Sperm ve yumurta hücresinin birleşmesi sonucunda meydana gelen embriyonun, gebeliğin rahim içinin dışında bulunan farklı bir yere yerleşmesi durumu dış gebelik olarak tanımlanmaktadır. Nitekim, embriyonun normal şartlar altında yerleşmesi gereken doğal yer rahim içidir. Bu durumda, gebelik doğum ile sonuçlanmamaktadır fakat erken teşhis edilme durumunda tedavi şansı da yüksektir.

Bir kadının hamile olma durumunda embriyonun geliştiği yer rahimdir. Dış gebelik durumunda ise döllenmiş yumurta uterusun dışında yanlış yerde büyümektedir ve sıklıkla düşük ile sonuçlanmaktadır. Dış gebelik belirtileri arasında; gebelik testinin pozitif çıkması, adet gecikmesi, kusma ve bulantı, memelerde oluşan hassasiyet gibi bütün gebelik belirtileri yer almaktadır. Bu durum hemen tedavi edilmesi gereken acil ve önemli bir tıbbi durumdur. Hamileler genellikle yatırılarak tedavi edilmektedir. İstatiksel oranlar ise her 50 gebelikten 1’inde karşılaşılan bir durumdur. 

Dış gebelik belirtileri nelerdir?

  • Dış gebelik belirtileri; ilk aşamada normal bir gebelikteki görülen belirtilerle (adet gecikmesi, gebelik testinin pozitif çıkması, bulantı ve kusma durumu) benzerlik taşımaktadır.
  • Genellikle kasıkta belirli zamanlarda karında ve omuzda görülen ve ‘bıçak batması’ sözcüğüyle tanımlanan ağrıların hissedilmesi,
  • Normal bir döngüdeki kanamadan çok daha fazlası veya çok daha azı,
  • Titreme ve bayılma durumları,
  • Kilo kaybının yaşanması.

Hasta hamile olduğunu biliyorsa ve dış gebelik belirtilerini yaşıyorsa acil bir şekilde müdahale yapılmalıdır.

Dış gebelik nedenleri

  • Fallop tüplerde enfeksiyon olma durumu

Cinsel ilişki yoluyla bulaşan enfeksiyonlar başta olmak üzere bir takım enfeksiyonlar fallop tüplerde ve yakındaki diğer organlarda iltihaplanmaya neden olmaktadır. İltihaplanmanın sonucunda fallop tüpünün şeklinde meydana gelen bozulmalar dış gebelik riskini artmasına sebebiyet vermektedir

  • Daha öncesinde görülen dış gebelik

Daha öncesinde de bu durumu yaşamış olan kadınların tekrardan dış gebelik yaşama riski normale göre daha yüksektir. 

  • Spiral kullanırken hamile kalma durumu

Spiral gebelik şansını son derece azaltmaktadır ve spiral kullanan bir kadının gebe olması çok düşük bir ihtimaldir. Bu düşük ihtimalde gebe kalınması durumunda dış gebeliğin oluşması normale göre daha yüksektir. 

  • Belirli doğum kontrol hapları 

Progesteron içeren minipill türü doğum kontrol hapları tubal hareketleri azalmasına neden olmaktadır. Bu durumda dış gebelik olasılığının artmasına neden olmaktadır.