Duman, 1999’da Kaan Tangöze ile basgitar ve back vokal’de Ari Barokas’ın, gitarda Batuhan Mutlugil’i de aralarına katmaları sonucu kurulan bir rock grubudur.

Duman, 1999’da Mad Madame adlı grubun dağılmasıyla yeni bir grup arayışına giren vokal ve ritim gitarda Kaan Tangöze ile basgitar ve back vokal’de Ari Barokas’ın, gitarda Batuhan Mutlugil’i de gruba katmaları sonucu kurulmuştur.

Bateride uzun süre sorun yaşayan Duman ilk olarak Alen Konakoğlu ile başlar. İlk albümlerini Alen Konakoğlu ile kaydeden Duman 2. Ve 3. Albümlerinde Cengiz Baysal ile çalışır ancak Alen Konakoğlu sahnede çalmaya devam eder. Daha sonra Alen Konakoğlu ile yolları ayıran grup Cengiz Baysal ile devam eder. Darmaduman adlı albümden sonra 2016’da Cengiz Baysal’la yolları ayıran Duman şu an halen Mehmet Demirdelen ile devam etmektedir.

Albümler

Duman’ın 1999 tarihli ilk albümü ‘Eski Köprünün Altında’nın kapağı.

1999’da çoğunlukla daha önce Kaan Tangöze tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eğitim hayatı süresince yazılmış bestelerden oluşan ‘Eski Köprünün Altında’ adlı albümlerini çıkardılar. “Köprüaltı”, “İstanbul”, “Bebek” ve “Halimiz Duman” gibi besteleriyle ünlenirler.

3 yıl kesintisiz konserlerin ardından 2002’de ‘Belki Alışman Lazım’ adlı albümlerini çıkarırlar. “Bu Akşam”, bir Sezen Aksu cover’ı olan “Her Şeyi Yak”, “Ah” ve Kaan Tangöze’nin o dönemki sevgilisine yazdığı ünlü şarkı “Bal” ile birlikte ünleri tırmanmıştır.

1 yıl sonra 2003’de ilk canlı konser albümleri olan ‘Konser’i yayımlarlar. Kendi ünlü şarkılarının yanında. Özdemir Erdoğan’dan “Gurbet”, “Çile Bülbülüm Çile” ve Müslüm Gürses’den “Olmadı Yar”ı da kendi yorumlarıyla seslendirmişlerdir.

Duman

2005’de yayımladıkları ‘Seni Kendime Sakladım’ albümleriyle birlikte Türk rock sektöründe en başarılı isim haline gelen Duman stüdyo kayıtlarına bir dönem ara verir. Kaan Tangöze ve Batuhan Mutlugil 2006’da askerlik görevlerini yerine getirmek için askere gider ve yine bu dönemde eski menajerliklerini ve prodüktörlüklerini yapan NR1 ile yaşanan sorunlardan sonra bütün bağlar koparılır. 2007’de toplama albüm ‘En Güzel Günüm Gecem’ ve 2008’de ikinci konser albümleri olan ‘Rock’n Coke Konseri’ni çıkarırlar.

2009’da İrlanda’da dünyaca ünlü bir stüdyoya kapanıp kayıtlar alan Duman ilk double albümleri olan “Duman I” ve “Duman II”yi yayımlarlar. “Sor Bana Pişman mıyım”, “Helal Olsun”, “Senden Daha Güzel”, “Elleri Ellerime” ve “Dibine Kadar” gibi grubun en başarılı şarkılarını içeren albümler listelerde 1 numaraya yerleşmiştir.

2 yıl sonra 2011’de üçüncü canlı konser albümleri olan ‘Canlı’yı yayımlarlar albüm Duman’ın kendi bestelerinin yanı sıra, Erkin Koray’dan “Sen Yoksun Diye” ve Aşık Veysel’den “Kara Toprak” adlı şarkıları da seslendirirler. 2 yıl sonra ise yine İrlanda’da kaydettikleri en son çıkan albümleri ‘Darmaduman’ı yayımlarlar. “Yürek”, “Akıbet”, “Seviyorsan İnanıyorsan”, “Öyle Dertli” ve “Gözleri Kanlı” gibi başarılı şarkıları içeren albüm grubun en çok satan albümleri arasındadır.

Duman grubu bir konser esnasında.

