Ekilen domateslerin daha lezzetli, bol ve verimli olabilmesi uygulanan bazı yöntemler ile mümkündür. Peki, domateste verim nasıl arttırılır? Bunun cevabı yazı içinde tavsiyeler ile sizleri bekliyor. 

Domateste verim nasıl artırılır? Nelere dikkat edilmelidir?

“Domateste verim nasıl artırılır?” diye düşünüyorsanız domatesler hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz. Domates, ılık ve sıcak iklimleri seven bir bitki olup güneşli ve sıcak zamanlarda tatlı, koyu renkli ve olgun bir şekilde olduğu görülebilmektedir. Özellikle fide şeklinde yetiştirilecek ise fidelerin sıcaklığa maruz kalma durumuna dikkat edilmelidir. 
Organik madde oranı fazla olan, su tutabilen ve humuslu toprak çeşitleri kullanarak domateste daha fazla verim elde edilir. Eğer ki organik madde oranında eksiklik varsa doğal gübre kullanımı ile bunu dengeleyebilirsiniz. Killi topraklar ağır olabileceği için bu topraklarda, domatesten verim almak daha yavaş koşullarda olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da aynı türden domates ekiminin art arda yapılmaması gerektiğidir. Bu durumda verimde azalma meydana gelir, hastalıklar oluşabilir ve maddi zararlar oluşur. Bu nedenle toprağın 3 yıllık bir ekim nöbetine ihtiyacı vardır. 
Domates tohumu ekmek için Ocak ayı ile Nisan ayı arasında bir zaman seçilmelidir ve toprak tavlı olmalıdır. Aynı zamanda toprağa bakım işlemi yapılarak ihtiyacı olan elementler sağlanmalıdır. Bu durum domateste verim elde edilmesi için büyük bir etkendir. Bitkiler, yetişmeye başladığı andan itibaren 2 haftada bir çapalama işlemi isteyebilir. Bu nedenle çapa yapıldıkça verim de artacaktır. 
Gübre kullanımı konusu, verim açısından oldukça önemlidir. Dekara 40 kilogram gübre kullanımı söz konusu iken taban gübresi için 20 kilogram potasyum sülfat gübresi de kullanılmalıdır. 
Düzenli sulama, “Domateste verim nasıl artırılır?” sorusuna verilecek önemli bir yanıttır. Kurak ve sıcak hava şartlarında sulama işlemi, bir iki kez yapılabilir. İlk domatesler ürün vermeye başladıktan sonra sulama işlemi artırılmalıdır. Domatesler, ceviz büyüklüğüne gelene kadar sulama yapılmaz. Ardından gelen büyüme süresince ise gelişimi için sulamaya önem verilmelidir. Yağışlı iklimlerde ekim yapıldıysa iki üç kez sulama yeterli olacaktır. Hasat zamanı ise domateste verim elde edilmesi için kuru ve serin havalar tercih edilmelidir.