Ekonomik daralma, işsizlik, sosyal ve ekonomik eşitsizlikte derinleşme uyarısı yapan Ege Sanayici veİşinsanları güvenin yeniden tesisini, enfl asyonun düşürülmesini, dövizde istikrarın sağlanmasını istedi

Egeli sanayiciler ve iş insanları liderler buluşmasında ESİAD Başkanı Karabağlı, Türkiye’de yeniden güven ortamının tesisi için öngörülebilirlik ve şeffaflığın sağlanmasını talep etti.

Fadime KUZU ALTANHAN / YENİGÜN - Egeli iş insanları ülke ekonomisinin lokomotifi olmaya talip olduklarını bir araya gelerek gösterdiler. Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) ESİAD Liderler Buluşması kapsamında bu kez DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı ağırladı. Önemli katılımın sağlandığı programda Egeli patronlar gündeme getirdikleri sorunlarına çözüm önerileri sundular.

İSTİKRARSIZLIK HER ALANA YANSIDI”

Dünyanın Kovid-19 pandemisinin ortaya çıkmasından bu yana zor günler yaşadığını belirten ESİAD Başkanı Mustafa Karabağlı, “Küresel ekonominin daraldığı, işsizliğin arttığı, ekonomik kırılmaların yaşandığı, sosyal ve ekonomik eşitsizliklerin derinleştiği günler yaşandı, yaşanmaya devam ediyor. Kovid-19 krizinin yarattığı çıkmazdan kurtulmaya çalışırken küresel sistemdeki istikrarsızlık ve belirsizlik her alana yansıdı. Yükselen enerji fiyatları, tedarik zincirlerindeki aksamalar, arz talep dengelerinde ortaya çıkan bozulmalar ve enflasyonist baskılar, küresel güçlerin çekişmesini, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler arasındaki ayrışmayı daha da belirgin hale getirdi” dedi.

mustafa karabağlı yenigün

“MALİYET BASKILARI ARTIYOR”

Üretim maliyetlerinin yükselişine dikkat çeken ESİAD Başkanı Karabağlı, “Savaşla birlikte dünya genelinde yükselen enerji fiyatları, tedarik zincirlerindeki aksamalar, arz talep dengelerinde ortaya çıkan bozulmalar ve gelişmiş ülkelerde dahi yükselişe geçen enflasyonun ülkemiz ekonomisi üzerinde olumsuz yansımaları neticesinde maliyet baskılarındaki artışın devam edeceğini ve daha da artacağını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

“REFORMLARA GERİ DÖNÜLSÜN”

Yatırım ortamının sağlanması ve yeşil mutabakata konuşmasında önemli yer verirken AB sürecinin devam etmesi gerektiğini şu sözlerle dile getirdi, “Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından belirlenmiş olan ve 1996 yılından bu yana İzmir’de AB Bilgi Merkezi olarak faaliyet gösteren ESİAD’ın, katılım müzakerelerinin fasılların müzakereye açılıp açılmadığına bakılmaksızın; reformlara geri dönülmesini, somut, yapıcı ve tutarlı adımlar atılmasını, uyum çalışmalarının, ciddi, planlı ve kararlı biçimde sürdürülmesini Türkiye’nin geleceği için elzem gördüğünü ifade etmek isterim” dedi.

“HER ALANDA EYLEM PLANIMIZ VAR”

ESİAD Liderler Buluşması kapsamında konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, her konuda çok detaylı hazırlık yaptıklarını, 56 maddelik eylem planında somut adımlara yer verdiklerini  söyledi.

Her bir adımın ne zaman yapılacağı ile ilgili tarih verdiklerini belirten Babacan, eylem planlarının her satırı için bütçeyi de hesap ettiklerini vurgulayarak, "Tarım, afet, sosyal destek eylem planlarımız hazır. 4'üncü eylem planımız dijital dönüşüm ve teknoloji. Son açıkladığımız eylem planı ise makro ekonomi, istihdam. Sayıları 20'ye ulaşacak. Her alanda eylem planımız hazır, açıklayacağız. Türkiye'de bir ilktir. Bu hazırlıkları bitirip kamuoyuyla paylaşıyoruz. İlk 90 dakikada bile ne yapacağımız belli. Bırakın 90 günü, ilk 90 dakikada yapılması gerekenler var. Özgürlükler, yargının bağımsızlığı ilk 90 dakikada yapılacak açıklamayla sağlanır" ifadelerini kullandı.

deva ali babacan yenigün

DEMOKRASİYE GEÇİŞ EYLEM PLANI

Ayla'nın yaşaması için yardım bekliyorlar Ayla'nın yaşaması için yardım bekliyorlar

Kimlik siyaseti yapmadıklarını ve ortak bir Türkiye hedefine önem verdiklerini belirten Babacan, "Güçlenmiş Parlamenter Sistem'le ilgili çalışmayı ortaya koyuyoruz. Buna 'demokrasiye geçiş eylem planı' dedik. Anayasa değişikliği demek mecliste nitelikli çoğunluk demek. Yakın siyasi tarihimizde anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşmadı. Aklın yolu birdir. İlk seçimler mevcut anayasaya göre yapılacak. Seçilecek cumhurbaşkanı ve meclis mevcut sisteme göre oluşacak. Ara dönem yani geçiş sürecinin yol haritası çok önemli” dedi.