22.01.2016, 22:00

Don Kişot'luk...

Bilenler iyi bilir. Sporun tüm branşlarıyla ilgilenmeye çalıştığım için 1968 yılından bu yana “spor muhabiri” olarak mesleğime devam ediyorum. Çoğu meslektaşım, özellikle de futbol izleyenler “Nasıl spor muhabirisin, seni futbol maçlarına görmez olduk?” diyor. Onlara cevabım hep aynı: “Ben de sizi yıllardır, futbol dışı hiçbir branşta görmedim. Pardon, futbolun alt liglerinde de yoktunuz?”

“Spor yazarı” olmak ayrıcalık. Bunu benim gibi gerçek spor yazarı gazeteciler çok iyi biler ve her zaman da savunurlar.
Bunları neden yazdım?
Futbol dışına çok çıktığım için eleştiren dostlarım, futbolun emektarları için… Çok sevgili ağabeyim, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği İzmir Şube Başkanı Dr. Şaban Acarbay, her görüştüğümüzde, “Yazılarını zevkle okuyorum. Bizi futbol dışına çıkarıyorsun. Daha sık yaz da, İzmir’de neler olup bittiğini öğrenelim” diyor. “Tabi ara sıra da, futbolu yaz. İzmir’in senin futbol yazılarına da ihtiyacı var” diye de sitem ediyor.
Futbolu yazalım.
Güzel işlerin yapıldığı Altınordu AŞ var. Doğru yolda giden Göztepe AŞ var.
Şimdi AŞ’lerde durumlar iyi de, dernek kulüplerinde vahim olan ne?..
Karşıyaka yenilediği kadrosuyla “kurtuluş Savaşı”nı başlattı… Bucaspor’un durumu ortada!.. İzmirspor’u ara ki, bulasın…
Ligin 2. Yarısına Adana Demirspor yenilgisiyle başlayan ancak bahanesi “yeni transferlere lisans çıkaramadık” olan Karşıyaka bakalım 2. Kez dümene geçen Yusuf Şimşek ile bu savaşı kazanacak, ligde kalabilecek mi? Aynı durum Suat Kaya’nın Bucaspor’u için de geçerli. Mali disiplin cezası alan ve 3 puanı da silinen sarı-lacivertliler için günler daha da zorlaşacak.
Futbolda durumumuz bu. Stadın yoksa göçebe hayatı yaşıyorsan, ekonomik sıkıntı çekiyorsan rakiplerinle nasıl savaşacaksın?
Bunun tek örneği var; Don Kişot’luk…

Basketbolda da son şampiyon Pınar Karşıyaka bu yıl gardsız oynamanın sıkıntısızı lig ve Avrupa’da yaşıyor. Kazanabileceği maçları bile kaybetmenin üzüntüsünü yaşatıyor. En önemlisi de tribünlerde her geçen gün seyirci sayısında azalma oluyor. Gerçek olan bu tehlike!
Ufuk Sarıca’nın yeni tedbirleri alma zamanı geldi diye düşünüyorum.

İzmir basketbolunda bu yıl Orkide Gediz Üniversitesi’nin sesi duyuluyor. Sistemli bir yönetim tarzı ile geleceğe emin adımlarla gitmeye çalışan Üniversinin TBL’deki basketbol takımı ilk yarıyı 13 galibiyet 4 yenilgi ile yenilgisiz lider Tofaş’ın ardından 2. Sırada tamamladı. Bu performans devam ederse, gelecek yıl Pınar Karşıyaka’nın yanına yeni bir İzmirli daha gelebilir. Diğer İzmirlilerin durumu nedir? Bu ligin en eski ekiplerinden Gelişim Koleji 9 galibiyet 8 yenilgi ile 7. Sırada. Büyük ümitlerle ve büyük bütçelerle kurulan ve maçlarını bu yıl Aliağa’da oynayan Socarspor’un 17 maçta galibiyet sayısı 6. O da düşme hattı takımlarından 2 galibiyet önde ve 13. sırada. Gelişim Koleji ve Socar’ın 2. Yarı daha dikkatli olması şart.

Basketbol dünyasının nabzını tutan ve doğru, özel haberleriyle basketbol severlerin tutkusu olan 'basketbolig.com' 9. Yılına girdi. İstikrarlı yazıları, yapıcı yorumları ve basketbol dünyasının ünlü yazar kadrosuyla sevilen basketbol haber sitesine başarılı nice yıllar diliyoruz.
Hatırlarsanız, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla ile buluşup Bornova’da yaptığı ve inşaatı devam birbirinden güzel spor tesislerini gezecektik. Evlatlarım Burçak ve Yiğit Erboy’un ailemize kattıkları 2. torunum Defne’nin doğumu, herhalde o tatlı telaş sırasında hastaneden kaptığım virüs sonrası bir haftalık ilaç tedavisiyle yatak istirahatı bu turu yine erteledi. Bu satırları zaman zaman yataktan kalkarak yazıyor ve telefonla arayarak “geçmiş olsun” dileklerini ileten sevgili “Olgun Başkan”a teşekkür ediyorum. İnşallah en kısa zamanda bu geziyi yaparız…

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@