11.09.2021, 07:00

“Ebeveynler de bebekler kadar telaşlı”

Siz kitap dostlarım için bu hafta da yine birbirinden değerli iki kitabı değerlendireceğim.

İlk kitabım olan 'Adem'den Önce' kitabı okurken eğlenebileceiniz bir kitap iken sizler için seçtiğim bir diğer kitapta 'Yetişkin Çocuklar' kitabını özellikle 0-36 ay arası bebeği olan herkesin okuması gereken bir kitap.

Bu hafta okuyarak hem eğlendiğim hem de çocuğumun gelişimi için katkı sağladığım bir hafta oldu. İlk kitabım Jack Londan’dan Adem’den Önce ile Paleotik dönemdeki Homo Neanderthalensis’ lerin yani atalarımızın yeryüzüne alışma ve gelişim sürecini eğlenerek okudum. İkinci kitabım Prof. Dr. Selçuk Şirin tarafından yazılmış, tavsiyelerle dolu Yetişin Çocuklar isimli kitap ile de bebeğimin gelişiminde yeni bir dönem açtım.

BÖYLE BİR DÖNEMDE HİÇ YAŞANILMAZ MI?”

Çok severek ve eğlenerek okuduğum ilk kitap değerlendirmem Adem'den Önce olacak. Daha önce üstüne hiç düşünmediğim, ama düşününce işin içinden çıkamadığım bir konu hakkında. Jack Londan tarafından yazılmış Adem'den Önce kitabı Paleotik dönemdeki Homo Neanderthalensis’lerin yaşayış biçimlerini ve hayatta kalma mücadelelerini anlatıyor. Yazar özellikle Charles Darwin’nin evrim teorisini inceledikten sonra, bu teoriden çok etkilenip, bu kitabı yazmaya karar vermiş. Adem’ den Önce kitabı değerlendirmemde yorumumun bundan sonraki kısmi herhangi bir bilimsellik ve nicelik içermeyeceği sadece yorumlarıma dayanacağı için kitap hakkında fikrinizi ilk paragrafa bakarak vermenizi tavsiye ederim. Şaka bir yana; dünyanın ilk yaratılış gününden bu yana, toplayıcılık avcılık, yerleşik hayata geçme süreci günümüz şartlarında yaşayan bizlere çok kolay gibi görülse de aslında çok zor ve sancılı bir süreç olarak ilerlemiş.

ADEMDENONCEKITAP

Yıllar yıllar önce dünyanın en genç olduğu dönemlerde, tüm dünya ormanlarla kaplı, hava tertemiz, akan su berrak, para icat olmamış, sanayi devrimine uzun yıllar var ki insan tüm hücresine kadar hür, enerji savaşları başlamamış, hayvanların nesli tükenmemiş, her şeyin gelişmeye evirilmeye hazır olduğu bir dönem düşünün. Günümüz dünya şikayetlerinin hiç biri henüz gündemde değil. “Böyle bir dönemde hiç yaşanılmaz mı?” Diye kendinize sorabilirsiniz. Ama bu kitabı okuduktan sonra durumun aslında o kadar da kolay olmadığını anlayacaksınız. Toplumsal bilinç, adalet sistemi, ahlak anlayışının gelişmediği, güçlünün güçsüzü ölümüne ezdiği, tek eşliliğin hakim olmadığı bu dönemde sosyal hayat bile başlı başına bir ölüm nedeni. Ayrıca tıp bilimi gelişmediği için en küçük hastalıktan ölme olasılığının yüksekliği hepimizin öngördüğü bir durum. Botanik bilimi olmadığı için sınırlı sayıda ki besin kaynağından ölme olasılığı çok yüksek, hatta bunlardan ölmeyip hala sağ kaldıysak yerleşik hayat geçilmediği için ağaçlarda ikamet eden atamalarımızın ağaçtan düşüp ölme olasılığı çok çok yüksek. Birçoğumuzun rüyasında yüksekten düştüğünü görerek, sıçrayarak uyanması da atalarımızın bu dönemden gensel aktarım yoluyla bizlere bıraktığı küçük bir miras denilebilir. Evrimin son halkası modern insanın bile hayatta kalmakta zorlanacağı zor şartlara dayanarak günümüz nüfusunu yedi buçuk milyona taşıyan her bir atamıza çok şey borçluyuz. Anlatımı sade, dili akıcı, bence konusu çok ilgi çekici ve eğlenceli bu modern klasiklerden Adem’den Önce kitabı, tüm kitap severlere tavsiyemdir.

