Nihat AK/YENİGÜN - Ege Denizi’nde gerçekleşen depreme yakın saatlerde İzmir sahillerinde meydana gelen olaylar vatandaşlara korku dolu saatler yaşattı. Denizde oluşan dev dalgalar çevreye zarar verdi. Tsunami tehlikesini akıllarına getiren vatandaşlar sahillerden uzak durmaya çalıştı.

ERKAN CURA-yenigün

“ETKİSİNDEN KURTULAMADIK”

Denizdeki büyük dalgaların çevre halkını tedirgin ettiğini belirten Gümüldür Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Erkan Cura, “Gümüldür sahil şeridi dev dalgalarla adeta dövüldü. Bir ara deniz onlarca metre karaya ilerledi. Bazı yapılar ve yürüyüş yolları savrularak yıkıldı. Vatandaşlar korku dolu gözlerle sahilden uzaklaştı. Kolluk kuvvetleri bazı bölgelerde vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Hepimizin aklına Ege adalarında meydana gelen depremle beraber tsunami mi yaşıyoruz, sorusu geldi. Etkisinden kurtulabilmiş değiliz” dedi.

Ayhan Yüksel-yenigün

“BELEDİYE SAHİLİ DÜZENLEYECEKTİR”

Gümüldür Fevziçakmak Mahallesi Muhtarı Ayhan Yüksel, “Mahallemizin sahillerinde kış aylarında benzer olayları yaşıyoruz. Ama bu seferkinin etkisi biraz daha fazla oldu. Karşı tarafta meydana gelen depremin bu olayda ne kadar etkisi var bilemiyoruz. Deniz kıyısındaki beton ve taş döşeli yürüyüş yolları yıkıldı. Limanda bağlı bazı tekneler battı. Bozulan sahil şeridimizde Menderes Belediyesi’nin kısa zamanda bir çalışma yapmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Mehmet çolak-yenigün

“DOĞRUSUNU UZMANLAR BİLİR”

Özdere Çukuraltı Mahallesi Muhtarı Mehmet Çolak, “Denizde dev dalgalar oluştu. Yükselen deniz suyu karayı adeta metrelerce istila etti. Vatandaş zarar görmemek için kendince tedbirler aldı. Bir süre sonra deniz kendi içine çekildi. Biz lodos diye düşündük ama aynı dönemde meydana gelen deprem ve artçıları tsunami yaşadığımız endişesini bize hissettirdi. Gerçeğini uzmanlar bilir” dedi.

Hasan Sözbilir-yenigün

Bölgeye etkisi araştırılabilir

Depremin geçen yıl 30 Ekim'deki depremin meydana geldiği Samos Adası'nın yaklaşık 50 kilometre batısında İkeria Adası'nda meydana gelmesinin tedirginlik yaratmış olabileceğini belirten İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Fayın, 6.8 büyüklüğünde bir deprem üretmesi durumunda bahse konu alanda yıkım tehlikesi yaratabilecek bir tsunami yaşatabilirdi. Menderes ilçesi Ahmetbeyli, Özdere ve Gümüldür sahilindeki deniz hareketlenmesini olumsuz hava koşullarından olduğunu düşünüyorum. Ama depremin etkisinin olup olmadğı yapılabilecek bir araştırmanın ardından net olarak belirlenebilir”şeklinde konuştu.

Ahmet Ercan-yenigün

Sağ yanal atımlı deprem

Depremin oluş şekli açısından tsunamiyi akla getirmediğini belirten Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan , “5.3’lük bir deprem İkeria Adası'nda oldu. Samos’un arkasında Ege Denizi’nde oldu. Böyle bir deniz çekilmesi yapmaz. Çünkü meydana gelen deprem göçüntü türünde bir deprem değil. Sağ yanal atımlı bir deprem. Bizim deniz şişmesi diye adlandırdığımız bir olay bu. Deniz rüzgar etkisiyle şişiyor ve suyu da göbeğine doğru çekiyor. Ondan sonrada bırakıyor. Ayın durumuna göre de gel git faaliyeti var. Deprem etkisi yoktur” dedi.