30.09.2021, 07:00

Doğru planlama olmayınca

Göztepe’de Başkan Mehmet Sepil ve yöneticilerin şu günlerde kendilerine sordukları bir soru olsa gerek. “Neden Ünal hocayı gönderdik?”

Geçen sezon takımı küme düşme hattından uzak bir pozisyonda Süper Ligde tutmayı başaran Ünal Karaman, ne olduysa daha ligin başında gönderildi. Başarısızdı demek fazla insafsızca olabileceği gibi bu gönderilişin ardında başka nedenlerin olduğunu tahmin etmek zor değil…

Transfer döneminde istediği oyuncuları kadroya alamayan Ünal hocanın alınan transferlerin kalitesinden memnun olmadığını biliyoruz. Süper Lig’de takımların kadro derinlikleri ve kaliteleri her geçen gün artarken, doğru planlama ve doğru transferler takımları ayakta tutuyor.

Göztepe’nin elindeki mevcut kadroya bakıldığında birçok oyuncunun Süper Lig kalitesinin altında olduğunu görüyorsunuz. Ancak önceki dönemde gerek İlhan hoca gerekse Ünal hocanın takım kurgusu Göztepe’yi ayakta tuttu.

Fakat; Ünal hocanın yerine Türk futbolunu hiç bilmeyen Sırp Teknik Direktör Nestor El Maestro’yu getirilmesi Sepil, adına oynanan büyük bir kumardı. Başakşehir sınavında ilk kez sahaya çıkan Sırp hocanın oyuncuları ilk maçın verdiği iştah ve Başakşehir’in düşük motivasyonuyla sahadan 3 puanla ayrıldı. Ancak; Altay, Hatay ve Galatasaray maçlarında izlediğimiz Göztepe, oyunun belli anlarında etkili olup sınırlı kalitedeki oyuncularıyla bireysel olarak bir şeyler yapma gayreti içindeydi.

Maestro, kötü bir teknik direktör olmayabilir ancak zamana ve bir planlamaya ihtiyacı var. Göztepe’nin ise buna vakti var mı işte bu önemli bir ayrıntı! Bu kadro yapısıyla ara transfer dönemine kadar devam edecek olan Göz Göz’ün işi açıkçası kolay değil. Takıma mutlaka kaliteli en az 2 veya 3 oyuncu alınmalı.

Süper Lig’e yeni çıkmış Altay’ın Teknik Direktör Mustafa Denizli’nin tecrübesiyle oluşturduğu doğru kadro yapılandırmasını yapamayan, transferde vasat oyuncuları transfer ederek ligde tutunmaya çalışan Göztepe’nin işi bu kadro ve ligi tanımayan Maestro ile çok zor.

Başkan Sepil, sezon öncesi doğru planlamayı yapamayınca, kaliteli transferler de gerçekleşmeyince sonuçlar böyle oluyor. Hafta sonu oynanacak Giresun ve sonraki maç Kasımpaşa sınavları hocanın da bazı oyuncuların da kaderini belirleyecek.

Yorumlar