01.03.2021, 05:46

Doğu masasında bir İzmirli

Türkiye’de birçok alanda ciddi sorunlar var. Bir yanda pandemiyle mücadele eden ülkede diğer yandan ekonomi, güvenlik ve sağlık alanlarında da önemli gelişmeler yaşanıyor. Önümüzde tarihi belirlenmiş bir seçim takvimi şimdilik yok ama siyasi partiler sanki seçim varmış gibi çalışmalarını sürdürüyor. Partinin kurumsal yapısı bünyesinde Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak başkanlığındaki “Ekonomi Masasını” kuran CHP farklı alanlara da yöneldi. Şu sıralar terör ve güvenlik ekseninde tartışılan Doğu ve Güneydoğu’daki siyasi-sosyolojik gelişmeler partinin yakın ilgilendiği alanların başında geliyor. Bu kapsamda Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmelerini kısa süre içinde yapacağı “Doğu-Güneydoğu Masası” başkanlığına tanıdık bir isim getirildi. İzmir’den Parti Meclisi’ne (PM) giren Devrim Barış Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroglu’nun imzasıyla yola çıktı. Yakın zamanda tıpkı ekonomi masasında olduğu gibi bu masa bünyesinde de milletvekilleri ve parti yöneticileri görev alacak. CHP yönetimi yıllardır Doğu ve Güneydoğu’daki sorunlara sadece güvenlik sorunu olarak bakılmaması konusunda değerlendirme yapıyor. Bu kapsamda masanın başkanlığına Türkiye’nin Batı’ya açılan kapısı İzmirli bir ismin getirilmesi de dikkat çeken bir hamle. Aslen Karadenizli (Artvin) olan Çelik’in Kayseri’de başlayan yaşamı sırasıyla Aydın Nazilli, Balçova gibi yerlerde devam ediyor. Uzun yıllar Ankara-İzmir arasında siyasi trafik de yapan Çelik, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde İzmir 1.Bölge 12. sıra milletvekili adayı gösterilmişti. Çelik, son olarak 37. Olağan Kurultay’da PM’ye seçilme şansını yakaladı. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Çelik’in Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimi de bulunuyor. Marmara Üniversitesi’nde Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı’nda da yüksek lisansa devam eden Çelik’in birçok alanda çalışması var. Parti kurumsal kimliği bünyesine sunduğu ve Kılıçdaroğlu’nun da dikkatini çeken seçim coğrafyası, sosyal-siyasal gelişmeler, seçmen davranışı, siyasal iletişim, seçim hukuku konularında çalışmaları bulunan Çelik’in işi hiç de kolay değil. CHP’nin siyasi parti olarak yıllardır ulaşmakta zorlandığı kitlelerin bulunduğu coğrafyada milletvekili sayısı da çok az. Bazı illerde hiç vekil çıkartamayan parti başta Doğu masası üzerinden yapacağı çalışmalar ve vereceği mesajlarla seçmen kitlesine ulaşmaya çalışacak. Kısacası bu konuda da ‘sorunların çözümü CHP’de’ diyecek.

 

***

 

