Fadime ALTANHAN / YENİGÜN - Sanayileşmeyle birlikte ürün çeşitliğinin ve buna bağlı olarak fiyat çeşitliliğinin oluşması tüketiciyi eskiden uzaklaştırıp yeniye yöneltiyor. İnsanlar evlerindeki eski ürünü kullanmaya devam etmektense yerine yenisini almayı tercih ediyor. Ancak eşyasının kıymetini bilenler ürün çeşitliliğine aldanmayıp eskisini korumaya devam ediyor. Piyasada her çeşit bütçeye uygun koltuk takımlarının varlığı tüketiciyi yeniye yöneltiyor. Ancak bazı kesimler var ki mobilyasının kıymetini bilip onlara sahip çıkıyor. Koltuk döşeme ustası Zakir Tuna, ürün çeşitliliği nedeniyle çöp kenarlarının eski eşyalarla dolduğunu söylerken bazı kesimleri ise eskisine sahip çıktığını belirtti. Tuna, "Akıllı insanlar yenisini almaktansa eski mobilyalarına tadilat yaptırıp uzun yıllar kullanıyor. Şu anda elit kesim herkesten daha fazla eskisine değer veriyor" dedi. 1978 yılından bu yana koltuk döşeme işiyle uğraşan Zakir Tuna, döşeme sektüründe yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgi verdi. En büyük sorunlarının başında çırak bulamak olduğunu ifade eden Tuna, malzeme fiyatlarının yükselmesiyle birlikte döşeme fiyatlarının da arttığını buna bağlı olarak insanların eskiyi tamir ettirmektense yeniye yöneldiğini söyledi.

MansetZakirTuna -yenigün

KOLTUK FİYATLARI YÜKSEK

Döşeme yaptıranların sayısının her geçen gün azaldığını ifade eden Tuna, "Bizim işlerimiz yüksek gelirli ancak yeterli sayıda iş gelmiyor. Ama ben işlerimizin artacağını düşünüyorum. Bugün en kötü koltuk takımı 10-15 bin liradan başlıyor. O da hiç bilmediğiniz bir koltuk takımı. Eğer biraz daha iyi bir ürün almak isterseniz en azından 30 bin lira gibi bir parayı koltuk takımı almak için ayırmanız gerekiyor. Her yerde artık ucuz koltuk bulmak mümkün ancak bunların ne kadar dayanacağı belli değil. İşini bilen kişiler yeni bir koltuk takımı almak yerine eskisini tamir ettirmeyi tercih ediyor. En azından sağlamlığından emin olduğu koltuklar" diye konuştu.

KEŞİF BEDELİ OLMALI

Döşeme fiyatlarının sabit olmadığını ifade eden Tuna, "Bizim mesleğimizde belli bir fiyat yok. Koltuğa göre fiyat belirleniyor. Biz kumaşa karışmıyor. Koltuğunu yaptırmak isteyenler isterlerse bizim aracılığımızla anlaşmalı olduğumuz firmalardan, fabirkalardan kumaş alabiliyor, isterlerse kendileri kumaş getirip verebiliyor. Biz kendilerine sadece kaç metre kumaş gideceğini söylüyoruz. Gelen ürüne göre 2 bin, 5 bin hatta 10 bin liraya da koltuk takımın kaplıyoruz. Eğer yaptırmak isterlerse nakliyeyle atölyemize getiriyorlar. Ne yazık ki mesleğimizin bir diğer sıkıntısı da servis ücreti gibi keşif ücretinin olmaması. Çoğunlukla yazlık bölgelere gidiyoruz. Buralara gidip keşif yapmak kimi zaman bir günümüzü alıyor. Biz bunun karşılığında hiçbir ücret almıyoruz. Aslında bizler içinde küçük bir keşif bedeli olsa iyi olur" diye konuştu.

