Disleksi nedir, kimlerde görülmektedir, disleksinin sebepleri nelerdir, tedavisi var mıdır? Disleksi nasıl tedavi edilebilir?

Disleksi, konuşma seslerini tanımlama ve bunların harfler ve kelimelerle nasıl ilişkili olduğunu öğrenme (kod çözme) nedeniyle okuma güçlüğünü içeren bir öğrenme bozukluğudur; zeka geriliği ya da beyin hasarından dolayı ortaya çıkmaz. Okuma güçlüğü olarak da tanımlanan disleksi, beynin dili işleyen alanlarını etkileyen bir hastalıktır.

Bu hastalığa sahip olan kişiler normal zekaya sahiptirler.  Çocuklarda bu hastalığın belirtilerinin görülmesi durumunda, ebeveynlerin de bu konuda hassas olması gerekir; örneğin konu hakkında gerekli uzmanlardan eğitim almaları, çocuğun yararına olacaktır.Hastalığa bağlı olarak çocuklarda; depresyon, ev içi huzursuzluk ve motivasyon eksikliği de görülmektedir. Erken tanı ile çocukların çoğu özel ders veya özel bir eğitim programıyla okulda başarılı olabilir. Ek olarak duygusal destek de önemli bir rol oynar.

Disleksi için henüz bir tedavi olmamasına rağmen, erken değerlendirme ve müdahale en iyi sonucu verir. Bazen disleksi yıllar boyunca teşhis edilmez ve yetişkinliğe kadar tanınmaz, ancak tedavisi için yardım istemek, asla geç değildir. Hastalığın tedavisi için ise hastalığa özel olarak kurulmuş birçok özel sağlık merkezleri bulunmaktadır, bahsi geçen özel sağlık merkezlerinde, özel ders ve programları ile tedavi edilir.

Disleksinin belirtileri nelerdir? 

Hastalığın bazı belirtileri şunlardır;
●    Okumada zorluk çekme,
●    Okuma hızının normalden daha düşük olması,
●    Konuşma esnasında doğru kelimeyi bulmakta zorluk çekme,
●    Okuduğu yazıyı anlayamama,
●    Yazı yazarken zorlanma,
●    Okuduğunu hatırlamada zorlanma,
●    Birbirine yakın olan çizimleri (b ve d harflerini, 6 ve 9 gibi sayıları) ters algılama. 

Disleksi kaç yaşında ortaya çıkar?

Disleksi hastalığına sebep olan faktörler tam olarak bilinmemektedir ve hem çocuklarda hemde yetişkinlerde görülebilmektedir. Hastalığın belirtileri, çocuklarda ve yetişkinlerde aynı değildir, yaşa göre farklılık gösterebilir. En erken 1  ya da 2 yaşında ortaya çıkar, belirtileri olarak, çocukların ilk kez ses çıkarmayı öğrendiği zamanlara gelir. 15 aylık olana kadar ilk kelimelerini veya 2 yaşına kadar ilk kelimelerini söylemeyen çocukların disleksi geliştirme riski daha yüksektir.
 

Disleksi Testi:

Gözden kaçırmayın

Bebekler ne zaman yastık kullanabilir? Bebekler ne zaman yastık kullanabilir?

Hastalığın tedavisi için uzman doktorlara başvurmak esastır. Hastalığın tedavi edilebilmesi için yapılan testler basit bir kan testi veya beyin taraması değildir. Doktorlar bir teşhis koyduğunda, kişi, ebeveynleri veya öğretmenleri tarafından bildirilen semptomlarla birlikte bir dizi okuma testinin sonuçlarını dikkate alırlar. Çocuklarda test; fonksiyonel okuma seviyesini belirler ve bunu bir zeka testi ile değerlendirilen okuma potansiyeli ile karşılaştırır.