DSİ’den Bafa açıklaması.

Göl yatağında ağustos ayı başından itibaren sular çekilmeye başladı

Ege 27.09.2020 - 09:58 27.09.2020 - 09:58

DSİ’den Bafa açıklaması
Barajlardaki su seviyesinin iyice düşmesi nedeniyle Bafa Gölü’nde kuraklık kendini gösterdi. Konuya ilişkin açıklama yapan Devlet Su İşleri (DSİ), yağmurun gelmemesi nedeniyle göle su aktarılmaya başlandığını belirtti. Açıklamada, “Dalyan regülatöründeki şişme savaktaki suyu serçin prizi aracılığı ile Bafa Gölü'ne aktarmaya başladık” ifadeleri kullanıldı.Söke ve Milas sınırları içerisinde bulunan Bafa Gölü son 20 yıldır olduğu gibi bu yıl da aynı kaderi yaşıyor. Büyük Menderes Nehri’nin yanı sıra dağlardan gelen yağmur suları ile beslenen Bafa Gölü, bu yıl barajlarda su seviyesinin düşük olmasından dolayı yeterince beslenemedi. Göl yatağında ağustos ayı başından itibaren sular çekilmeye başladı.

325 bitki, 261 kuş, 22 sürüngen ve 19 memeli türüne ev sahipliği yapan ve çevresinde yaşayan insanlara turizm ve balıkçılıkla hayat veren gölün Milas Kapıkırı Bölgesi’nde suların çekilmeye başlamasıyla birlikte algler (su yosunu) oluşmaya başlamıştı. Göl kenarında balık restoranı işletmeciliği yapan Yalçın Kocakaya ortaya çıkan bu manzaranın özellikle kurak geçen yıllarda yaşandığını söyleyerek, “Edindiğimiz bilgiye göre barajlardaki doluluk oranının çok yüksek olmamasından dolayı bu yıl Büyük Menderes Nehri’nden Bafa Gölü’ne yeterince su bırakılmadı. Az yağmurlu geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da yeterli su alamayınca sular çekildi. Gölün Kapıkırı Bölgesi’nde ve bizim bulunduğumuz kıyıda suların çekilmesiyle birlikte hafif hafif yosun kokuları da oluşmaya başladı. Bafa Gölü 20 yıldır aynı kaderi yaşıyor” dedi.

Gölün Söke Serçin kıyısında ise suların çekilmesinin yanı sıra toplu balık ölümleri de yaşanmaya başladı. Göle Menderes Nehri’nden su bırakılması istendi. Ancak Bozdoğan Kemer Barajı ve Çine Adnan Menderes Barajı’nda su seviyesi tehlike sınırına gerilediği için bunun mümkün olmayacağı öğrenilmişti.
Konuya ilişkin açıklama yapan DSİ 21. Bölge Müdür Yardımcısı Cengiz Köse, "Her iki barajın önceliği tarım sulaması. 2020 yılında bölge yeterli yağmur almadığı için barajlardaki doluluk oranı da düşük düzeyde kaldı. Eylül ayı sonlarına geldiğimiz bugünlerde mevcut su rezervlerimizi en ekonomik şekilde kullanarak sorunsuz bir tarım sulamasını geride bıraktık. Bafa Gölü yağmur sularının yanı sıra Büyük Menderes Nehri’nden bıraktığımız sularla besleniyor. Fakat mevsim kurak geçtiği için bu yıl yeterli su girişi olmadı. Bugün itibarıyla göle barajlardan su ulaştırılması mümkün görülmüyor. O nedenle yağmurları bekliyoruz. Pazar günü bölgemizde yağmur bekliyoruz. İlk yağmurların düşmesiyle birlikte de önceliğimiz Bafa Gölü olacak” şeklinde açıklamada bulundu.

Köse, Koçarlı ve Söke Ovası’nda sulama sezonunun bitmesinden dolayı Büyük Menderes Nehri’nin Dalyan regülatöründeki şişme savakta biriken suyu Serçin prizine aktararak saat 14.30’dan itibaren Bafa Gölü’ne su girişini sağlamaya başladıklarını ve yağmurlarla birlikte bunu güçlendirerek sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@