UCUZ ALIP TAMİRE GELİYORLAR

Koltuk döşeme ustası Tuna, "Ucuz diye koltuk alıyorlar ancak 2 gün sonra beni çağırıp tamir etmemi istiyorlar. Firmalar ne yazık ki ürünün arkasında durmuyor. Ben 30 yıldır aynı dükkandayım, aynı numarayı kullanıyorum. Belki fiyatlarımız biraz pahalı ancak yaptırdıkları koltukları en azından 15 yıl daha kullanabiliyorlar" dedi. Değerli koltukların hepsinin çöpe atıldığını belirten Tuna, "İnsanlar döşeme pahalı diye değerli koltuklarını çöp kenarına bırakıyor. Bizler yüz yıllık koltukların döşemelerini değiştiriyor, tamirini yapıyoruz. Bizim meslekte eski işler vardır. 50 yıllıktan başlar ve işçilikleri de el sanatıdır. Ağacı ceviz, gül ağacı ya da en iyisindendir. Bizim için önemli olan da bu sağlam ve kaliteli koltukları çöpe atmamak. Yıllardır zengin insanlarla çalışıyorum. Hiçbir zaman ikinci yeniyi almıyorlar, tadilatını ve döşemesini değiştiriyorlar. Bu kişiler maddi imkanları olmasına rağmen bunu yaparken maddi imkanı olmayanlar eski koltuğu tamir ettirmek yerine aynı paraya daha kalitesiz daha ucuz koltuk alıyorlar. Zenginler bir kez sağlam koltuk alıp yıllarca tadilatını yaptırıp kullanıyor. İyi bir koltuk her zaman tadilata değer" diye konuştu.

eskinin değerini biliyor2-yenigün

'Bizler sanatkarız koltukların doktoruyuz'

Ağırlıklı olarak yazlık bölgelere iş yaptıklarını belirten döşeme ustası Tuna, "Narlıdere, Foça, Çeşme Balıkesir, Marmaris ve Alsancak gibi yerlerde müşterilerimiz var. Bunun yanında İsviçre ve Fransa'ya da iş yapıyoruz. Bir defa iş yaptığımız müşterilerimiz bizleri bırakmıyor. Sadece kendileri değil, bütün ailesine tavsiye üzerine iş yapıyoruz" dedi. Kendisinin de birçok kez müşteriler tarafından mağdur edildiğini ifade eden Tuna, "Birkaç defa iş yaptığım kişilerden ücretimi alamadım. Ya da başka şeyler istediler yaptığım ek işin ücrtetini ödemediler. Biz onların işini yapıyoruz diye emirleri altında değiliz. Bizde sanatkarız. Bizde işimizin doktoruyuz. Bir koltuğun estetiğini, kırığını çıkığını, ortopedisini, oturma formunu yapıyoruz. Bir koltuğu yaptığımızda 15-20 yıl daha kullanıyorlar. Biz sadece kumaşa garanti vermiyoruz" dedi.

eskinin değerini biliyor1-yenigün

Gençlere meslek öğretmek çok zor

Koltuk döşeme ustası Zakir Tuna, "En büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi bizden sonra bu mesleği devam ettirecek altyapımızın olmaması. Ne yazık ki çırak bulamıyoruz. Çıraklık eğitim merkezlerinden bize çırak olarak öğrenci göndermelerini istiyoruz ancak onlar bizden döşemeyle ilgilenen gençler bulup okula göndermelerini istiyor. Bizler yasal olarak liseyi bitirmeyen gençleri çırak olarak yanımıza alamıyoruz. Çıraklık eğitim merkezlerinde okuyan öğrencilerimiz staj için bize gönderilebilir ancak onlarda bu mesleği tercih etmiyor. Zaten çıraklık eğitimi bitiren öğrencilerin yaşı da bizim mesleğimiz için uygun olmuyor. Bu melekte çocukların 12-14 yaş arası bu mesleğe başlamaları gerekiyor. 17-18 yaşında bir gence mesleğimizi öğretmek bizler için de oldukça zor. Mesleğimiz aslında mobilyacılara göre daha rahat bir meslek. Aynı zamanda kazancı da iyi mesleklerden biri. Bugün kazandığmız parayla 4 kişilik bir aile rahatça geçinebilir. Aylık bin liraya yakın bir gelirimiz var. Ne yazık ki çırak bulmak zor" dedi. Pandeminin ilk çıktığı dönemde işlerinin oldukça yoğun olduğunu dile getiren Tuna, "Bu dönemde insanlar evlerinde zaman geçirdikçe eksiklikleri gördüler. Geçtğimiz yıl çok güzel iş yaptık. Ancak bu sene ekonomiden kaynaklı çok kazanamadık. Geçen sene 3 bin liraya değiştirdiğim bir koltuğu bugün 7-8 bin liraya değiştiyoruz. Ekonomiye bağlı olarak fiyatların yükselmesi işlerimizi etkiledi" ifadelerini kullandı.