Dünyanın en iyi müzikalleri hangileri? En ünlü müzikaller hangi konuları ele alıyor? Dünyaca ünlü müzikaller hakkında merak edilenler...

Gözden kaçırmayın

Hemşirelerin Kovid anıları göz yaşarttı Hemşirelerin Kovid anıları göz yaşarttı

Müzikal, bir konunun, olayın müzik eşliğinde uyumlu bir şekilde dans ederek, şarkı söyleyerek, diyaloglarla anlatılan sahne gösterileri, tiyatro ve filmlerdir. Kökeni 19. yüzyıla dayanır, ilk müzikal örnekleri Londra ve Newyork’ta verilmiştir. Müzikalin teması çok geniş türlere yayılır. Trajedi, Komedi, Drama, Politik ve Eğitici müzikaller gibi çok çeşitli müzikaller ortaya konmuştur. Bu yazımızda sizler için dünyanın en ünlü, başyapıt müzikallerini derledik.

Dünyanın en iyi müzikalleri

  • Grease: İlk olarak 1972’de Newyork Broadway sahnesinde yayınlanmıştır. Broadway’ın en ünlü müzikallerinden bir tanesidir. Bir grup lise gencinin 1950’li yıllarda geçen dans, müzik, moda, otomobilden oluşan hikayeleri ve farklı kültürlere rağmen birbirlerine aşık olan iki tane gencin aşkı işlenir. Müzikal oldukça beğenilmiştir ve 1978’de filmi yapılmıştır. 
  • Operadaki Hayalet: Fransız yazar Gaston Leroux’un aynı isimli romanından sahneye uyarlanmıştır. Bestesini İngiliz besteci Andrew Llyod Webber yapmıştır. 1986’da Londra’da sahnelenmiştir ve 2004’te filmi yapılmıştır. Müzikal, Paris Operasında hayalet  olarak tanınan, yüzünün biçimi bozulmuş bir müzik sanatçısının yetenekli ve güzel bir kadın olan Soprano Christine‘e olan takıntılı aşkını konu alır.
  • Chicago: 1975’te Broadway’da yayınlanan sözlerini Fred Ebb’nin yazdığı, müziklerini John Kander’in yaptığı tiyatro uyarlaması bir müzikaldir. Cook County Hapishanesinde kilitli iki rakip vodvil katilinin öyküsünü anlatır. Oyun gerçek suçlar ve suçlularla ilgilidir. Siyasal yozlaşmaya yönelik hiciv niteliği taşır. En uzun gösterimde kalan müzikaldir.
  • Hamilton: Bir Amerikan Müzikali: Amerika’nın kurucularından Alexander Hamilton’un hayatını bir şarkı harici rap şarkılarıyla anlatan 2016 yapımı müzikaldir. Söz ve müzik Lin Manuel Miranda’ya aittir. Müzikal oyunu 2004’te Ron Chernow’un Hamilton’un biyografisini yazdığı eserinden esinlenilmiştir. 
  • Mamma Mia: İngiliz müzikal yazarı Catherine Johnson’un yazdığı müzikal 1999 yılından itibaren dünyanın en ünlü, başyapıt müzikallerinden biri olma özelliğini taşır. Bestesini Benny Anderson ve Björn Ulvaeus yapmıştır. 20’li yaşlarındaki Sophie Sheridan’ın tek bir isteği vardır o da gerçek babasını bulmaktır. Sophie, bunun için bir plan düzenler ve düğününe babası olma ihtimali bulunan 3 kişiyi çağırır.
  • Damdaki Kemancı: Broadway tarihinde en uzun gösterimde kalan 15 müzikal arasındadır. Müzikalin içeriği 1905’te Çarlık Rusyası’nda geçer, 1964’te ilk kez Broadway’da yayınlanmıştır. 1971’de ABD’de sinema filmi çekilmiş, 1972’de Türkiye’de de yeşilçam filmine uyarlanmıştır.