Kendi kayıtları dışında, 2006’da eski Mad Madame üyesi Yakup Trana ile birlikte ‘Karanlıkta’ adlı bir single, 2007’de Bulutsuzluk Özlemi ile birlikte, Bulutsuzluk Özlemi’nin 20. Yılına özel “Uçtu Uçtu” adlı şarkının canlı kaydı, 2012’de Orhan Gencebay anısına çıkarılan ‘Orhan Gencebay ile Bir Ömür’ adlı albümde “Gönül” ve son olarak 2014’de Kurtalan Ekspres ile birlikte bir Neşet Ertaş şarkısı olan “Neredesin Sen”i yayımlamışlardır.

2013’den bu yana albüm yayımlamayan Duman verdikleri ilk online konser olan Vodafone FreeZone konserlerinde yeni albüm çalışmalarına devam ettiklerini ve 1 yıl içerisinde yayımlanacağını duyurmuşlardır.

Kaan Tangöze

5 Eylül 1973 doğumlu, Mad Madame’dan sonra Duman grubunun solistliğini yapan sanatçı aynı zamanda grubun çoğu şarkısının da yazarıdır. “Senden Daha Güzel”, “Bu Akşam”, “Kırmış Kalbini”, “Köprüaltı” ve “Seni Kendime Sakladım” gibi nice şarkı Tangöze’nin eseridir.

Duman dışında ‘Gölge Etme’ adlı bir solo albümü de vardır. Özdemir Asaf’ın bir şiiri olan “Bekle Dedi Gitti-Çizik”, Karacaoğlan’ın bir eseri olan “Bir Kız Bana Emmi Dedi”, gezi parkı olaylarına itafen “Taksim Meydanı” ve “Allı Turnam” adlı türküyü de barındıran albüm büyük başarı elde etmiştir.

2018’de ünlü müzisyen Nino Varon’un şerefine yayımlanan albüm ‘Şarkı Gibi Şarkılar’da da Nino Varon tarafından yazılan “Diley Diley Yar” adlı bir şarkısı da vardır.

Sanatçı halen Duman ve solo kariyerine devam etmektedir.

Ari Barokas

17 Temmuz 1971 doğumlu Barokas, grubun bas gitaristidir. ‘Seni Kendime Sakladım’ adlı albümünde yer alan “Aman Aman” ve “Sayın Bayan”, ‘Duman II’ albümünde yer alan “Senin Marşın” ve “Tövbe”, ‘Duman I’ albümünde yer alan “Sor Bana Pişman mıyım?” ve “Hayvan” ‘Darmaduman’ albümünde yer alan “Yürek” ve “Gözleri Kanlı” adlı parçaların da hem söz yazarı hem de bestecisidir.

2018’de ‘Lafıma Gücenme’ adlı solo albümüyle de başarı elde etmiştir. Daha sonra bu albümdeki şarkıların bir online konserde kaydedilen versiyonlarından oluşan ‘Lafıma Gücenme (Stüdyodan Konser)’ adlı bir canlı albümde yayımlamıştır.

Halen Duman ve solo kariyerine devam etmektedir.

Batuhan Mutlugil

Ünlü Türk blues grubu Blue Blues Band’de Yavuz Çetin, Kerim Çaplı ve Zafer Şanlı ile birlikte çalan babası Batu Mutlugil’den gitar çalmayı öğrenir. Daha sonra 90’ların sonuna doğru Blue Blues Band’de çalmaya başlar.

Mutlugil, Duman ile birlikte çıkardığı albümlerdeki şarkılardan olan “Oje”, “Bal”, “Ah”, “Balık”, “Sevdim Desem”, “Helal Olsun”, “Akıbet” ve “Öyle Dertli” adlı şarkıların bir kısmını Kaan Tangöze ile birlikte bir kısmını da kendi yazmıştır. Ayrıca dinlediğiniz soloların büyük bir kısmını da Batuhan Mutlugil şarkının yazarından bağımsız olarak kendi yazmıştır.

Kaan Tangöze’nin ve Ari Barokas’ın solo albümlerinden sonra Batuhan Mutlugil de 2021’de ‘Yadigar’ adlı bir solo albüm çalışması da gerçekleştirmiştir.

Halen Duman ve solo kariyerine devam etmektedir.

Sondaj kazısı tarihi ortaya çıkardı Sondaj kazısı tarihi ortaya çıkardı