Diş sıkma rahatsızlığının adı Bruksizm olarak biliniyor. Diş sıkma durumu, bireyin dişlerini sıkma, gıcırdatma veya da birbirlerine baskı uygulama durumlarına verilen bir isimdir. Bu bireyler uyku esnasında da uyanıkken de dişlerini bilinçsiz şekilde sıkabilir ve gıcırdatabilirler. 

Bu bireylerde diş sıkma sonucu bazı problemler kendini göstermeye başlar. Diş sıkma belirtileri olarak adlnadırılabilen bu problemlerden en yaygın olanları ise nefes almada duraklamalar, horlama, uyku apnesi durumlarıdır. Uyku kalitesinde düşüklük ve çeşitli uyku bozuklukları sıklıkla görülebilir. Bu bireylerin diş sağlığını dikkatli şekilde kontrol ederek tedavilerini yaptırması da oldukça önemlidir.

Diş sıkma belirtileri nelerdir?

Yanındaki kişiyi dahi uykusundan uyandıracak kadar diş gıcırdatması veya birbirine baskı uyguladığı için sabaha çene ağrısı gibi şikâyetlerle uyanan bireylerde diş sıkma durumu olduğu söylenebilir. Bunun yanında artan diş ağrıları, dişlerde hassasiyet durumları, dişlerde çatlamalar görülmesi, çene, boyun ve yüz kaslarında ağrı yaşanması, diş minesinde aşınma, kulak ağrıları, şakaklarda ağrı, yanak içlerinde tahribat oluşması, çenenin kilitlenmesi gibi durumlar diş sıkma  belirtileri arasındadır. Bunun yanında en yaygın görülen diş sıkma belirtileri arasında uyku bozuklukları da ek olarak sayılabilir. 

Diş sıkma durumuna tam olarak belirlenen bir neden bulunmamakla birlikte anksiyete, stres, öfke, gerginlik gibi durumların kaynak oluşturduğu öngörülmektedir. Birey diş sıkma faaliyetini böyle anlarda bir başa çıkma mekanizması olarak da geliştirmiş olabilmektedir. Küçük çocuklarda diş sıkma durumu daha yaygın görülmektedir. Bunun yanında kafein, sigara, alkol tüketimi de diş sıkma riskini artıran etkenlerdendir. 

Diş sıkma tipleri nelerdir?

Birey uyku esnasında diş sıkma olayını gerçekleştiriyor ise bu duruma uyku bruksizmi adı verilmektedir. Ancak uyanıkken de kişi tarafından bu olay gerçekleştirilebilmektedir. Uyanık gerçekleşiyorsa da buna uyanık bruksizm denmektedir. Sonuç olarak bu rahatsızlık iki tipe sahiptir. 

Hafif diş sıkma vakaları herhangi bir tedavi gerektirmeden devam ettirilebilmektedir. Gündelik yaşamı oldukça etkileyen diş sıkma belirtileri yoktur. Ancak bazı diş sıkma belirtileri ile gelindiğinde sonucunda çene bozukluklarına, baş ağrıları ve hasarlı diş yapılarına yol açtığı görülür. Bu sebeple belirtilerin farkında olunup erken teşhis edilmesi önemlidir. Gerekli tedavilerde bulunularak en kısa sürede diş hekimine bildirilebilir.