İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in manda yetiştiriciliğini canlandırmak için Efes Selçuk'u pilot bölge seçerek hayata geçirilen manda yetiştiriciliği projesi başarıyla devam ediyor.

Efes Selçuk Belediyesi’nin üretici kadınlara verdiği destekle Efes Selçuk’ta yarım asır sonra tekrar canlanan Manda Projesi kapsamında Belevi’de manda barınağında bulunan manda sayısı 52’ye ulaştı. Efes Selçuk’lu kadınların yetiştirmiş olduğu mandalardan elde edilen süt, yoğurt ve kaymak Efes Tarlası Bakkalı’nda satılıyor. 

2020 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla gerçekleşen Manda Teslim Töreni ‘nde bir erkek, yirmi yedi dişi Anadolu ırkı manda Belevi’li dokuz kadın üreticiye teslim edilmişti. Kadınlar tarafından Belevi’de yetiştirilen mandalardan elde edilen süt ve süt ile yapılan yoğurt ve kaymak Efes Tarlası Bakkalı’nda yoğun ilgi görüyor.  Kadın üreticilerin emeği ile tekrar canlanan manda projesi ile Efes Selçuk’ta elli yıl sonra manda yetiştiriciliğini tekrar başlatan proje kapsamında manda sütü ve elde edilen ürünler İzmir’in farklı noktalarında da tüketici ile buluşuyor.

En fazla kalsiyum ve proteini içeriyor

Başkan Batur: “Avrupa Şeref Bayrağı’nı gururla taşıyacağız” Başkan Batur: “Avrupa Şeref Bayrağı’nı gururla taşıyacağız”

Sağlık üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki; süt içenler içmeyenlere göre daha az hastalanıyor. Keçi sütü, inek sütü, badem sütü, yulaf sütü derken süt birçok şekilde mutfağa konuk oluyor. Hayvansal ve bitkisel sütler başlığı altında sütleri incelediğimizde; manda sütü yüksek besin değeri açısından çok dikkat çekiyor. Manda sütü, inek sütü ve keçi sütüne kıyasla en fazla kalsiyum ve proteini içeren süttür. Hatta gün içinde 1 bardak dolusu manda sütü içtiğinizde; günlük enerji ihtiyacının neredeyse tamamını karşılayabilirsiniz.

efesSelcuk süt yenigün

Manda yoğurdu doğal antibiyotik

Doğal antibiyotik olarak da bilinen manda yoğurdu içerdiği vitamin, mineral ve bileşenler sayesinde “süper besin” kategorisinde yer almayı hak ediyor. Manda yoğurdu, hem gelişme çağındaki çocuklar hem de yetişkinler için besleyici ve doyurucu bir besin. Manda yoğurdu, protein ve kalsiyum bakımından zengindir. Laktoz oranı düşüktür, besleyici ve doyurucudur. Doğal antibiyotiktir ve vücuda enerji verir. Sindirim sistemini düzenler. Kanser hastalıklarına yakalanma riskini düşürür ve kalp sağlığı korur. Göz sağlığı için faydalıdır. İçerdiği protein sayesinde kırmızı et tüketemeyenler için adeta bir iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.