Kripto paralar, somut şekilde varolmayan dijital paralardır ve günümüzde kullanımı artmaya başlamıştır. Güvenlik için adını da aldığı ‘kriptoloji’ bilimini kullanır. Kriptoloji şifreleme bilimidir. Matematiksel şifrelerle paranın güvenliğini sağlayan bu sistem sahteciliği önler. Aynı zamanda kripto paralar belli bir otorite tarafından yönetilmez bu sebepten dolayı da hükümet düzenlemelerinden ve ekonomik manipülasyonlardan uzak kalır.  Bu da güvenilirliğini pekiştiren bir diğer özelliktir. Kripto paralar ‘mining’ yani madencilik anlamına gelen bir işlemle oluşturulur. Mining işleminin yapılabilmesi için bilgisayarda özel donanım olması gerekir. Böylece blockchain ismi verilen platformda kripto para kazanabilirler. Kripto paralarda olması gereken özellikler ise aşağıdaki gibidir:

  • Belli bir merkezi olmaması,
  • Çift harcamaya imkan vermemesi yani bir kripto para ile tek bir işlem yapılabilmesi,
  •  Sadece paranın sahibinin isteğiyle el değiştirmesi,
  • Kriptografi tekniğiyle sahipliğinin sağlanması ve ispatlanması,
  • İşlem kayıtlarının olması.

Bitcoin nedir?

Bitcoin, ilk çıkan ve şu an en değerli olan kripto paradır. 2008 yılında Satoshi Nakamoto anonim ismiyle piyasaya sürülmüştür. İtibarı en yüksek kripto para birimidir. Sembolü ฿, kısaltması ise BTC’dir. Blockchain platformunda en fazla 21 milyon bitcoin üretilebilir. Bu yüzden blockchaine giren kişi sayısı arttıkça bitcoinden elde edilen kar da düşmektedir. 

Altcoin Nedir?

Altcoin, alternative coin anlamına gelir. Bitcoin harici tüm kripto para birimleri altcoin olarak adlandırılır. En çok bilinenleri Ethereum, Litecoin, Cardano ve Dogecoin’dir.

Dogecoin nedir?

Dogecoin, bir altcoin çeşididir. 2013'te Jackson Palmer  tarafından icat edilmiştir. Başta şaka amaçlı piyasaya sürülen Dogecoin’in değeri oldukça düşükken, hızlı bir şekilde artarak kamuoyunu şaşırtmıştır. Dogecoin ismini internette ünlü shiba cinsi Doge isimli köpekten alır ve paranın üstünde Doge’nin resmi vardır. Sembolü Ɖ kısaltması ise DOGE’dir.

Dogecoin’in Özellikleri Nelerdir?

Dogecoin, bitcoinin karmaşık dünyasından sonra kullanıcılara daha ulaşılabilir ve eğlenceli gelmiştir. Bundan dolayı kripto para dünyasının en aktif kullanıcı topluluğu Dogecoin’dedir. Bu dünyada Dogecoin türü en çok bahşiş sistemi için kullanılmaktadır. Ayrıca bir diğer artı özelliği de sistemde yer alan Dogecoin’in  bir üretim sınırı olmamasıdır. Bu sebepten dolayı uzun vadeli yatırımlar için faydalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi üretim sınırına ulaşan coinler bir süre sonra kullanıcıya para kaybettirmektedir.