Gençler açısından artık özellikle yaratacağı statü imkanı ve dolgun ücrete sahip olup olmaması bakımından değerlendirilen yeni meslek dalları ortaya çıkmaktadır. Yakın gelecekte isimleri sıkça duyulacak geleceğin meslekleri ile yakın geçmişte çok popüler olan meslek dallarının bazıları da kaybolmaya yüz tutacaktır. 

Geleceğin en popüler meslekleri

  • Veri bilimci

Özellikle endüstri alanında, verileri toplayarak bu veriler doğrultusunda analizler yapan ve üretim süreçlerinin maksimum fayda ile yönetilmesini sağlayan kişilere veri bilimci denmektedir. Pandemi döneminin etkisiyle gittikçe artan online alışverişin de etkisiyle veri bilimciliği, dolgun ücret ve statü imkanı sunan geleceğin meslekleri arasında ilk sıralarda yer alması bekleniyor.

  • Blockchain geliştiricisi

Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin gittikçe değer kazanıyor olması blockchain alanına olan ilgiyi de artırmaktadır. Dolayısıyla blockchain alanında hizmet ve ürün geliştiren meslekler de geleceğin meslekleri arasında yer alması ciddi şekilde öngörülen meslekler olarak değerlendiriliyor.

  • Veri dedektifi

Dolgun ücret ve statü imkanı sunması beklenen geleceğin mesleklerinden bir diğeri de veri dedektifi. Bu mesleği icra edecek olanlar, internet ağları üzerinden elde edilen verileri çözümleyerek bu verilerle ilgilenen kişi ve kurumlara aktaracak. Böylece ilgili şirketler, pazarı doğru analiz ederek ürün ve hizmet satışı için gereken yatırımları doğru noktalara yapacaklar.  Bu noktada yapılacak zaman ve para tasarrufu düşünüldüğünde bu alana ihtiyacın şimdiden başladığı söyleyebiliriz.

  • Epidemiyolog

Epidemiyologlar, toplumda ortaya çıkabilecek hastalıkları analiz eden ve buna bağlı olarak ortaya çıkabilecek sağlık koşullarını başından sonuna kadar araştıran kişilerdir. Yapılan analizler sonucunda elde ettikleri veriler ışığında önlemlerin alınmasına ve bu konuda bir yol haritası çizilmesine katkıda bulunurlar. Özellikle pandemi dönemi ile birlikte bu alan da geleceğin meslekleri arasına girmiştir.

  • Sentetik biyoloji uzmanı

Kırmızı et, beyaz et ve balık gibi önemli besin maddelerinin sınırlı kaynaklar olduğu düşünüldüğünde gelecekte insanları, beslenme zincirinde büyük tehlikeler beklediği tahmin edilebilmektedir. Bu yüzden geleceğin mesleklerinden bir tanesi olarak kabul edilen sentetik biyoloji uzmanları da laboratuvar ortamında bu besinlerin yapay biçimlerini üreten ve bunun üzerine çalışan kişilerdir. Gün geçtikçe artan vegan ve vejetaryen sayıları da düşünüldüğünde bu meslek dalının da gelecekte oldukça popüler olması bekleniyor.