22.09.2021, 07:00

Düğüm

İstenip de ulaşılamamasından ötürü, insanın içine dert olan şeydir ukde.

Kuşkusuz içinizde eksik kalanları ve eksikliğini hissettiğiniz anları bundan daha iyi anlatacak bir kelime yoktur. Fakat etimoloji buna Arapçada “ukda” kökünden gelen “düğüm” diyor. İçinizde açamadığınız her kapı, boğazınızdaki her yumruk, geçmişteki keşke ile başlayan çözülmemiş düğümler, ihtimallere anlamlar yüklenilen her an, bu sebeple ukde sayılır.

***

Kalbinizden geçen her gerçek isteğinizi erteleme ya da yaşayamama durumunuz aslında biriktirdiğiniz çöpler gibi, sonunda bir “içinizde kalanlar dağı” oluşturuyor.

İnsan yaşayamadıklarını düşündükçe hayıflanıyor geç kalmışlığa ve içte kalanlar insanın içine içine çörekleniyor. Dışa attıklarınız ise, yaşayamadıklarınızın birer acı tortusudur.

Umduğunu bulan pek az insan vardır. İnsan ister ama kader oralı olmaz ve içinizde kalır birçok şey. "Zamanı var" derler. Aslında bazı şeylerin zamanı yoktur. Bazı şeylerin oluru yoktur bu yüzden bir zamanı da yoktur.

Zamanın içinde çok şey değişiyor, gelip geçiyor: yaşadıklarınız, yaşamadan içinizde ukde kalanlarınız, tam 12'den vurduklarınız, ıskaladıklarınız, teğet geçtikleriniz...

Hayat da zaten böyle bir şey değil midir? Yolun sonunda, iyi kilerin ve keşkelerin bir dökümüdür. İyi kilerin ağır basıyorsa ne mutlu sana. İçinden geldiği gibi, yüreğinin sesiyle uyumlu bir yaşam sürmüşsün demektir. İyi kilerine sarılıp anılar denizinde keyifli bir yolculuğa çıkarsın. Keşkeler ağır basıyorsa yüreğinin bir tarafı hep yarım kalmıştır, eksik ve tamamlanmamış. Basit bir kar-zarar muhasebesinden bakarsak kaybetmişsindir. Keşkeleri fazla olanlar daha çok kurarlar “Dünyaya bir daha gelsem” diye başlayan cümleler.

***

Bu yüzden bırakın yaşamı hoyratça savurmayı, korkmadan yüzleşin acılarınızla. Bugün konuşma vakti, bugün yüzleşme günü. Bugün kimsenin kalbi susmasın anlatsın, hesap sorsun ve duysun sebep olanlar hep görmezden geldikleri gerçekleri.

Bugün sadece daha iyi hissetmek için konuşun, susmak için size sebep verenlere inat...

***

Dilerim ki; istekleriniz, amaçlarınız, hayalleriniz gerçek olsun ve içinizde hiçbir şey ukde kalmasın. Sağlık, huzur ve güzellikler sizleri bulsun...

Yorumlar