Dürüstlük pahalı hazinedir ucuz insanlarda bulunmaz

UNESCO’nun ilan ettiği Ahi Evran yılında İzmir’de Ahi seçilen Ali Sabri İlkme, yarım asırlık meslek hayatında kendisini başarıya götüren ilkelerini anlattı. İlkme, “Başarı dürüstün yakasını bırakmaz”

Röportaj 22.09.2021 - 01:00 22.09.2021 - 08:31

Nihat AK/YENİGÜN - Meslek hayatında 50. yılını kutlayan mobilyacı Ali Sabri İlkme UNESCO’nun da Ahi Evran yılı ilan ettiği sene İzmir’de yılın Ahisi seçilmenin onurunu yaşadı. 34’üncü Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı Zekeriya Mutlu ile İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, Şed kuşatırken çok duygulandığını anlatan mobilyacı İlkme bu başarının altında doğruluktan ayrılmadan süren yarım asırlık bir çalışma yattığını söyledi. İlme hayatının ilk günlerini şu sözlerle anlattı, “1959 yılında doğdum. Babam marangozdu. Küçük yaşlarımda atölyemize giderdim. 7 yaşında atölyeye gitmeye başladım. İkiçeşmelik’de evimiz vardı. Okuldan çıkınca sokakta oyun oynamaz Tarihi Kemeraltı’ndaki dükkanımıza giderdim. Babam önce yaptığı işlere yakından bakmamı istedi. Gördüm ufak ufak uygulamaya geçtim. Disiplinli bir usta olan babam çıraklarından farklı davranmazdı bana. Ağaç tornacılığında İzmir’in sayılı ustalarından biriydi babam. Sorumluluk almak istediğimde sorumluluk verirdi. Babam gerek becerimi geliştirmemde gerekse ticaret kurallarını öğrenmemde iyi bir rol model oldu bana. İlk orta lise derken üniversiteyi kazandım. ODTÜ Gaziantep Mühendislik Fakültesini kazandım. Makine mühendisi olacağım hedefiyle hazırlık okumaya başladım. Renkli gözlü sarışınım sağcılar karşıdansın solcular bizden değilsin diye dövüyor. Babam ‘Hiç unutmam bırak gel’ dedi. O dönemin çalkantılı olayları nedeniyle örgün eğitim hayatıma maalesef nokta koymak zorunda kaldım. İçimde hep bir uktedir.

nihathaber (2)

nihathaber (3)

İşini severek yaptığı için yarım asırdır mesleğinden kopamadığını belirten Ali Sabri İlkme, “Akranım arkadaşlarım 50 kere emekli oldu. Benim için bir sevda olan işimi bir tarafa bırakıp tatile gidemiyorum. İşimi yaparken benim çizgilerim var. İşimi en doğru yapmalıyım, en düzgün yapmalıyım, en uygun şekilde fiyatlandırmalıyım. Babamızdan böyle gördük, evladıma da bu düsturları tavsiye ediyorum. Doğruluk ilkesinden ayrılmadan işimi yapıyorum. Emeğimin karşılığını verene de ürünümü veriyorum. Böyle olunca da yapığım işimden son derece mutluyum. İşimi severek yapıyorum. Emeğim karşılık bulduğu için başarıyla devam ediyorum. 8-10 metre karelik dükkandı Kemaraltındaki atölye ilk olarak 200 metre karelik alana geldik. Bize devasa geldi. Kısıkköy Mobilya Şehrinde 600 metrekare alan yetmiyor”dedi.

nihathaber (4)