HER ÇOCUK KENDİNE ÖZEL

Özellikle 0-36 ay arası bebeği olan herkesin okuması gereken, Prof.Dr. Selçuk Şirine ait rehber niteliğinde 'Yetişin Çocuklar' kitabı ise ikinci değerlendirmemde olan bir kitap. Erken çocukluk dönemi olarak da adlandırılan, çocuklarının zihinsel gelişiminin yaklaşık yüzde 80’nin biçimlendiği bu 0-36 ay arası dönemde; çocuğumuz tüm hayatı boyunca olacağı kişinin temellerini atıyor diyebiliriz sanırım. Anne baba olmanın heyecanını derinden yaşadığımız ve her çocuğun ayrı bir tecrübe olmasından kaynaklı asla ben bu işin ehliyim diyemediğimiz bu aylarda, ebeveynler de hayatı tanımaya çalışan bebekler kadar telaşlı oluyor. Hem bu telaşlı dönemin daha kolay üstesinden gelmek hem de bebeğimizi sağlıklı, mutlu bir birey haline getirmek için tavsiyelerle dolu bu kitap benim başucu kitabım oldu. Yirmi yıllık akademik bilgisini derleyip toplayıp, baba olduktan sonra da akademik bilgilerini tecrübeyle harmanlayan Prof. Dr. Selçuk Şirin her çocuğun ayrı bir birey olduğunu, çocuk yetiştirmenim bir standarttı olmadığını, mükemmel ebeveyn olma çabasına girmenin yararsız olduğunu daha kitabın ilk sayfalarında anlatarak, adeta içimize su serpiyor.

YETISKINCOCUKLARKITAP

Her çocuğun gelişim sürecinin farklı olacağını bu yüzden çocuk büyütmenin belirli bir standarttı olmadığını, tüm standartların çocuğumuz gelişim seviyesine, ilgi alanlarına göre değişebileceğini ama çocuğumuzun daha iyi gelişebilmesi adına küçük dokunuşlar yapabileceğimizi ifade ediyor.

Çocuğumuzun zeka gelişimi için özellikle Omega-3 yağ asidinin çok önemli ve gerekli olduğunu vurgulayan, emzirme döneminden başlayarak çocuklara yaşlarının ve dönemlerinin el verdiği yollarla Omega-3 yağ asidini tükettirmemiz gerektiğini, bu yolla çocuğumuzun zeka gelişimine olumlu katkı sağlayabileceğimizin tavsiyesinde bulunuyor. Ayrıca çocuklarımızı çok erken dönemde kitapla tanıştırmamız gerektiğini, çocuklarımızı kendi ay ve gelişimlerine uygun kitaplarla tanıştırırsak, çocuğumuzun algılarının daha açık olacağını, çocuklarımızın hayal gücünü ancak bu şekilde geliştirebileceğimizi, kitapla erken yaşta tanışan çocukların beyin gelişimlerini, kitapla tanışmayan çocuklara göre çok daha hızlı tamamladıklarını anlatıyor. Okul öncesi eğitimin muhakkak her çocuğa verilmesi gerektiğini, okul öncesi eğitimin çocukların kaba ve ince motor gelişimlerine katkısının çok büyük olduğunu, ayrıca okul öncesi eğitimle çocukların ileri dönem sosyal hayatlarının temellerini atarak, kendilerini yaşama hazırladıklarının altını çiziyor. Dili sade, anlatımı akıcı, çocuğumuzun zeka gelişimi için uygulaması kolay ve bir o kadar yararlı tavsiyelerle dolu bu kitap naçizane tavsiyemdir.

Yorumlar