Eğitim ayıbı!

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılan Zeki Püskülcü İlkokulu, aradan 12 yıl geçmesine bir türlü yapılmadı. 7 öğretmen ve 85 öğrenci yıllardır konteyner sınıflarda eğitim görüyor.

Güncel 25.08.2021 - 07:43 25.08.2021 - 07:55

Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - Buca'nın Kaynaklar Yıldız Mahallesi'nde bulunan  Zeki Püskülcü İlkokulu, 2009 yılında depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltıldı. Aradan 12 yıl geçmesine karşın yeni okul binası bir türlü yapılmadı. 7 öğretmen ve 85 öğrenci yıllardır okul bahçesine konulan konteynerde eğitimlerini sürdürüyorlar. Yılldardır okul sorununun çözülememesine isyan eden öğrenci velilerinden Aykut Dirbisoğlu, “Şu an da kullanılmayan ilkokul binamıza 2009’da depreme dayanaksız raporu verildi. Benim 2 çocuğum var ve burada ki konteynerde eğitim görüyorlar. Konteynerlerin yapısı gereği uzun süreli bir eğitim vermeye uygun yerler değil” dedi.

“KONTEYNERLER SU ALIYOR”
Kış aylarında yağmur yağdığında konteynerlerin içinin suyla dolduğunu ifade eden Aykut Dirbisoğlu, “Bu yapılara soba kurulamadığı için sınıflarda çocuklarımız klimayla ısınmaya çalışıyor. Yağmurlu günlerde elektrik kesintileri çok oluyor. Klimalar çalışmadığı için çocuklarımız hasta oluyor. Hasta olup uzun süre dersi kaçıran çocuk arkadaşlarından geri kaldığı için bu sefer okula gitmek istemiyor. Devamlılık sağlamakta veliler olarak zorlanıyoruz. Yazları ise güneşin etkisiyle ısınan konteynerlerin içini keskin bir plastik kokusu kaplıyor. Öğretmenler konteynerlerin camlarını açsalar da o koku gitmiyor. Aradan 12 yılı aşkın süre geçmesine rağmen mahallemizdeki çocuklar halen bu konteynerlerde eğitim görmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

okullCCC

OKUL TAŞINACAK İDDİASI
Bir diğer veli Kemal Dibrisoğlu ise “Bu yıl itibariyle ilkokulun buradan taşınacağı söyleniyor. Böyle bir durumda özellikle kız çocukları çok zarar görecek. Çünkü aileler çocuklarını başka bir yere göndermeye tedirgin oluyor. Taşımalı sistem ile giden çocuklarımız sabahın erken saatlerinde çıkıyor ve hava kararınca dönüyor. Haliyle birçok aile bu durumdan tedirgin olup çocukları için endişeleniyor. Biz köyümüze artık okul yapılsın çocuklar mağdur olmasın isterken, böyle bir durum gerçekleşmesi durumunda çocuklarımız daha da zarar görecektir” dedi. 

KEMAL

Her gün 50 km yol gidiyoruz
Mahallede ortaokul ve lise çağında 100 öğrenci olduğunu belirten Kemal Dibrisoğlu, “Bunların ancak 40’ı eğitim hayatına devam edebiliyor. Biz veliler olarak kendi cebimizden para koyup servisle anlaşıp çocuklarımızın ulaşımını sağlamaya çalışıyoruz. Fakat öğrenci başı servis ücreti günlük 20 TL’ye denk geliyor. Herkesin bütçesi buna uygun olmadığı için çoğu öğrenci okulu bırakmak zorunda kalıyor. Köyümüzdeki ilkokulumuz konteyner, orta okulumuz ise Kaynaklar merkezde olduğu için çocuklarımızın sağlıklı bir eğitim alamıyor. Belediyeye ait bir ulaşım aracı buraya gelmiyor. Kendi araçlarımızla çocuklarımızı okula bırakıp, alıyoruz. Şu anda liseye giden bir çocuğum var. Her gün çocuğumu okula götürüp, getirmek için 50 kilometre bir yol yapıyorum. Servis tutuyoruz ama onlarda bir kere geliyorsa iki kere gelmiyor” dedi.
Kemal Dibrisoğlu, “Okul yapılması için veliler ve muhtarlık aracılığıyla 3100 metrakare kadar bir arazi tahsis ettik. Belediyeden gelip arazi analizi yapıldı. Birkaç ay içinde de bilgi verileceği söylendi ama üzerinden 8 ay kadar zaman geçti ve dönüş yapan bilgi veren olmadı. Bu okulun yapılması için bizim daha ne yapmamız gerekiyor?”  ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@