İmalatçının fiyat talep etmeden yaptığı işi detaylarıyla anlatması gerektiğine inanan mobilyacı Ali Sabri İlkme, “Ben yaptığım işi anlatırım. Ben kullanacağım ağacın tarihçesini anlatırım. Buraya nereden nasıl geldiğini anlatırım. Yapacağım her işlemi kademe kademi anlatırım. Ağaçtan atölyeye, atölyeden vitrine giden süreci safha safha anlatırım. Mesleğim için Avrupa ülkelerinin tamamını gezdim. Orada yapılan işleri inceledim. Artıyı eksiyi gördüm. Eksileri artıya döndürecek çalışmaları yaptım. Teslim deceğim iş için en ufak içimde bir şüphe olmaz. Onun karşılığını da fiyat olarak alıcımdan isterim. Kalitemden ödün vermem. Alıcım bunu bilir, benim işime referans olacaklar da durum hakkında bilgilendirme yapar. Üç kuruş para kazanmak için kalitesinden ödün verenleri anlamakta güçlük çekiyorum. Müşteri isteğini anlatmaya başladığında ben kullanacağım ürünün kalitesi, miktarı, heba olacak firesi, üzerine konulacak işçilik olabilecek satış fiyatını iyi hesap ederim. Bir kere fiyat veririm. Beni kurtaran fiyatı veririm. Başkasının fiyatının üzerine kırarak fiyat vermem. Verenleri de tasvip etmem. Kazandığım paranın önemli bölümünü işletmenin yenilenmesine harcarım. Yazlıkdır araba yenilemesidir peşinde koşmam. Makine departmanı olarak çağın gereklerini yerine mutlaka getiririm. Çağın gerisinde kalıp da merhamet dilenmek benim kitabımda yazmaz. Dijital medyada biraz gerideyim. O konuda da eşim ve evladımdan destek alıyorum”şeklinde konuştu.

nihathaber (5)

ÖNCE MESLEK GELMELİ

Yaptığı işin çok meşakkatli olduğunu vurgulayan yılın Ahisi Ali Sabri İlkme, “Gençler bu işi yapmak istemiyor. Bu meşakkate girmek istemiyor. Onlar bilgisayar ortamında bu işi yapmak istiyor. Ama çırağı olmadan, kalfası olmadan işin safha ve süreçlerine hakim olmadan bilgisayar başında da bu işi yapmak mümkün değil. Tozunu çekmeden hamallığını yapmadan usta olunmuyor. Hedefsiz hiçbir şey olmaz. Hedefler mümkün olduğu kadar kısa tutulmalıdır. Kısa hedefler başarılar için çok büyük bir anahtar. Kısa vadeli hedeflerden hata yaparsan dönmesi çok kolay olur. Uzun vadede dönmesi çok zor. Bizim firma olarak hedefimiz yaşadığımız sürece en iyisini yaparak işimizde devam etmek. Bu işi yapmak için ciddi bir maddi birikimini ve bilgi birikimini ortaya koymak gerekiyor. Sağlam bir sermaye ortaya konulamaz ise çok zor. Ben bir noktaya geldiğim için keresteyi alma, işleme, teslim etme programlama gibi bir bir kaygım yok. Yeni başlayacaklar için bu çok çok zor. Yeni başlayacaklar için temel ilke çok dürüst olacak. Ham maddeyi alışından satışına kadar ki tüm safhalarda son derece dürüst, yaptığı işi çok severek yaparak, ilerlendiğinde para kazanmak çok zor olmaz. Yeni başlayacak kişi kalitede, zamanlamada ve fiyatta verdiği sözü tutarsa başarıya ulaşır. Kapılar ona açılır. Bir kerelik alış veriş yapan müşteri kendisi almasa bile tavsiye ile müşteri gönderir. Bilgi beceri, teknoloji, eğitim ve yabancı dil olursa zorluklara göğüs germesi biraz daha kolay olur. Küçük yaşlarda mesleğe uyum daha kolay olur. Askerden sonra dünya meşkaleleri girdimi işin içine işine odaklanamadı mı başarı kapılarını aralamak zorlaşır”dedi.

MESLEĞİME AŞIĞIL

UNESCO’nun dünyada Ahilik yılı ilan ettiği sene İzmir’de yılın Ahisi seçilmesinin kendisinin son derece mutlu ettiğini belirten Ali Sabri İlkme, “Önerenlere, değerlendirenlere teşekkür ederim. Ömrümde unutmayacağım bir onur ve gururu bana yaşattılar. Bunun altında dolu dolu 50 sene süren meslek aşkım, kolay bir zaman değil. Dürüstlük pahalı hazine, her insanda bulunmasını arzu ediyoruz ama ucuz insanlarda bulunmuyor”sözleriyle duygularını paylaştı. 

Yorumlar