Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan sosyal medya çıkarması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: "Sosyal medyanın kullanımıyla alakalı hukuki çerçeveyi belirleyecek yasal bir mekanizmanın ihdası ötelenemez bir zorunluluktur" dedi.

Güncel 05.09.2021 - 16:47 05.09.2021 - 17:05

Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Derneği'nin çevrim içi düzenlediği "Seher Vakti Buluşmaları" programında konuşan Erbaş, sosyal medyanın kullanımıyla alakalı güçlü bir bilincin inşasının öneminde dikkat çekerek, "İslam ahlakına, insan hak ve özgürlüklerine mugayir davranışlarla ve hızlı bir şekilde yayılım gösteren yanlış ve mesnetsiz bilgi yoluyla ihlal edildiğine maalesef sıklıkla şahit olmaktayız" ifadesini kullandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) sosyal medya kuruluşları ve kullanıcılara yönelik yeni yasal düzenleme hazırlığı kapsamında yapılan tartışmalara Diyanet İşleri Başkanı Erbaş da yorumda bulundu.

Geçen yıl Ekim ayında yürürlüğe giren sosyal medya yasasının ardından, şimdi de "yalan haber ve dezenformasyonla mücadele" gerekçesiyle, sosyal medya kuruluşları ve kullanıcılara yönelik yaptırımlar gündemde. (BBC)

Yorumlar