Türkiye’nin sınırları içerisinde yer alan Anadolu toprakları dünyanın verimli toprakları içerisinde yer alır. Zaman içerisinde teknolojinin de gelişimiyle tarım ürünleri verimi artmış, olanaklar daha fazla hale gelmiştir. Ürün hasadı veriminin artması hem tüketici hem de üretici için iyi bir olaydır. Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yetişen ürünleri madde madde inceleyelim.Ege Bölgesi'nde yetişen başlıca tarım ürünleri ise şı şekilde sıralanabilir;

  • Zeytin,
  • Üzüm,
  • İncir,
  • Pamuk,
  • Tütün,
  • Pirinç,
  • Haşhaş,
  • Ayçiçeği,
  • Turunçgiller, 
  • Baklagiller. 

Özellikle bahsetmemiz gereken zeytin, üzüm, incir ve pamuk gibi tarım ürünleri üretiminin detaylarını başlıklar altında inceleyelim. 

Zeytin ihracatı

Türkiye’nin zeytin üretiminin %48’ini Ege Bölgesi karşılar. Tarım ürünlerinin üretiminde çeşitliliğe sahip Ege Bölgesi, dünya zeytin ihracatında lider konumlarda yer almamızı sağlayan tarım ürünleri arasında yer almaktadır. Edremit - Ayvalık yöresi başta olmak üzere Ege Bölgesi'nin tüm kıyı kesiminde ve bazı bölgelerde 50-100 km içeri kısımlara kadar zeytin yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Üzüm yetiştiriciliği

Türkiye’nin toplam üzüm üretiminde Ege Bölgesinin %40’lık bir payı var. Bu pay ile Türkiye’de en çok üzüm üreticiliği yapan bölge Ege Bölgesi'dir. Ayrıca çekirdeksiz kuru üzüm ihracatının tümü Ege Bölgesi'ne aittir. En başta Gediz Ovası olmak üzere Küçük ve Büyük Menderes ovalarında da yetiştirilir. 

İncir yetiştiriciliği

Tarım ürünleri yetiştirilen Ege BölgesiAkdeniz iklimine uygun olarak yetiştirilen ve zaman zaman ılıklık isteyen incir üretiminde de oldukça geniş bir rakama sahiptir. Bahsedilen incirin Türkiye'deki üretim miktarının %82’si Ege Bölgesi'ne aittir. Üzüm üretiminde olduğu gibi yine Gediz, Küçük ve Büyük Menderes ovalarında yetiştirilir. 

Pamuk yetiştiriciliği

Tarım ürünleri Ege Bölgesi içerisinde bir hayli çeşitlilik gösteriyor. Bunlardan birisi de pamuk yetiştiriciliği. Türkiye içerisinde %42 oran ile en fazla pamuk yetiştiriciliği Ege Bölgesi'nde yapılır. Ege Bölgesi'nin kıyı kesimlerinde ve kıyı ovalarında Pamuk yetiştiriciliği yapılıyor. Gediz ve Büyük Menderes ovalarında pamuk yetiştiriciliği diğer bölgelere nazaran daha fazladır. 

Turunçgiller, Tütün ve daha fazlası…

Türkiye’de tarım ürünleri yetiştirilen bir çok alan olmasına rağmen Ege Bölgesi bir hayli çeşitliliğe sahiptir. Türkiye tütün üretiminin %50’sine sahip Ege Bölgesi, turunçgiller için de %10’luk bir dilime sahiptir. Bunların haricinde pirinç, haşhaş, baklagiller, arpa, şeker pancarı ve daha pek çok ürün yetiştiriciliği yapılmaktadır.