DİSK, işçi sınıfının ve emekçilerin taleplerinin en geniş biçimde ifade edildiği bir miting yapılması kararı aldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücret konusunda, DİSK'in, işçi sınıfının, emekçilerin taleplerinin en geniş biçimde ifade edildiği bir miting yapılması kararı aldıklarını belirterek, "Önümüzde pazar günü İstanbul'da Kartal Meydanı'nda DİSK olarak kitlesel bir miting gerçekleştireceğiz." dedi.

Çerkezoğlu, DİSK'in 12 Aralık'ta Kartal Meydanı'nda "İstanbul ses veriyor: Artık yeter geçinmek istiyoruz" sloganıyla gerçekleştireceği mitinge ilişkin, Beşiktaş'ta bulunan genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'nin önemli bir süreçten geçtiğini ifade eden Çerkezoğlu, geçim derdinin en temel sorun haline geldiğini söyledi.

“İşsizlikten, pahalılıktan, zamlardan, faturalardan bıktık artık” diyen Çerkezoğlu, “Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz, bu ülkenin ekonomisini biz büyütüyoruz ama geçinemiyoruz. Borçla yaşamaktan bıktık. İşçiler olarak patronlardan çok vergi vermekten bıktık” diye konuştu.

Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükünü işçi sınıfının taşıdığını belirten Çerkezoğlu “Türkiye'de asgari ücret Çin'in bile altında ve Avupa'nın en düşüğü... Asgari ücret dünyanın her yerinde sembolik bir ücret iken Türkiye'de ortalama ücret haline geldi. İşçilerin büyük çoğunluğunun mahkûm edildiği asgari ücret, açlık sınırının bile altında” dedi.

Dövizdeki yükselişle alım gücünün düştüğünü dile getiren Çerkezoğlu, şunları kaydetti:

"Tam da böylesi bir dönemde 2022 yılı asgari ücreti belirlenecek. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarına başlandı. İlk toplantı geçtiğimiz hafta yapıldı. Yarın ikinci toplantı, perşembe günü 3'üncü toplantı yapılacak. Hepimizin bildiği gibi asgari ücret, bu ülkede emeğiyle geçinen herkesin çalışma ve yaşam koşullarını belirleyen temel bir ölçü. Herkes için önemlidir asgari ücret. Ama içinden geçtiğimiz bu süreçte geçim derdinin milyonların gündemine geldiği bu süreçte ve artık asgari ücretin bir sembolik ücret olmaktan çıkıp, ortalama ücret haline geldiği ülkemizde asgari ücret her zamankinden daha önemli. "

Asgari ücretin insanca yaşanacak bir ücret olması için verdikleri mücadeleye değinen Çerkezoğlu, "DİSK'in, işçi sınıfının, emekçilerin taleplerinin en geniş biçimde ifade edildiği bir miting yapılması kararı aldık. Önümüzde pazar günü İstanbul'da Kartal Meydanı'nda DİSK olarak kitlesel bir miting gerçekleştireceğiz." dedi.

DİSK’in asgari ücret talebi 5 bin 200 TL

Yıllık enflasyonun Kasım'da yüzde 21’i aşmasıysa yıllık enflasyonun daha da artacağı tahmin ediliyor. Ancak hükümete TÜİK'in enflasyonu doğru hesaplamadığına yönelik eleştiriler de yöneltiliyor.

Bu noktada DİSK Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısından önce asgari ücret için net 5 bin 200 TL talebini dile getirdi.

Asgari ücretin, işçiyle ailesinin günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak, insana yakışır bir yaşam düzeyini sağlayacak şekilde tespit edilmesini istedi. “İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret” vurgusu yaptı.

Asgari ücret şu an ne kadar ve nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor. 

Şu an için brüt asgari ücret 3 bin 577 TL. Ancak işçinin bekar ve çocuksuz bir işçinin eline net 2 bin 825 TL geçiyor.

Yıllar bazında net asgari ücret rakamları ise şöyle:

 • 2019: 2020 TL

 • 2018: 1603 TL

 • 2017: 1404 TL

 • 2016: 1300 TL

 • 2015: 1 Ocak-949TL, 1 Temmuz: 1000 TL

 • 2014: 1 Ocak-846 TL, 1 Temmuz: 891 TL

 • 2013: 1 Ocak-773 TL, 1 Temmuz: 803 TL

Türkiye'nin asgari ücret gerçekleri

 • 2018'den bu yana devam eden ekonomik kriz, Covid-19'un yaratmış olduğu iş ve gelir kayıpları, son aylarda giderek tırmanan fiyat artışları geniş emekçi kesimlerin alım gücünü düşürdü ve pahalılığı en önemli toplumsal sorunlardan biri haline getirdi.

 • Türkiye OECD ülkeleri içerisinde en fazla haftalık çalışma saatine sahip ülkelerden bir tanesi. Ancak buna rağmen işçiler ekonomik büyümeden ve artan üretimden payını alamıyor.

 • Asgari ücret düzeyi şu an açlık sınırının altında. 10 bin TL'yi aşan yoksulluk sınırı ile asgari ücret arasında ise büyük bir uçurum var.

 • TL'nin hızla değer kaybetmesi nedeniyle asgari ücret dolar cinsinden son 15 yılın en düşük düzeyine geriledi.

 • Asgari ücret Türkiye’de ücretlerin alt sınırı olmaktan çıktı ve son yıllarda giderek ortalama ücret haline geldi. Avrupa ülkeleri içinde asgari ücret civarında ücretle çalışanların oranının en yüksek olduğu ülke Türkiye.

 • Geniş kesimleri kapsayan asgari ücret üzerinde oldukça ağır bir vergi ve kesinti yükü söz konusu. 2021’de brüt asgari ücretten 750 TL'den fazla vergi ve kesinti yapıldı. Emekçiler tarafından ödenen dolaylı vergilerle asgari ücretin net harcanabilir kısmı daha da azalıyor.

Kaynak: https://bianet.org/bianet/siyaset/254374-disk-asgari-ucret-icin-istanbul-da-miting-duzenleyecek