İnsanların kendini ifade etme şekli olan dövme günümüzde bir çok kişi tarafından yaptırılmaktadır. Kimileri için bir tutku olan dövme kimileri içinse bedenlerindeki izleri yok etmekte kullanılıyor

FADİME ALTANHAN – YENİGÜN / Eski dönemlerden bu yana özellikle kabilelerle dövme benzeri çizimlerin cilt üzerine uygulandığı biliniyor. Türk toplumunda da aşiretlerler kendilerine has dövmelerle aşiret sembollerini vücudunda taşıyarak birbirlerini tanıma olanağı sağlıyorlar. Günümüzde de insanlar kendilerini ifade etmek ve aksesuar olarak kullanmak amacıyla dövme yaptırıyorlar. Tüm bunların yanında bazı hastalıklar nedeniyle vücudunda çeşitli izler kalan kişiler kendilerini iyi hissetmek için yaralarının üzerini dövmelerle kapatıyor.

onur çelikkan 2

'NİKAHTA DÖVME YAPTIM'

1997 yılından bu yana İzmir'de profesyonel olarak dövme yapan Onur Çelikkan, "İnsanların ilgi gösterdiği dövmelerde her dönem değişiyor. Özellikle ünlülerin yaptırdığı dövmeler hangisi ise ona ilgi artıyor. Bir dönem Murat Boz'un kolundaki dövme çok beğenildi ve herkes kabile dövmeleri yaptırmaya başladı. Şu anda Türkiye'de 1 milyondan fazla kişide bu dövme vardır. Bunun dışında eşler birbirlerinin isimlerini yüzük parmaklarına yazdırmaya başladı. Özellikle kadınlar eşleriyle birlikte gelerek kendi isimlerinin eşlerinin parmağına yazılmasını istiyorlar. Böylece ilişkilerini garantiye aldıklarını düşünüyorlar. Yüzük takmamak için üretilen bahanelerde ortadan kalkmış oluyor. Günümüzde de ekonomik şartlardan dolayı yine yüzük parmağına isim yazdırmak için gelenler oldu. Altın fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle kişiler dövme yaptırmayı tercih ediyor. Hatta bir çiftçimize nikahlarında dövme yaptık" dedi.

'AİLELER TEŞVİK EDİYOR'

Dövmenin eskiden serseri işi olarak göründüğünü ve yaptıranlara iyi gözle bakılmadığını belirten Çelikkan, "Bundan 10 yıl önce sanatçılarda dövme yaptırmaya başlayınca dövme yaptırmak da popüler hale geldi. Şimdi aileler çocuklarını dövme yaptırmaya getiriyorlar. Bunu hem yapılan yeri görmek hem de güvendikleri yerlerde yaptırıyorlar. Eskiden günah mı gibi sorular çok fazlaydı artık kalmadı. Dövme yaptırmak caiz değil ama caiz olmayan birçok şeyi yapıyoruz. Dövme bunların içinde en masumu. Günümüzde daha çok minimal dövmeler yaptırılıyor" diye konuştu.

onur çelikkan

'Kişinin krakterini ortaya koyuyor'

Dövmelerin artık bir aksesuar olarak olarak düşünüldüğüne dikkat çeken Onur Çelikkan, "İnsanlar artık kendilerini ifade etmek için kullanıyorlar. Dövmenin çıkış amacıda o. Kabileler birbirlerine korkunç görünmek, aşiretler kendilerini diğer aşiretlerden ayırabilmek için dövme yaptırıyorlardı. Günümüzde artık herkes dövme yaptırıyor. Dövmeler kişilere göre şekilleniyor ve kişinin karakterini ortaya koyuyor. İnsanlar bizlere gelmeden önce hazırlık yapıyorlar ve istedikleri dövmeyi yaptırıyorlar. Zaten bir kez dövme yaptıran ikinci bir dövme için mutlaka geliyor" dedi.

