Celal Emre ÜNAL/YENİGÜN - Törene Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Güney Deniz Sahanlığı Komutanı Koramiral Kadir Yıldız, Hava Eğitim Komutanlığı Bando Takımı, TUBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, eseri yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Heykel Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Prof. Arzu Atıl ve çok sayıda akademisyen katıldı. Etkinlik saygı duruşu ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Hava Eğitim Komutanlığı Bando Takımı’nın seslendirdiği parçalardan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, bir basın açıklaması düzenlendi. Ardından törene katılan misafirlerle birlikte kurdele kesilerek heykelin açılışı gerçekleştirildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Çaka Bey Büstü törenle açıldı-yenigun gazete

“Denizcilik çalışmalarında öncü olmuş olduk”
Dokuz Eylül Üniversitesi'nin denizcilik alanında öğretim ve araştırma faaliyetleri yürüten; deniz bilimleri alanında devletin verdiği ulusal ve uluslararası görevleri başarıyla icra eden bir yükseköğretim kurumu olduğunu belirten Prof. Dr. Hotar, “Akademi dünyasında olduğu kadar; milletimize, devletimize, tarihimize ve kültürümüze karşı sorumluluklarını da yerine getiren üniversitemiz, bu alanda birçok değeri yetiştirmiş, öncü olmuş ve örnek çalışmalara imza atmıştır. Bu bağlamda, Batı Anadolu’nun Türkleşmesinde ve tarihte ilk Türk donanmasının teşkil edilmesinde pay sahibi olan; 1081 yılında Doğu Roma’nın elinden güzel kentimizi alan Çakabey’de, denizci üniversitemizin ilham aldığı tarihi şahsiyetlerden birisi olmuştur” dedi. 

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Çaka Bey Büstü törenle açıldı

“Sualtı mirasını ortaya çıkaracağız”
Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Denizcilik Fakültemizin temelinin 1988 yılında atıldığını, Türkiye’de deniz işletmeciliği ve yönetimi alanında eğitim veren ilk yükseköğretim birimi olarak kurulduğunu belirten Prof. Dr. Hotar, Son üç yılda denizcilik ve deniz bilimleri alanında bazı çalışmalar yaptık. Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitümüzün bilimsel danışmanlığında ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Başkanlığı’nda, Muğla’nın Datça ilçesinde yürütülen arkeolojik su altı kazısında bulunan Osmanlı savaş gemisine ait eserler gün yüzüne çıkartıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Kalkınma Ajansı arasında, İzmir’in su altı kültür mirasını ortaya çıkarmak, korumak ve kültür turizmine kazandırmak amacıyla protokol imzalandı. Bu kapsamda İzmir kıyılarının su altı kültür mirasının ortaya çıkartılması ve haritalandırılması hedefliyoruz. Türkiye'nin denizlerdeki gücünü pekiştirmeyi hedefleyen Mavi Büyüme Stratejisi'ni ve Mavi Vatan vizyonunu desteklemek; sualtı kültür mirasının araştırılması ve kayıt altına alınmasını sağlamak amacıyla Sualtı Kültür Mirası ve Denizcilik Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu” diye söyledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Çaka Bey Büstü törenle açıldı-yenigun gazetesi1