Kalp atımı olarak bilinen atriyum ve ventriküllerin kasılması ve gevşemesi sırasında zayıf bir elektriksel aktivite ortaya çıkar. Bu aktivite ise kalp ritmi, frekansı ve yayılımı hakkında doktorlara pek çok bilgi vermektedir. Elektriksel aktivitelerin ölçülebilmesi için EKG cihazları kullanılır. Göğüs, kol ve bacak bölgesine yapıştırılan elektrotlar ile kalpte meydana gelen elektriksel aktiviteler ölçülür. Bu aktivite cihazda bulunan kağıda basılır. Böylece doktorlar hastaların sorunları hakkında bilgi sahibi olmak için daha iyi bir inceleme yapabilir. Özellikle hastalarda bulunan ritim bozuklukları, kalbin kanlanması, hipertrofi, ya da kalp kasının büyümesi gibi rahatsızlıkların teşhis edilmesinde kullanılan bir yöntemdir. 

EKG, genelde göğüs ağrısı şikayeti olan ya da herhangi bir muayene öncesinde çekilir. Özellikle kalp krizi riskinin değerlendirilmesi için EKG çekilmesi önemlidir. Bu cihaz, P,Q,R,S,T ve U dalgalarından oluşan kalp atımlarını kaydeder. Bu dalgaların kağıt üzerinde oluşturduğu grafik doktora kalp hastalığı hakkında bilgi vermektedir. Ağrısız ve acısız bir yöntem olan bu işlem 2-3 dakikalık bir işlemdir. Çoğunlukla göğüs ağrısı, çarpıntı gibi sorunu olan hastalarda çekilirken hastaların bilek, göğüs ve boyun bölgesi tamamiyle açılmalıdır. Çok fazla hareket etmeden ve konuşmadan yapılan işlemde vücuda herhangi bir zarar verilmez. Bu işlem sonrası hastalar günlük yaşantılarına kolayca dönebilir.

Eforlu EKG nedir ve neden çekilir? 

Hastaları muayene etmeden önce hekimlere yol göstermesi ve hastaların kalbi hakkında bilgi vermesi amacıyla çekilmekte olan işlemlerden biri de Eforlu EKG işlemidir. Eforlu EKG, yük altında kalbin oluşturduğu elektriksel aktiviteleri anlık bir şekilde ekokardiyografi üzerine işlemektedir. Yürüyüş bandı üzerinde vücudunuza kablolar bağlanarak sizden yürüyerek başlamanız ve hızınız arttıkça da koşmanız istenir. Bu işlem öncesi hafif yemekler yenmelidir. Yokuş çıkma ve koşma gibi egzersizlerin de bulunduğu işlemler ile kalp yükünün artırılması hedeflenmektedir. Bu işlem sırasında belli periyotlarla kan basıncı ölçümü de yapılmaktadır. 

İşlem sonrası hastalar günlük hayatına kolayca dönebilir. Aritmi ya da herhangi bir ritim şüphesi olduğunda, kapakçıklarda olası bir problem görüldüğünde, kan iyonlarında dengesizlik saptanması gibi durumlarda EKG işlemine başvurulur.