Fadime KUZU ALTANHAN /Devrimci İşçi Sendikaları Konfederesyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği, İzmir'de binlerce emekçinin katıldığı bir basın açıklaması düzenledi. Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen açıklamaya katılan binlerce işçi "Geçinemiyoruz" diyerek hükümeti istifaya çağırdı. Basın açıklamasını okuyan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "Bu kış kara kış olacak. Ya işçilere, emekçilere, ya da sesimize kulak tıkayan iktidara" dedi.

1 Ekim'den bu yana Türkiye'nin dört bir yanında emekçilerin taleplerini dile getirdiklerini söyleyen Memiş Sarı, "Ülkeyi yönetenler ısrarla yükseliş, şahlanış masalları anlatırken bizler gerçekleri anlatıyoruz, taleplerimizi haykırıyoruz. Siz hangi yükselişten bahsediyorsunuz. Bizim her gece uykularımız kaçıyor. Yarın nelere zam gelecek, eriyen ücretlerimizle nasıl geçineceğiz, kapıya dayanan kara kışı nasıl atlatacağız bilmiyoruz. Her sabah yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir güne uyanıyoruz. Dün aldığımızı bugün alamıyoruz. Her sabah paramızın döviz ve zamlar karşısında adeta pula döndüğünü görüyoruz. Her gün paramızın pula dönmesiyle emeğimiz pula dönüyor. Avrupa’nın en düşük ikinci asgari ücreti Türkiye'de diye haykırıyorduk. Bugün durum daha da kötü" diye konuştu.

disk- yenigün gazetesi (2)


Bir günlük grev çağrısı


TBMM'de 2022 yılı bütçesi için çalışmaların başladığını ve Aralık ayında da asgari ücretin belirleneceğini hatırlatan Memiş Sarı, İzmir'den Türk İş ve HAK İş'e işçiler, emekçiler için asgari ücrette bir günlük genel grev çağrısında bulundu. Memiş, "Oysa bu ülkenin Anayasasında Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal devlet olduğu yazıyor. Bütçe ve asgari ücret belirlenirken sosyal devlet gibi davranın. Anayasa'ya uygun davranın. Bu ülke bu halk artık nefes almak istiyor. 2022 kara kışına karşı halkın ekmeğini savunmak için bütçede ve asgari ücrette acil önlemler istiyoruz. Gelirde ve vergide adalet istiyoruz. Bu kış kara kış olacak . Ya işçilere emekçilere, ya da sesimize kulak tıkayan iktidara" şeklinde konuştu.

disk- yenigün gazetesi (1)