Antalya’daki ziyaret edilmesi gereken doğal güzelliklerden biri de Düden Şelalesi, her yıl binlerce turist ziyareti almaktadır. Kepez ilçesinde bulunan Düden Şelalesi, Pınarbaşı ve Kırkgözler nehirlerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Fakat diğer şelaleler ile arasındaki en büyük farklardan biri, Düden Şelalesi kaynaklarının yer altından ilerliyor olmasıdır. Bu iki nehrin birleşiminden sonra Bıyıklı Düdeni olarak adlandırılan bölgede yerin alt kısmına akarak gözlerden kaybolur. Ardından Düdenbaşı’nda tekrar ortaya çıkarak Düden Şelalesi’ni oluşturur.

Düden Şelalesi, yer altında bulunmakta olan suların birleşimiyle oluşmuş olduğundan yağış dönemlerinin az olduğu zamanlarda dahi gür bir şekilde akmaya devam edebilmektedir. Şelalenin akış ortalaması çoğu zaman 15 metreküp civarında olurken, yağışlı günlerde bu akış miktar 94 metreküp civarına kadar ulaşmaktadır.

Düden Şelalesi, sahip olduğu bölge ile yürüyüşe uygun bir duruma getirilmiş ve böylece ziyaretçilerin hoş vakit geçirmesi sağlanmıştır. Şelale etrafında yapacağınız yürüyüşlerle, tatilinize keyif katabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Nasıl gidilir?

Düden şelalesi için ulaşım toplu taşıma ve özel araç ile gerçekleştirilebilir. Bölgeye giden farklı ilçe ve bölgelerden hareket etmekte olan toplu taşıma hareket saatleri ve yolculuk süresini öğrenmek için ise firmalar ile iletişimde olmanız önerilmektedir. Genelde Antalya’nın merkez ilçesinden belirli aralıklarla Düden şelalesine hareket eden otobüsler bulunmaktadır. Fakat özel araçla da çok kolay bir şekilde şelaleye ulaşımı sağlayabilirsiniz. Özel aracı ile şelaleye yolculuk yapacakların Varsak Yolu üzerinden ilerlemesi yeterli olacaktır. Şelale ile Antalya’nın merkezi arasında yaklaşık 10 kilometrelik bir yol mesafesi bulunmaktadır. Bu mesafenin sonunda şelaleye ulaşabilir, bu doğal güzelliğin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. 

Düden şelalesi için ziyaret saatleri döneme ve belediye işletmelerinin hizmet etmiş olduğu zaman dilimine göre değişiklik gösterebilmektedir. Genelde yaz dönemlerindeki Düden şelalesinin ziyaret saatleri 08:00’da başlar ve akşam 19:30’da saatlerinde sona ermektedir. Yaz aylarının yoğun olduğu dönemlerde ise saatlerde değişikliklere rastlanabilmektedir. Kış aylarında ise, şelalenin bulunduğu bölgeye ziyaretlerin daha az olması sebebi ile bu dönemlerde kapı açılış saatleri yine 08:00 olarak belirlenirken ziyaret saatinin bitişi 18:00’da olarak belirlenmektedir.