YURT DIŞINDAN TALEP FAZLA

Çiftçi cüzdanıyla vicdanı arasında Çiftçi cüzdanıyla vicdanı arasında

Müşterilerinin genel olarak yurt dışından geldiğini söyleyen Çelikkan, "Dövme fiyatlarının yurt dışında daha pahalı olmasından dolayı gurbetçiler, gemiyle gelen turistler, buradaki üniversiteye okumaya gelen öğrenciler buraya geldiklerinde dövme yaptırıyorlar. Hatta özellikle dövme yatırmak için gelenlerde oluyor. Almanya'dan bir müşterimiz bir günlüğüne dövme yaptırmak için gelmişti. Beğendiği büyük bir dövmeyi yaptırmak için sabaha kadar çalıştık ve dövmeyi bitirdikten sonra geri döndü. Uzun dövmeleri genelde seans olarap yapıyoruz. Çünkü bizlerin bir çalışma süresi oluyor. Dövme yapılan kişi de az da olsa bir acı yaşıyor. Özellikle erkeklerin acı eşiği çok düşük ve daha dayanıksız. Kadınlar görüntülerinin tam tersine daha dayanıklı. Ben dövme yaptırdıktan sonra çok acı çekerken eşim kitabını alıp okuyabiliyor"  diye konuştu.

yanikizi

'Vücutlarındaki izleri kapatmak isteyen çok'

Dövmelerin sadece aksesuar olarak değil bazı yaraları kapatmak için de yapıldığını vurgulayan Onur Çelikkan, "Özellikle meme kanseri geçiren kişiler kendilerini kötü hissettikleri için doktorlarının yönlendirmesiyle bizlere geliyorlar. Göğüsleri alındığı için kendilerini kötü hissediyorlar. Bu nedenle onlara göğüs ucu da yapıyoruz. Bazı hastalık ve kazalar geçirmiş kişilere de dövmeler yaptık. Örneğin bize gelen bir kişi geçirdiği hastalık nedeniyle vücudu faça atılmış gibiydi. Kendisini gören kişilere sürekli yaşadıklarını anlatmaktan bıkmış. Bize gelerek bir çözüm bulabilir miyiz diye sordu. Bizde izlerin üzerine dallar ve çiçekler yaparak hepsini kapattık. O kadar mutlu oldu ki, hiç unutamadığım bir anıydı. Bunun yanında küçükken üzerine süt dökülerek yanan bir kişi yanık izlerini kapatmak için bize geldi. Yanık izlerinin üzerini çiçek dövmeleriyle kapattık. Bu kişiler sürekli olarak yaşadıklarını anlatmak zorunda kalmıyor" dedi.

'Doktor tavsiyesiyle bize gelen kişiler var'

15 yıldır profesyonel olarak dövme yapan Bekir Türkcan, "Biz kişilerin isteklerine uygun olarak dövme yapıyoruz ancak bizim işimizin önemli olan bir tarafı daha var. Geçirdiği bazı hastalıklar ve kazalar nedeniyle vücudunda izler kalan kişilere de dövme yapıyoruz. En son 50 yaşında meme kanseri geçirmiş bir kişiye göğüs ucu yaptık. Tabiki bunu yaparken o bölgenin hassas olduğunu düşünerek doktorlarına sormalarını istiyoruz. Zaten onlarda genellikle doktorlarının önerisiyle bizlere geliyorlar" diye konuştu.

'İZMİR DÖVMEDE ÖNCÜ'

Kadınların çok fazla ilgi gösterdiğini belirten Türkcan, "Çok fazla doktor, albay, öğretmen müşterimiz var. Yaz dönemlerinde de gurbetçiler ve turistler yoğun olarak ilgi gösteriyor. Çünkü yurt dışında dövme yaptırmak çok pahalı. Burada 2-3 bin liraya yaptırılan dövme yurtdışında 10-15 bin liraya yaptırılıyor. Almanya'dan çok fazla müşterimiz var. İsrail'den gelen ve günü kapatan müşterilerimiz oluyor. Bu nedenle İzmir'e geldiklerinde yaptırmayı tercih ediyorlar. İzmir Sağlık turizminde nasıl tercih ediliyorsa dövme yaptırmak isteyenler tarafından da tercih edilen bir şehir oldu" ifadelerini kullandı.