Kurulduğu dönemlerde İzmir’in Selçuklu ilçesinden Anadolu’nun en önemli verimli toprakları haline gelmiştir. Ticaret yollarının buradan geçmesi ve dünyanın doğu ile batısını birbirine bağlanabilmesi ve en önemlisi bir limana sahip olması ile oldukça gelişmiştir. Altın çağını Roma İmparatorluğu döneminde görmüş ve Asya eyaletinin başkenti haline gelmiştir. 200.000 kişiyi aşan nüfusu ile çağının en büyük metropollerinden biri haline gelmiştir. Efes Antik kenti İzmir’de bulunmaktadır. 

Efes Antik Kenti pek çok din ve ırktan insana ev sahipliği yapan bir şehirdi. Helenistik dönemden Roma, Bizans Beylikler ve Osmanlı dönemine kadar aktif yerleşim yeri olmuştur. Asırlar boyunca örnek bir şehir olarak büyük bir öneme sahip olan Efes, ticaret merkezi olarak birçok zengin kültüre de ev sahipliği yapmıştır. Bölgenin Hristiyanlarca Hac merkezi olarak kabul görmesi ile beraber asırlar boyunca dini bir merkez haline gelmiştir. 

Efes Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Efes Antik Kenti sene boyu rahatlıkla gezilebilen tarihi mekanlar arasında yer almaktadır. Doğanın yeşillenmesi ile birlikte Efes’i Mayıs ayında ziyaret edebilirsiniz. Pek çok ziyaretçi İzmir’e sıcak havalarda gezmek için gelmek yerine daha serin havaları tercih etmektedir. 

İzmir’in sıcak bir iklime sahip olması nedeniyle yazın Efes’i gezmek için sabahın ilk saatlerinde kapılar açılır açılmaz bölgeye gitmek çok daha mantıklı olacaktır. İzmir’e gittiğinizde Kuşadası otogardan Selçuklu yönüne giden minibüsleri kullanarak Efes Antik Kenti girişine kadar gidebilirsiniz. Ulaşım yaklaşık 35 dakika sürmektedir.

Efes Antik Kenti içerisinde gezmek için 4-5 saatini ayırmalısınız. Hem antik kenti hem de çevrede bulunan Meryem Ana evini ve Artemis Tapınağı’nı gezebilirsiniz. Antik Kentte yılda iki kez müze kart kullanarak gezebilirsiniz. 

Antik kentin yaz dönemi saatleri: 

1 Nisan – 1 Ekim 

Açılış Saati: 08:00 

Kapanış Saati: 19:00 

Kış Dönemi saatleri ise : 

1 Ekim – 1 Nisan 

Açılış Saati: 08:30 

Kapanış Saati: 18:00 şekildedir. Ancak dini günlerin ilk günü kapalıdır. Antik kent turlarına katılarak kent hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Tur fiyatları ve saatleri için önceden bilgi almanız gerekmektedir.