Nemli, sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olmak için cildin bol bol yıkanması gerekir. Yağlı cilde sahip olanlar ise hem akşam uyurken hem de sabah uyandıktan sonra yüz temizliğine hassasiyet göstermeliler. Kimyasal içeriklerden arındırılmış şekilde cilt bakımı yapmak mümkündür. “Saf ve doğal içeriklerle cilt bakımı nasıl yapılır?” sorusuna bu yazıda cevap aranmaktadır.


Doğal yollarla sağlıklı cilt bakım önerileri


Bazı cilt bakımı ürünleri içerisinde bulundurduğu maddeler yüzünden cilde zarar verir ve alerjik bünyeye sahip kişilerde alerjik tepkimeye neden olabilir. Cildine doğal yollarla bakım yapmak isteyen kişilerin son zamanlarda sorduğu soruların başında “Doğal yollarla evde cilt bakımı nasıl yapılır?” sorusudur. İşte sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olmak için cilt bakım önerileri:

  • Zerdeçal

Zerdeçal antibakteriyel özelliğe sahip bir baharattır ve bu sayede sivilcelerin temizlenmesine destek olur; cilde parlaklık verir. Zerdeçal macun kıvamına gelene kadar su ile karıştırılarak cilde uygulanabilir.

  • Domates

Domates, içerisinde bulunan mineraller sayesinde cildi sıkılaştırır ve temizler. Domatesin suyu sıkılarak yüze sürülmeli ve bir gece boyunca bekletilmelidir ve ardından bol su ile yıkanmalıdır. 

  • Salatalık

Salatalık su oranı bakımından yüksek olan bir besindir ve içerdiği vitaminler sayesinde bakım ürünü olarak da sıklıkla tercih edilmektedir. Birçok faydası olan salatalığın cilt bakımı için kullanımı ise şu şekildedir: Salatalığın suyu sıkılarak yüze uygulanmalı veya salatalık püre haline getirerek yüz bölgesinde bekletilmelidir. Bu bakım cildin nem dengesini korumaktadır; bakımın uygulanmasının ardından cilt bol su ile yıkanmalıdır.

  • Tarçın ve bal karışımı

Tarçın ve bal karışımı “Doğal cilt bakımı nasıl yapılır?” sorusuna verilecek en güzel önerilerden biridir. Cilt sorunlarının giderilmesinde balın rolü önemlidir çünkü bal antiseptik nitelikler içererek cildin nemlenmesini sağlar ve kızarıklık ve alerjilerle mücadele edilmesini destekler. Antioksidan kaynağı olan tarçın ciltte rahatlatıcı bir his yaratır ve cilt hücrelerine güç ve direnç vererek cilt dayanaklığının artmasını sağlar. Bal ve iki kaşık tarçın karıştırılıp yüze sürüldükten kısa bir süre sonra cildin yumuşamasıyla etkisi hissedilir. Karışım 10 dakika yüzde bekletilip ardından ılık bir suyla yıkanmalıdır.