Ege ovalarında kuru domates mesaisi başladı

Türkiye`de son yıllarda ihracatı hızla artan tarımsal ürünlerden kurutulmuş domateste, üretici bu yıl bereketli bir sezon bekliyor.

Ege 17.07.2021 - 21:11 17.07.2021 - 21:11

Ege Bölgesi`nde kurutulmuş domates üretim merkezlerinden Torbalı`da temmuzda hasat edilen domatesler, beyaz örtülere serilmeye başlandı

Bunaltıcı sıcağın altında çalışan çok sayıda çiftçi ve tarım işçisi, tarlalardan getirilen domatesleri ikiye bölerek örtülerin üzerine sıralıyor.

Yaklaşık 1 hafta kuruduktan sonra müşteri talebine göre kükürtlü veya tuzlu olarak hazırlanan domatesler, başta ABD ve Avrupa olmak üzere 60`ın üzerinde ülkeye ihraç ediliyor.Torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun, bu sezon Torbalı`da yaklaşık 40 bin dönüm alanda domates ekimi yapıldığını, bunun yüzde 80`inin salçalık, yüzde 20`sinin ise kurutmalık olarak değerlendirileceğini söyledi.

Torbalı`nın bulunduğu coğrafi özelliğin domatesi kurutmada fark oluşturduğuna dikkati çeken Olgun,
"Bu güneş açısı ve nem oranı dünyanın başka yerinde yok. Ayrıca bizim ovamızda yetişen domatesler, güneşin altında kurutuluyor ve yine buradaki fabrikalarda işlenip dünya pazarlarına gönderiliyor." diye konuştu.Kuru domateste iç pazar talebinin çok düşük olduğunu aktaran Olgun, özellikle İtalya pazarının ihtiyacının önemli bölümünün bu ovalardan karşılandığına işaret etti.

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@