Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk kez Aralık 2019'da Çin'in Vuhan kentinde belirlenen ve Mart 2020'de pandemi olarak ilan edilen Kovid-19'la birlikte iki yılı devirme vesilesiyle basın toplantısı düzenledi.

2021'i 2022'ye bağlayacak yılbaşı gecesi, Çin'in Vuhan kentinde kökeni bilinmeyen 27 viral pnömoni vakasıyla ilgili DSÖ'yü uyarmasının ikinci yıldönümü idrak edilecek. 2 yılda küresel çapta 282 milyondan fazla vaka ve 5.4 milyondan fazla ölüme neden olan Kovid-19'la ilgili DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus ve DSÖ Acil Durum Programı Direktörü Dr. Mike Ryan'ın en son mesajları şunlar oldu.

* Delta ve Omicron vakaları rekor sayılara çıkaran ve hastaneye yatışlarla ölümlerde ani artışlara yol açan ikiz tehditler.

* Delta ile eşzamanlı yayılan ve had safhada bulaşıcı olan Omicron'un bir vaka tsunamisine yol açmasından son derece endişeliyim.

* İnsanların Omicron'a boşvermişlikle yaklaşmasını istemiyorum.

* Ülkeler aşıları daha adil şekilde paylaşmalı. Daha zengin ülkelerde destekleyici aşı dozlarına yapılan vurgu, daha yoksul ülkeleri aşıdan mahrum bırakabilir.

* DSÖ, her ülkenin 2022'nin ortasına kadar nüfusunun yüzde 70'ini aşı kapsamına alması için çalışıyor. Bu, pandeminin akut evresinin sona ermesine yardımcı olacaktır.

* Pandeminin akut evresi 2022 sonunda bitebilir, ama virüs bir yere gitmeyecek.

* İnsanların ne zaman karantinadan çıkması gerektiğine hükümetler karar verecek.

* Kontrol önlemlerinde çok büyük kaymalar yapılmaması tavsiye olunur.

* Omicron'un yaşlı nüfusu nasıl etkilediğini görene dek öngörüde bulunma konusunda biraz gerginim.