EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı H. İbrahim Gökçüoğlu, yaklaşık 500 bin Avro destek alacak olan Elektrik Elektronik Teknolojileri Alanında Mükemmeliyet Merkezi projesi ile Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin servo motor üretip ihraç eden ilk meslek lisesi olacağını söyledi

T.C. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi tarafından desteklenen, “Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Elektrik Elektronik Teknolojileri Alanında Mükemmeliyet Merkezi” projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı H. İbrahim Gökçüoğlu, projenin yürütüleceği Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin servo motor üretip ihraç eden ilk meslek lisesi olacağını söyledi.

İzQ İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Gökçüoğlu, proje ile İzmir’de mesleki eğitimde etkin olan birçok kurumunu bir araya getirme fırsatının yakalandığını belirterek “Biliyorsunuz, mesleki eğitimin Türkiye için önemini her platformda ön plana çıkaran ve bu konuda uzun senelerdir çalışmalar yürüten Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın yaklaşık 500 bin Avro bütçeli AB projesi kabul edildi ve bizler de bu projeyi sizlere tanıtmak için böyle bir toplantı organize ettik. Projemiz, Türkiye’deki meslek liselerinin kuruluş hedeflerine geri dönmesi adına önemli bir adımdır” dedi.

EBSO’NUN PROJESİ İLE MESLEK LİSELERİ KURULUŞ AMAÇLARINA yenigün

Yeni projeler yolda

EBSO’nun mesleki eğitim sistemini daha iyi çalışır hale getirmek için uzun senelerdir çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Gökçüoğlu, “Yaptığımız çalışmalar sonucunda, eğitimin niteliğini etkileyen en önemli öğelerden birinin eğiticilerimizin en son teknoloji

ve müfredatları takip edememesi olduğunu tespit ettik. Bu noktadan hareketle, eğiticilerin eğitimini gerçekleştireceğimiz bir merkez kurmak için projemizi hazırlayıp Avrupa Birliği’ne sunduk ve komisyon tarafından kabul edildi. Ayrıca, okulumuz için hazırladığımız toplam 740 Bin Avroluk iki projemizin de final aşamasına kaldığını sizlere paylaşmak istiyorum. Bu ve benzeri projelerle mesleki eğitim niteliğinin istenilen seviyelere getirilmesi için öncelikle eğiticilerin eğitiminin yapılacağı mekanizmalar ve son teknoloji atölyeler oluşturulabilecektir” diye konuştu.

Servo motor ihraç eden ilk meslek lisesi

Proje kapsamında Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi içerisinde, Elektrik-Elektronik ve Endüstriyel Otomasyon alanında, Endüstri 4.0 altyapısı ile, 'Sektörel Mükemmeliyet Merkezi' kurularak; İzmir ve doğu illerindeki 150 elektrik-elektronik, alan öğretmeninin hizmet içi eğitimle donanımlarının arttırılacağını dile getiren Gökçüoğlu, “Bu merkezden, Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, elektrik-elektronik ve endüstriyel otomasyon alanında çalışan teknik elemanlar ve bu alanda kurs almak isteyenler de yararlanabilecek. TOBB ile Milli Eğitim Bakanlığımız arasında imzalanan protokol kapsamında İzmir için seçilen protokol okulumuz olan Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bu merkezde yapılacak çalışmalar sayesinde servo motor üretip, ihracatını gerçekleştirecek ilk meslek lisesi olacak. Kuracağımız atölyelerde üniversitelerimizle birlikte çalışarak, söz konusu hedefimize en kısa sürede ulaşacağımıza inancımız tamdır” ifadesini kullandı.

Törende konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Medet Ekşi de EBSO’nun projesi ile mesleki eğitimde kalitenin artacağını belirterek “Bu proje ile mesleki eğitim ve sektörlerin ilişkilendirilmesi yolunda önemli bir adım atılmış olacak. Biliyorsunuz Bakanlığımızın girişimleriyle okullarımızda Ar-Ge merkezleri kurulmaya başlandı. Bu gibi projelerin artması, mesleki eğitimin kalitesini artıracağı gibi yurt çapındaki okullarımız arasında seviye farkının kapanmasına da hizmet edecek” dedi.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Adil Özyiğit ise eğitim ve üretimin birbirini beslediğini vurgulayarak “Daha iyi mesleki eğitim ile daha iyi mühendisler ve teknisyenler yetiştirdiğimiz gibi, yetişen bu insanlarımız da hem üretimin hem de eğitimin daha iyi noktalara gelmesini sağlayacaklar. Bu nedenle projeye büyük önem veriyoruz. Hayata geçirenleri tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum” diye konuştu.

EBSO’NUN PROJESİ İLE MESLEK LİSELERİ KURULUŞ AMAÇLARINA DÖNECEK yenigün

EBSO Elektrik Elektronik Teknolojileri Alanında Mükemmeliyet Merkezi

Uşaklı ihracatçılar atıkları ekonomiye kazandırıyor Uşaklı ihracatçılar atıkları ekonomiye kazandırıyor

Avrupa Birliği ile T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çağrıya çıkılan “Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin Kurulması Yoluyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Hibe Programı’na Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın, “EBSO Sectoral Centre of Excellence in the Area of Electric Electronic Technologies” başlıklı projesi ile yaptığı başvurunun kabul edilmesiyle Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi içerisinde, Endüstri 4.0 altyapısıyla bir merkez kurulması çalışmalarına başlandı. EBSO Elektrik Elektronik Teknolojileri Alanında Mükemmeliyet Merkezi’nde İzmir ve doğu illerindeki 150 elektrik-elektronik alan öğretmeninin hizmet içi eğitim ile donanımlarının arttırılması ve teknolojik bilgilerinin güncellenmesi hedefleniyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası yürütücülüğünde 18 ay sürecek projeye, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası ve Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi destek veriyor.