Dizlerde yaşanan incinme ve yaralanma sıklıkla yaşanan problemlerdendir. Herhangi bir nedene bağlı olarak oluşan diz ağrısı, farklı tedavi yöntemleri uygulanarak giderilmeye çalışılır. Bu noktada hastaların iyileşmesi için uygulanacak tedavi süreçleri belirlenir. İlerleyen yaşlarda dizlerde daha büyük hasarlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle herhangi bir diz ağrısı yaşadığınızda mutlaka doktor kontrolüne gitmeyi ihmal etmeyin. 

Diz ağrısı nedenleri karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu ağrıların en yaygın nedeni osteoartrittir. Yaşlı bireylerde sıklıkla görülen bu rahatsızlıklar dizlerde ağrıya neden  olabilir. Romatizmal rahatsızlıklar, enfeksiyonlar, ve kıkırdak problemleri gibi farklı nedenlere bağlı olarak diz ağrısı görülür. Bu ağrıları merdiven çıkarken, egzersiz yaparken ya da dinlenirken hissedebilirsiniz. Eğer son zamanlarda ağrı hissediyorsanız daha önce yapmış olduğunuz ters hareketler ya da diz ekleminde incinmeye neden olacak aktivitelerden şüphelenebilirsiniz. Ancak uzun süreli bir ağrı yaşarsanız ya da  bir haftadan uzun süren şişlik, kızarıklık gibi sorunlar ile  karşılaşırsanız mutlaka bir doktora gitmelisiniz. ,

Dizlerde ağrı ve hassasiyet tek bir dizde olduğu gibi her iki dizde de görülebilir. Yoğun ağrı ve şişlik gibi belirtiler kireçlenmeye neden olabilir. Dizde ağrıya neden olan rahatsızlıklar tedavi edilmediği sürece daha kötü sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bir haftadan uzun süren ağrılarda mutlaka bir sağlık kurumuna başvurmayı unutmayın.

Diz ağrısı nasıl geçer?

Diz ağrılarını tedavi etmek için hastaların şikayetlerine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Doktor tarafından teşhis konulduktan sonra rahatsızlığınıza göre bir tedavi uygulanır. Ağrıya neden olan faktörler belirlendikten sonra eğer obezite gibi bir rahatsızlık da varsa diyetisyenle birlikte bir tedavi takvimi çıkarılır.

Ağrıların giderilmesi için belli başlı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlardan ilki şikayet sahibine fizik tedavi uygulanmasıdır. Ağrıların azalması için hastalara 20 ila 30 seans arası tedavi uygulanır. Eğer ağrılarda bir azalma olmazsa doktorun alacağı karara göre yeni bir yol denenebilir. Fizik tedavisiyle birlikte hastalara ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Ayrıca enjeksiyon ve son çare olarak cerrahi operasyonlar da tedavi yöntemleri arasındadır. Bu aşamalarda doktorunuzun tavsiyesine uymaya özen gösterin.