Turizmciler tek denizi paylaşan iki ülke arasındaki vizelerin de kalkmasını istiyor

Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Ege Denizi’nin iki yakasında bulunan Türkiye ve Yunanistan’ın turizmde iş birliğini geliştirmek için attığı adımlar Ege’de geniş yankı buldu. Adalara geçişlerde sınırda vize uygulaması ile turizmde rekorlar kırılmıştı. Pandemi ile kesilen turizm aktivitelerini bambaşka bir boyuta taşımak için iki ülkenin turizm bakanları geçtiğimiz hafta İzmir’de toplanarak ilk adımları atmışlardı.

alaçatı-yenigün


“EN BÜYÜK ENGEL VİZE”


Türkiye ve Yunanistan arasındaki atılacak adımları değerlendiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, turizmin önündeki en büyük engellerden birinin vize konusu olduğunu belirtti. İşler, “Şu anda Yunanistan’ın, Türkiye’ye vize kolaylığı sağlamak adına Avrupa Birliği’ne bir baskı var. Türk turistlerin Yunan adalarına yapacakları ziyaretlerde kapıda ve 3 günlük vize uygulaması için bir çalışma yürütülmektedir. Yunanistan’ın şu anda Mısır ile aralarında bir vize anlaşması mevcut. 18 yaşını geçmiş her Mısır vatandaşı bir form doldurarak Yunanistan’ı ziyaret edebilmektedir. Yunan temsilcileri aynı uygulama için bizlere de bu kolaylığı sağlamak istiyorlar. Diğer yandan önümüzdeki aylarda İzmir ve Atina arasında uçak seferlerinin de başlanacağı söylendi. Bir aksilik olmadığı takdirde İzmir, Selanik arasında da uçuş seferleri yapılacak. Ayrıca turizm hacmini arttırmak ve geliştirmek adına adalara yapılacak turistlik ziyaretlerde feribot seferlerinin arttırılması adına iki ülke temsilcileri de hem fikirler. Turizm çeşitliği açısından ve farklı lokasyonlara ulaşım kolaylığı sağlamak iki ülke menfaatinedir. Türkiye’den ortalama yıl bazından bakarsak 890 bin civarı insan ziyaret ediyor. Yunan tarafından bize ise 790 bin civarı turist geliyor. Tabi bu rakamlar pandemi öncesine ait. Normalleşmeyle birlikte iki ülke arasında bu tarz girişimleri olumlu karşılamaktayız” diye konuştu.

TURİZM İSLER 2)


“EGE GÖNDERİYOR, MARMARA ALIYOR”


Mehmet İşler şunları kaydetti: “ Yunanistan’da her 10 kişiden biri Türkiye’yi ziyaret ediyor. Türk turistler Yunanistan’a en çok İzmir ve Ege kıyılarından gidiyor. Fakat oradan gelen turist sayısına baktığımızda biz gönderdiğimiz 10 kişiye karşı 1 kişi alıyoruz. Yunan turistler genelde İstanbul’u ziyaret ediyor. Paket tur diye tabir edilen gruplar halinde ziyaret türünü daha çok tercih ediyorlar. İzmir nezihinde konuşursak eğer şu anda bizim önceliğimiz giden turistimiz kadar bu bölgelere aynı ölçüde kaşı taraftan ziyaretçi almak. Yunanistan’ın, Türkiye’siz bir turizmi düşünmesi pek mümkün değil. Çünkü adalara baktığımız zaman adeta Kemeraltı gibi ve her zaman Türk turistlerin ilk tercihlerinin başında yer almaktadır. Aynı şekilde bunu biz de karşı taraf için yapabilmeyiz. Bununla alakalı bazı çalışma ve projelerimiz mevcut. Tabi bunları hayata geçirebilmek adına siyasi zemininde buna öncülük etmesi gerekiyor. Son zamanlarda iki ülke arasında zaman zaman siyasi gerilimler oluşuyor. Böyle bir atmosfer sadece siyasette kalmıyor. Turizmden başka birçok sektöre etki ediyor. Burada düzenle toplantı çok samimi bir ortamda geçti. İki tarafta istekli ve karşılıklı iş birliğine hazırlar. Ama dediğim gibi bu işbirliğinin artarak devam etmesi de siyasetçilerin söylem ve hareketleri belirleyecektir.”

TURİZM CESTOB (1)


“TURİZM, BARIŞIN SİMGESİDİR”


Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, “Şu anda Çanakkale’de yapımı devam eden ve yakında açılacak bir köprü var. Kuzey Ege’nin üstünde yer alan Selanik, Kavala, Romanya, Bulgaristan, Macaristan gibi buralarda yaşayan insanların artık araç yoluyla İzmir’e ve Ege’ye kadar kesintisiz ve konforlu bir ulaşımla buralara kadar gelmesi kolaylaşacak. Toplantıda bunun karşılıklı kazan-kazan modelleri konuşuldu. Ayrıca Türkiye’den, Yunan adaların ciddi anlamda yatlar gidiyor. Bununla alakalı karşılıklı sağlanacak kolaylıklar ile yat turizmine yönelik adımlarda atıldı. Türkiye, komşuları arasında belki de en çok Yunanistan ile ortak benzerlikler konusunda birbirine benzemektedir. Bu nedenle bu iki ülkenin yalnızca karşılıklı iş birliği değil aynı zamanda birlikte de organizasyonlar düzenlenmesi konusunda ciddi adımların atılması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse Avustralya, Uzak Doğu veya Amerika’dan gelen turistler gelmişken bir ülke gezmek yerine karşılıklı iş birliğiyle bu kişiler hem burayı hem de komşumuzu ziyaret etmesi herkes açısından faydalı bir durumdur. Gelen turist mümkün olduğunca çok yer gezip görmek ister. Türkiye ve Yunanistan zaten birbirine çok yakın iki ülke. Bu nedenle ortaklaşa düzenlenecek turizm paketleriyle turistlerin 3 gün orada 3 gün ise burada ziyareti sağlanabilirse eminim ki kimse bundan şikâyet etmeyecektir. Maalesef şu anda iki ülke arasında siyasi anlamda bir gerilim var. Ancak esnaf, turizmciler ve halk aslında dostlardır. Dolasıyla vizeler kalkarsa karşılıklı turistlik ziyaret yalnızca ekonomik anlamda değil iki ülke arasında ki dostluk ve barışı artıracaktır. Bizim söylediğimiz bir söz var. Türkiye ve Yunanistan için tek deniz, tek, gökyüzü ve iki ülke demek yanlış olmaz. Belki de bu vesileyle belki de siyasetçilere örnek teşkil edecektir. Toplantı çok güzel bir atmosferde geçti. Bu nedenle de biz umutluyuz. Tabi burada konuşulan ve yapılmak istenilen şeylerin ne kadarı yapılacak onu zaman gösterecektir” dedi.