Diyabet hastalığı veya halk arasında yaygın bilinen adıyla şeker hastalığı, şeker ve türevlerini içeren gıdalara karşı vücudun hassasiyet göstermesi durumudur. Bir bireyin şekeri maksimum 120 civarında olmalıyken şeker hastalarında çok daha anormal seviyelerle karşılaşılabilir. Bu nedenle diyabet hastaları kendileri için beslenme önerileri ile yaşamlarını şekillendirebilir ve sağlığını koruyabilir. Diyabet hastaları için beslenme önerileri şu şekilde:

Diyabet hastaları için doğru beslenme önerileri

Diyabet hastaları için sadece dengeli beslenmek yeterli olmaz; aynı zamanda hesaplı beslenmek de gereklidir. Diyabet hastalarının hayatına gramlar ve yüzdeler gireceğinden ötürü öğünlerin atlanmaması ve yeterli miktarda tüketim yapılması önemlidir.

Bir erkeğin günlük şeker ihtiyacı 35 gram iken bir kadınınki 20 gramdır. Yani bir kadının günlük şeker ihtiyacı 4 küp şeker civarındadır. Ancak insan vücudu şekeri sadece endüstriyel şekerden elde etmez. Özellikle karbonhidrat oranı yüksek gıdalar da vücudumuz için şeker kaynağıdır. Yani tüm bunlar hesaba katıldığında diyabet hastalarının karbonhidratın bile hesabını yaparak tüketim yapması gerekebilir.

Bu noktada diyabet hastalarının çay ve kahve gibi içecekleri şekerli tüketmemeleri de önemlidir. Ayrıca gazlı içecek, pasta, tatlı, çikolata gibi besinlerden de mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır:

  • Diyabet hastaları marketten satın aldıkları ürünlerin içeriklerini dikkatli bir şekilde incelemelidir. Bir ürünün içinde fruktoz, sakkaroz, maltoz, dekstroz gibi maddeler varsa o ürünlerin kullanılmaması gerekir. Ayrıca içerisinde mısır şurubu ve benzeri şuruplar olan gıdaların da tüketilmemesi önemlidir.
  • Çok şeker içeren bal ve reçel gibi gıdalarından, kavun ve karpuz gibi şekerli meyvelerden uzak durulmalıdır. Bunun yerine şekersiz ya da çilek gibi az şekerli meyveler önerilir. 
  • Fast food, beyaz ekmek ve pirinç gibi gıdalar da diyabet hastalarının tüketmemesi gereken yiyecekler arasındadır. Bunun yerine diyabet hastaları posalı gıdaların ve kuru baklagillerin tüketimine önem vermelidirler. 
  • Bu kişiler için peynir, yoğurt, süt gibi hayvansal gıdalarda light ürünlerin tercih edilmesi önemlidir.
  • Tuzu ve alkolü hayatlarından çıkartmaları; krema, margarin, tereyağı ve kaymak gibi ürünlerden uzak durmaları gerekmektedir. Bunların yerine zeytinyağı tüketilmesi önerilir.
  •  Kızartma yerine ızgara veya fırında pişmiş yiyecekleri tüketmelidirler ve kırmızı et yerine de beyaz etleri tercih etmeleri gerekir. 
  • Diyabet hastaları için haftada en az 1 kere balık tüketilmesi önerilir ve beslenmelerini daha küçük ama sık porsiyonlarla yapmaları önemlidir. Özellikle Tip 1 diyabet hastalarının 3 ana ve 3 ara öğünü her gün aynı saatlerde tüketmeye özen göstermeleri gerekir. 
  • Tip 2 diyabet hastaları için kilo kontrolü oldukça önemlidir; bu yüzden diyet ve egzersizle kilolarını kontrol altına almaları gerekmektedir.