Güven Güneş/Yenigün - Çiğli'de Harmandalı Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan katı atık tesisinden kaynaklı toprak kaymaları halkı isyan ettiriyor. Kaymaların en son kurbanları ise kuzu ve koyunlar oldu.

canlı canlı -yenigün

Harmandalı Mahallesinde katı atık çöp tesisinden kaynaklı sorunlar her geçen gün büyüyüp devam ederken hayvancılıkla uğraşan mahalle sakinlerinden Zülfinaz Günay’ın toprak kaymalarından dolayı oluşan yarığa düşen bir kuzusu kurtarılamayınca üstüne canlı canlı toprak atıldı.
Geçtiğimiz günlerde toprak kaymasından dolayı bölgedeki yüksek gerilim hattı direğinin devrildiğini belirten Zülfinaz Günay, “Burada kaymalardan dolayı birçok mahalle sakini mağdur durumda yaşıyor. Defalarca gerekli yerlere şikâyet ettik. Sorunlarımıza kalıcı çözüm bulunamıyor. Yetkililer gelip inceleme yapıp sonra gidiyorlar. Çözümleri ise kalıcı olmuyor. Bu yarıkları doldurmak için dozerler ile üstüne toprak atıyorlar ama bu çözüm olmuyor. Çünkü sorunun kaynağını çözmedikçe devam edecek. En son yüksek gerilim hattının direği devrildi. Bu hat birçok mahalleye elektrik veren bir yer. Bu sorun sadece bu mahallenin değil İzmir’in bir sorunudur. 2 hafta önce bir kuzum oluşan yarıklar nedeniyle 15 metrelik bir çukura düştü. AFAD ve diğer yetkili kurumlara haber verdik. Geldiler fakat kuzuyu kurtaramadılar. Canlı kuzunun üzerine toprak attılar. O hayvanı canlı canlı gömdüler. Buna can mı dayanır. Eğer inanmayan varsa gelsinler inceleme yapsınlar. O kuzunun kemiklerini bulacaklardır. Bundan 1 hafta sonrada bu çukurlardan birine koyunum düştü. Saatlerce orada mahsur kaldı. Çıkardığımızda her yeri kan içinde ve bitkin durumdaydı. Zaten kurtarıldıktan bir saat sonra bu hayvanım da öldü. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Yeter artık bize acımıyorsanız bu hayvanlara acıyın. Yazık değil mi bir canlının üstüne daha hayattayken toprak atmak? Nerede görülmüş bu durum. Bir yaşamın değeri bu kadar mı ucuz? Bir çocuk o çukura düşseydi onunda mı üstüne toprak atacaktınız?” ifadelerini kullandı.

canlı canlı gömdüler - yenigün 2