11.09.2021, 07:02

Dışişleri Bakanlığından Rum Yönetimine tepki

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İzmir’de Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Adalar Denizi ve Yunanistan İle Komşuluk İlişkileri Sorunları” konulu sempozyuma katıldı.
Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye sempozyumda Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar konuşma yaptı.
Çok sayıda yerli ve yabancı profesörler ile uzmanların katıldığı sempozyumda “Türk-Yunan İlişkilerinin Kısa Tarihçesi”, “Politik ve Askeri İlişkiler” ve “Sorun Alanları; Karasuları, Kıta Sahanlığı, FIR, Hava Sahası, EGEYDAAK, Adaların Silahsız Statüsü, Arama Kurtarma Sahası” konuları ele alındı..

***

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs’ta orta eğitimde kullanılan kitaptan Atatürk’le ilgili sayfanın önce yırtılması ardından da kitabın "uygunsuz" değerlendirilerek tümden toplatılmasına talimatı verilmesini şiddetle kınadı.
Rum okullarında okutulan ders kitabından Atatürk ile ilgili sayfanın önce yırtılması ardından da toplatılması talimatı hakkında yapılan açıklamada “Güney Kıbrıs’ta orta eğitimde kullanılan bir kitapta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bölümün yer aldığı sayfanın önce yırtılmasına ardından da tümden toplatılmasına ilişkin Rum Eğitim Bakanlığı tarafından verilen kararı şiddetle kınıyoruz. Bu karar Rum yönetiminin ırkçı tutumunun yeni bir örneğidir” denildi.
Ulu Önder Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması esnasında gerçekleştirdiği destansı mücadele ve Cumhuriyet sonrasındaki devrimleri ile yalnızca Türk milleti için değil, dünyadaki tüm ülkeler için ilham veren bir lider olduğu vurgulanan açıklamada, Türk Ulusunun Liderine yapılan bu saygısızlığın kabul edilmesinin mümkün olmadığı vurgulandı.
Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:
“Rum tarafının artarak devam eden düşmanca tutumunun Rum eğitim sistemine yansıması Rum tarafının adadaki Türk varlığına tahammül edemediğini ve Türk ulusunun şanlı tarihini hazmedemediğini açıkça göstermektedir.
Uluslararası toplumun, Kıbrıs konusunda bir anlaşmaya varılamamasının temelinde Rum tarafında hüküm süren bu ırkçı zihniyetin yattığını anlaması gerekmektedir.
Bu vesileyle Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü saygıyla bir kez daha anıyoruz.”“Teslimat” 8 festivale seçildi
Kıbrıs Türk yapımı “Teslimat” isimli kısa film, Eylül ayı içinde, aralarında Latin Amerika’nın en büyük kısa film festivali “Shorts México”nun da bulunduğu 8 uluslararası festivalde daha yarışacak.
Yönetmenliğini Doğuş Özokutan’ın, yapımcılığını Vasvi Çiftcioğlu’nun üstlendiği “Teslimat”, Eylül ayında Meksika, Ekvator, İspanya, Bulgaristan, ABD ve İtalya’da gösterilecek.
Çekimleri Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), post prodüksiyonu ise Kültür Dairesi’nin katkılarıyla yapılan “Teslimat”ın dünya prömiyerini yaptığı Kasım 2020’den bu yana gösterildiği ülke sayısı 10’a, seçildiği uluslararası festival sayısı ise 31’e yükselecek.
Başrolünde İzel Seylani’nin yer aldığı kısa film, bugüne kadar, İtalya, İspanya ve Porto Riko’dan 5 uluslararası ödül kazandı.

Yorumlar