SÜREKLİ’NİN HEDEFİ

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli iki yıl aradan sonra atanarak geldiği koltuğa seçilerek oturdu. Önünde yeni bir süreç var. Yönetiminde köklü ve radikal değişiklik yapmadan mevcudu korumak üzerine strateji belirleyen Sürekli önümüzdeki hafta A Takımını ilan edecek. Orada da büyük bir değişikliğe gideceğini düşünmüyorum. Yürütme kuruluna alacağı bazı isimleri yenilemesi beklenen Sürekli’nin aynı konumda farklı görev tebliğleri yapacağı konuşuluyor. Sürekli, kongreye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretten memnun ayrıldığını anlattı. Özellikle İzmir’in konularına olan yakınlığı ve teşkilata karşı ilgisi AK Parti’nin İzmir’deki kurmayları tarafından da memnuniyetle karşılanmış. Tabi ki bu iletişimin teşkilatta yarattığı bir motivasyon da mevcut. Sürekli, iki yıl önce görevi alırken Erdoğan’ın kendisine, “Kerem Ali git İzmir’i 2023 ve 2024 seçimlerine hazırla” dediğini söylemişti. Aynı hedefe kararlılıkla yürüdüklerini anlatan Sürekli İzmir’de partinin etkili, yerinde ve yapıcı muhalefet yürüteceğinin de altını çizdi. Ankara’da bekleyen sorunları ve konuları ortadan kaldırmak üzerine bir strateji belirleyen AK Parti yeni dönemde atak yaparak daha sert muhalefet yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ısrarla “CHP’li belediyeler” diyerek yaptığı eleştiri sıralamasında İzmir zaman zaman başı çekiyor. Bu eleştirilere su sorunu, altyapı konuları ve Körfez’in kokusunu, kentsel dönüşüm ve çarpık yapılaşmayı da ekleyen Başkan Erdoğan’ın İzmir’i ve CHP’li belediyeleri yakından takip ettiği görülüyor. Yerel seçimden sonra Urla ve Menemen’de yaşananlar üzerinden de CHP’ye sert sözlerle yüklenen Erdoğan’ın gündemini başka illerin ilçeleri ve belediyeleri bu kadar almıyor. Bu yüzden Sürekli başkanlığındaki yeni yönetimin milletvekilleriyle birlikte yaratacağı sinerji ve çalışmalar her açıdan masaya yatıracaktır.

 

 

***

 

BAŞKAN YETİŞKİN: “METROYU KONUŞTUK”

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 10 yıl yönettiği Seferihisar Belediyesi’nin yeni başkanı İsmail Yetişkin’in Ankara’ya giderek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldiğini yazmıştık. Başkan Yetişkin’in, “Seferihisar’da yürütülen ve gerçekleştirmeyi planladığımız projelerin detaylı sunumunu yaptım” diyerek fotoğraflarını paylaştığı ziyarette Kılıçdaroğlu’na Amerika’nın en saygın cam müzelerinden biri olan Museum of Glass Washington’da sergilenen belediye cam işleme atölyesi kursiyerlerinin üzerine saf altınla Seferihisar’ı işlediği cam vazo da hediye edilmişti. Ziyarete ilişkin açıklamalar ve görüntüler kamuoyuna yansısa da arka planında Başkan Yetişkin’in belediye mali durumu ve devraldığı mirasa ilişkin fikirlerini de ilettiğini gündeme taşımıştım. Daha önce de , “Borçlu belediye devraldım” sözleri kamuoyuna yansıyan Yetişkin, gazetemizi arayarak, yazıda geçen ifadelerin kendisine ait olmadığını söyledi. Ankara ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulunan Yetişkin, “Genel başkanımla yarım saat oturduk. Konuşmanın içerisinde büyükşehir belediye başkanının ismi bile geçmedi. Bu konuda hiçbir şey konuşmadık. Büyükşehir ile ilgili sadece Buca Metrosu’nun hayata geçirilmesi konusunda bir diyaloğumuz oldu. Ben, ‘İnşallah onun da temelini Mart’ın 15’ine doğru atacağız’ dedim” sözleriyle duruma açıklık getirdi. Genel başkana gittiğinde belediyeyi borçlu devraldığını söylediği, mali yapıyı toparlamakta zorlandığını ifade ettiği gibi değerlendirmelerin doğru olmadığını aktardı. Elbette bir belediye başkanı olarak sayın Yetişkin cevap hakkını kullanmak isteyebilir. Bu da kendisinin en doğal hakkıdır. Fakat kendisi de biliyor ki Seferihisar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden destek alamazsa günlük rutin işlerinin dışında bir iş yapamaz hale gelir. Ne yazık ki sık sık Yetişkin’in ve etrafındakilerin eski dönemleri kast ederek konuşmalar yaptığı, olumsuz değerlendirmelerde bulunduğu algısı var. Bunun önüne geçmek, hizmetleri anlatmak, yatırımları vurgulamak, ilçe belediyesi-büyükşehir ilişkisini pekiştirmek hiç de zor olmasa gerek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@