Eğirdir gölü, Isparta şehrinin Eğirdir ilçesinde yer almaktadır. Ülkemizin İç Anadolu bölgesinde bulunan bu göl, doğal güzelliği ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Eğirdir Gölü, Türkiye’nin en büyük harikaları arasında dördüncü olarak yer almaktadır. Sahip olduğu plajları ve göl manzarası ile ziyaretçilerine güzel bir görüntü sunan Eğirdir gölü, çevresindeki harika kokan gülleri ile de ülkemizin dikkatleri üzerine çekmektedir.

Isparta şehir merkezine 46 kilometre mesafe uzaklıkta bulunan Eğirdir ilçesine de 50 dakika da ulaşım sağlamanız mümkün. Yollarının düzgün olmasıyla beraber, yol üzerinde bulunan tabelaları takip ederek veya navigasyon ile Eğirdir Gölü’ne kolay bir şekilde ulaşım sağlamanız mümkün. Ulaşımı sağlamak için kendi aracınız yerine başka bir araçla seyahat etmek isterseniz, araç kiralama seçenekleri de seçenekler arasında düşünülebilir.

Eğirdir Gölü, palüvyal dönemde oluşmuş ve karstik olaylar sonucu ortaya çıkan bir göldür. Eğirdir Gölü çukuru da bu dönemdeki olayların beraberinde oluşmuştur. Bu çukurda oluşan su birikintisi ile birlikte Eğirdir Gölü meydana gelmiştir. Bu gölün çukurluğu tektonik hareketlere bağlı bir şekilde oluşmuştur. Ortalama derinliği ise 12 metre şeklinde ölçülerek kayıtlara geçmiştir.

Gölün maksimum derinliği ise, 17 metre civarında ölçülmüştür. Ayrıca Eğirdir gölü efsanesi de anlatılar arasında yer almaktadır. Bu efsaneye göre bir aile gölün etrafında avlanmak amaçlı dolaşmaya başlar. Evin beyi yani baba dağın eteklerinde bir geyiğe denk gelir ve elindeki okla hedef alır. Ancak ok geyiğe isabet etmesi gerekirken kayalıklara isabet eder. Bu sırada kayalıklardan sular fışkırmaya başlar ve sonucunda Eğirdir Gölü oluşur. Kayalıklardan fışkıran suyun birikmesi sonucunda, suda adamın çocuğu boğularak ölür.

Eğirdir Gölü’nün özellikleri

  • Bu göl Türkiye’nin dördüncü en büyük gölüdür.
  • Gölün Kuzey ve Güney uzunluğu 50 kilometre kadardır.
  • Eğirdir Gölü’nün kaplamış olduğu havza alanı 3.309 kilometrekaredir.
  • Göl iki kısma ayrılmış şekilde yer almaktadır.
  • Eğirdir Gölü’nün deniz yüzeyine olan yüksekliği 920 metredir.
  • Eğirdir Gölünün kuzeyinde bulunmakta olan göle ise Hoyran Gölü denmektedir.
  • Eğirdir Gölü, muhteşem manzarası ve doğal güzelliği ile Isparta’nın en dikkat çeken bölgelerinden biridir.