EGE TEKO’dan çevreye ve engelliye dev...

EGE TEKO'dan çevreye ve engelliye dev yatırım

EGE TEKO'dan çevreye ve engelliye dev yatırım

EGE TEKO'dan çevreye ve engelliye dev yatırım

EGE TEKO'dan çevreye ve engelliye dev yatırım

EGE TEKO'dan çevreye ve engelliye dev yatırım
22 Nisan 2017 - 10:12

Ege Tüm Engelliler Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi, zihinsel engelliler için kurulan "Korumalı İşyeri"nin hayata geçirilmesi için vatandaşlardan, işadamlarından, siyasi partileren makine talep ediyor

Ege Tüm Engelliler Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (EGE TEKO) Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yenici ve kooperatif yönetiminden Harun Cici, Abdurrahman Kütükçü ve Mikrop Hikmet, Yenigün TV'nin konuğu oldu.

Buca Belediyesi Levent Piriştina'nın katkılarıyla Kaynaklar'da tahsis edilen alana kurulacak 'Korumalı İşyeri' projesiyle engellilerin istihdamına ve çevreye katkı sağlayacaklarını ifade eden EGE TEKO Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yenici, “Tesiste solucan gübresi ve kompost üretimi yapılacak. Korumalı İşyerinin özelliği öncelikle 'Zihinsel Engelli' bireyler istihdam edilmesidir. Burada 5 yıl boyunca çalışan engelliler emekli olabilecek. Bu tesisle hem engellilere hem çevreye çok büyük bir yatırım yapılacak. Biz de engellilere yardım etmek isteyen vatandaşlardan, işadamlarından, siyasi partileren o tesisi hayata geçirmek için makine talep ediyoruz” diye konuştu.

EGE TEKO'nun projelerinden ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Tülay Yenici: Zihinsel engellilerle ilgili 'Korumalı İşyeri' kuruyoruz. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina projemize büyük destek vererek bize Kaynaklar'da büyük bir arazi tahsis etti. Şu anda arazi üzerine tesis kuruluyor. Biz de engellilere yardım etmek isteyen vatandaşlardan, işadamlarından, siyasi partileren o tesisi hayata geçirmek için makine talep ediyoruz.

ENGELLİLER İSTİHDAM EDİLECEK

Tesiste solucan gübresi ve kompost üretimi yapılacak. Korumalı İşyerinin özelliği öncelikle 'Zihinsel Engelli' bireyler istihdam edilmesidir. Burada 5 yıl boyunca çalışan engelliler emekli olabilecek. Bu tesisle hem engellilere hem çevreye çok büyük bir yatırım yapılacak. Ama dediğim gibi tesisin faaliyete geçmesi için makinelere ihtiyacımız var.

ORGANİK ATIKLARIN KAZANIMI

Tesisimizin yine önemli özelliklerinden biri semt pazarlarından toplanan organik gıda atıklarının yıkanıp, temizlenip, parçalanarak öncelikle kompost haline getirilerek ekonomiye kazandırılmasıdır

TARLADA VEDİM VE TASARRUF

Tesisimizde üreteceğimiz kompost ve solucan gübresi tamamen organik nitelik taşımaktadır. Üretimimiz olan solucan gübresinin yararları saymakla bitmez. Öncelikli olarak bir numaralı toprak düzenleyici ve organik maddeler ve enzimlerle toprağı besleyicidir. Üreteceğimiz organik gübrenin kullanıldığı tarlalarda verim % 30 ila 50 oranında artmaktadır. Ayrıca toprağın nemini muhafaza ettiğinden sulama da % 30 oranında tasarruf sağlamaktadır.

ENGELLİLER REHABİLİTE EDİLECEK

Yine tesisimizin bir bölümünde gübremizin kullanılarak organik şekilde hazırlanan sebze ve meyve seraları ve çevre düzenlemesinde kullanılan peyzaj bitkileri engellilerin katkıları ile yetiştirilecektir. Bu husus engellilerin rehabilitasyonunda çok önemli bir yer tutmaktadır.

