Budama işlemi kısaca, bitkinin üretim görevi üstlenmeyen yapraklardan arındırılması işlemidir. Bu sayede bitkide hastalıkların, zararlı etkenlerin artmasını engellemiş olunur. Budama yapılmamış domateslerde de yaprakların birbirine artık zarar verecek duruma geldiği ve hava aldırmayacak durumda olduğu bilinir. Bu sebeple domateslerde budama yaparken doğru şekilde yapmak verimi artıracaktır.

Domateslerde budama işlemleri nelerdir?

Domateslerde budama işlemleri genellikle şu yöntemler ile gerçekleştirilmektedir; koltuk alma (sürgün), tepe alma, yaprak alma ve salkımlarda uç alma. Salkım domateslerde budama ayrı tutulmuştur. 

Domateslerde budama nasıl yapılır?

-Koltuk alma (sürgün) işlemi: Domateslerde budama yöntemlerinden en sık kullanılan yöntem olarak koltuk alma işlemi bulunuyor. Yaprağın gövdeye birleştiği yerden çıkan şeye koltuk (sürgün) denmektedir. Bu koltuk 5 cm kadar uzunluğa eriştikten sonra artık bitkiye zarar verecek duruma gelecektir. Boşa enerji harcamaması için de serin havalarda, özellikle mart ve nisan aylarında ikişer defa bu koltukların alınması gerekmektedir. Bu işlem sabahları yapılmalıdır. Sebebi ise bitkinin bünyesinin sert olmasından dolayı temizleme işleminin sabah saatlerinde daha kolay gerçekleşebilmesidir. Kırılarak yapılabildiği gibi fazla büyüdüğü takdirde de bıçak yardımı ile yapılması gerekmektedir. 

-Yaprak alma işlemi: Domateslerde budama işleminde, domatesin 120 cm kadar uzunluğa erişmesi ardından düzenli aralıklarla alttaki yapraklarının alınması işlemi bulunmaktadır. İlk olarak domatesler toplandıktan sonra hasat ardından kalan yapraklar toplanmalıdır. Bitkiye gölge yapan ve hava almasını engelleyen yapraklar alınmalıdır. Bunun yanında hastalıklı yaprak bulunuyor ise de ilaçlama yapılmadan önce bu yaprakların koparılması gerekmektedir. Bu yaprakların koparılırken de özenle koparılması ve bir tahribata yol açmaması önemlidir. Koparılma ardından bitki, koruyucu ilaç yardımı ile de korunabilir. 

-Uç alma işlemi: Domatesleri budama işlemlerinde bu işlem bitkinin artık büyümesini durdurmak amacıyla yapılmaktadır. Ucu alınan bitkilerin daha olgun ve iri üretim yaptığı bilinmektedir. Hasat dönemine son verilecek tarih aralığından 8 ile 10 hafta kadar önce bu işlemin yapılması gerekir. Hasat alınmak istenirse ise bu işlem ertelenmelidir. En üst kısmından sonra iki yaprak bırakılarak el yardımı ile büyüme noktası kesilip köreltilir.