Yaz tatillerinde listenin başına eklenmesi gereken yerlerden olan milli park, harika bir tabiata ev sahipliği yapmaktadır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı nerede?

Aydın il sınırları içerisinde Kuşadası ilçesinde yer alan Dilek Yarımadası Milli Parkı Ege bölgesinin en büyük milli parkıdır. Dilek yarımadası kuzey, güney ve batı tarafı Ege Denizi ile çevrelenmiştir. İsmini; yarımadanın içerisinde yer alan ve en yüksek tepe özelliğine sahip olan Dilek Tepesi’nden almıştır. Dilek Yarımadası; 1996 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Bu alana Menderes Deltası’nın bulunduğu yer de dahil edilerek ülkemiz için kıymetli olan doğal güzellikler koruma altına alınmıştır

Dilek Yarımadası Milli Parkı sahip olduğu masmavi güzel plajlarıyla yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra; turistik ve tarihi gezi alanları da milli parkın gezilmesi gereken yerlerindendir.  Milli park ziyaretçilerine; doğa yürüyüşleri, botanik turlar, kuş gözlemciliği ve yamaç paraşütü gibi çeşitli aktiviteler sunmaktadır. 

Dilek Yarımadası Milli Park’ın içerisinde; Olukdere Kanyonu, Zeus Mağarası, Ayayorgi, Bükler, Büyük Menderes Deltası, Lale Adası ve Dilek Tepe gibi görülmesi gereken doğal güzellikler bulunmaktadır.

Milli parkın içerisinde müze bulunmaktadır ve bu müzede eskiden burada yaşamış olan hayvanlar sergilenmektedir. Nesli tükenmiş olan Anadolu Parsı’nı müzede görmek mümkündür. Doğal bir güzellik olan milli park içerisinde farklı türlerde ağaçlar bulunmaktadır. Milli park içerisinde yapılacak bir doğa yürüyüşü sayesinde bu güzel ağaçlar görülebilir.

Koruma altında olan milli park içerisinde, mangal, tüp, semaver kullanmak ve ateş yapmak kesinlikle yasaktır. Yasağa uymayan kişilere ise kolluk kuvvetleri tarafından ceza uygulanmaktadır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı’na nasıl gidilir?

Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı olan Güzelçam beldesinde bulunan Milli Park’a pek çok ulaşım imkânı bulunmaktadır. D515 karayolu üzerinde Kuşadası’ndan Söke’ye doğru gidilerek Dilek Yarımadası Milli Parkı tabelasından dönüş yapılmalıdır. Dönüş yapıldıktan, 17 km sonra milli parka ulaşılmaktadır.  Milli Park İstanbul’a 600 km, İzmir’e 150 kim, Aydın’a 65 km, Kuşadası’na 25 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı noktasına toplu taşıma araçlarını kullanarak da gitme mümkündür. Kuşadası il merkezinden minibüse binerek kolaylıkla milli parka ulaşım sağlanabilir.