Engelli Köyü hayali

Abdurruhman Kütükçü: Benim EGE TEKO'ya katılmamdaki en büyük amaç Engelli Köyü'nün kurulmasıdır. Benim 24 yaşında engelli bir çocuğum var. Bir gün olsun onu yalnız bırakıp bir yere gidemiyoruz. Ayrıca engelli öğretmeni olacak bir kızım var. Ailemizde bir engellinin olması bizi bu konuda sorumlu davranmaya itti.

ENGELLİ YAKINLARI ÇALIŞACAK

Engelli Köyü'nde çalışan herkesin engelli ve engelli yakını olmasını hedefliyoruz. Siz insanlara ne kadar eğitim verirseniz verin bir engelli annesi ve babası gibi bilinçli olamaz. Çünkü ben o engelli çocuğun bir bakışından ne istediğini anlayabiliyorum. Engelli Köyü'nde aileler çocuklarını gönül rahatlığıyla oraya bırakıp sosyal hayatlarına devam edebilirler. Böyle bir yere kesinlikle ihtiyaç vardır. Engelli Köyü kurmak basit ancak yürütmek çok zordur. Dolayısıyla bizim gibi kooperatiflere ihtiyaç vardır.

Biz engellilerin gerçekten çalıştırılmasını istiyoruz. Onları ancak bu şekilde topluma ve sosyal yaşama kazandırabiliriz. Bu noktada işverenlere görev düşüyor. Engelli istihdamını sadece kanuni bir zorunluluk olarak düşünmemeliler. Sosyal projelerin amacı çalışarak kazanmaktır.

"BALIK TUTMAYI ÖĞRETECEĞİZ”

Harun Cici: 2012 yılından beri EGE TEKO bünyesinde dostlarımızla birlikte güzel işlere imza attık. Engelli projeleri noktasında balık yedirmek kolay. Önemli olan balık tutmayı öğretmek. 'Korumalı İşyeri' projesi gerçekten müthiş bir proje. Son yıllarda organik tarımın önemi daha çok anlaşılmaya başladı. Bu proje ile organik tarıma ve çevreye büyük katkı sağlanmış olacak.

28 NİSAN'DA MANİSA ETKİNLİĞİ

28 Nisan'da Manisa'da Mesir Macunu Şenlikleri'nde bir etkinlik düzenleyeceğiz. Saz şovlar, defileler, çeşitli etkinlikler olacak. Organik tarımın önemi vurgulanacak. Orada engelli kardeşlerimizle bir arada olacağız. Çok önemli bir organizasyon olacağını düşünüyorum. Tüm Egeliler'i etkinliğe davet ediyorum. İzmir bizim, Ege bizim, dünya bizim. Ozon tabakası delindiği zaman bundan hepimiz zarar görürüz. Dolayısıyla çevreye, doğaya sahip çıkmak zorındayız. Sonuç olarak biz engelli kardeşlerimize balık tutmayı öğreteceğiz.

“DOSTLARIMIZIN YANINDA OLALIM”

Mikrop Hikmet: Ben engelli derneklerine ve engellilerle ilgili projelere mümkün olduğunca destek vermeye çalışıyorum. Şu anda burada gördüğünüz fotoğraf İzmir'in ne kadar güzel bir şehir olduğunu, el ele verdiğimiz zaman her şeyin üstesinden gelebileceğimizin göstergesi. Tülay Başkan ne zaman arasa ben hazırım. Sanatçılar açısından söylüyorum, hepimiz sahnemizin sadakasını vermek zorundayız. Gönül dostlarımıza diyoruz ki, 'Engelli dostlarımızın yanında olalım.' Bu açıdan frekansımız tutuyor. Birbirimize destek oluyoruz. İnanın herkesin bu projelere verebileceği bir destek vardır. İzmir'de 'Biz bize yeteriz.' Yeter ki tek yumruk olabilelim. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Abdullah Kavuk tahliye edildi!
Abdullah Kavuk tahliye edildi!
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklama yaptı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklama yaptı