın dolabildiği Basmane’deki Dekim Otel’de çalışmaya başladım. Altı ay boş masalara şarkı söyledim. Kimsenin uğramadığı yerde kendi izleyici kitlemi oluşturdum. ‘Dekim Otel’de Mikrop var’ ilk çıkan haberimden sonraki afişlerde ‘Mikrop Hikmet’ yazmaya başlandı. Farkında olmadan ünlendiğim yerden 15 yıl sonra ayrıldım. Hakkı Bulut Maksim Gazinosu’da Atalay Noyaner’le tanıştırmıştı ama bar, pavyon ve gazino denilince farklı bir algım olduğu için telefon numaramı bile aramasınlar diye yanlış verdim. Sahne aldığım bir düğünün ardından Noyaner beni Turkuaz’da başlattı”.

mikrop hikmet etkinlik yenigün gazetesi

“ÜNLENMEK İÇİN HER ŞEY MÜBAH DEĞİL”

Kendi değerlerini koruyarak yerel bir sanatçı olmaya çalıştığına dikkat çeken Hikmet Durmuş, “İstanbul’dan ve ünlülerden davetler aldım. Ama ben İzmir ve Ege’de kendi değerlerimi koruyarak sahne almak istedim. Köylüsünden şehirlisine herkes benim programıma bilinçli olarak geliyor. Kendi tasarladığım terzilerime diktirdiğim kostümümü giyiyor ve onun hakkını vermek için sahneye çıkıyorum. İki masaya da iki yüz kişiye de sayı ayrımı yapmadan hizmet sunuyorum. 7’den 77’ye her kesimi memnun edecek repertuarım var. Sahneye çıkmadan başlayan heyecanım ilk günkü gibi devam ediyor. Ben ve ekip arkadaşlarım dini bir şey olduğu için değil yaptığımız işin hakkını vermek için sahnede alkol kullanmıyoruz. Hayatımda hiç alkol almadım. Sigara içmedim. Madde kullanmadım. Ünlü olmak için her şey mübah anlayışını kabul etmiyorum” dedi.

mikrop hikmet yenigün gazetesi (5)mikrop hikmet yenigün gazetesi (6)

“HER SAHNENİN SADAKASI VARDIR”

Her yapılan başarılı işin bir sadakasının olması gerektiğine vurgu yapan Hikmet Durmuş, “Silahla vurulan sahnede bıçaklanan dostlarımız var. Ben ve ekibim sosyal sorumluluk projelerinde görev yapmayı sahne sadakası olarak görüyoruz. ‘Biz Bize Yeteriz’ çalışmamızda verenle alan arasında aracı olduğumuz projeleri örnek olması açısından sosyal medyamızda paylaşıyoruz. Bir gecede bir SMA’lı çocuğumuzu kurtarabilecek dev konserleri ünlülerimiz ile birlikte yapmak istiyorum. Kadınlar matinelerimde İçişleri Bakanlığının 'En İyi Narkotik Polisi Anne' projesine katkı sağlamak istiyorum. İhtiyaç fazlalarının teslim edildiği ihtiyaçlı olanların ücretsiz aldığı bir butik kurmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Su istimal edilse de iyi niyetli olmaktan vazgeçemediğini belirten Hikmet Durmuş, “Beni kandıranları kolay affediyorum. Sinirlensem de ağzımdan küfür çıkmaz. Belki o yüzden şeker hastası oldum. Çok daraldığımda anacığımı ararım. Hemen yanına giderim. Çok şey konuşmasak da o beni rehabilite eder. Ablam da annem gibidir. Aile benim için çok anlam ifade eder. Onun için ne kadar sahnede olsam da izleyicilerim beni ben onları ailem gibi görürüm” dedi.

mikrop hikmet yenigün gazetesi (4)