Eklem kireçlenmesi gündelik hayatı etkileyen oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Bu hastalık; eklemlerin aşırı kullanılması, obezite, uzun süreler boyunca ağır yükler taşımak, sporcu yaralanmaları, yaş ilerlemesi gibi durumlar nedeniyle meydana gelir. 

Eklem kireçlenmesi rahatsızlığında iyileşmeyi destekleyen besinler

Eklem kireçlenmesine iyi gelen besinler arasında pek çok yiyecek bulunmaktadır. Hastalığın tedavisi için tüketilmesi gereken besinler dışında, vücuttaki iltihabın azaltılmasına yönelik tüketilmesi gereken besinler de bulunur. Bunlara örnek olarak şunları vermek mümkündür: 

  • Turp, 
  • Sarımsak, 
  • Maydanoz, 
  • Kereviz,
  • Limon, 
  • Tere, 
  • Soğan, 
  • Hardal,
  • Kantaron yağı.

Rahatsızlığının iyileşmesini destekleyen besinler arasında zeytinyağı, kemik suyu ve lifli gıdalar gibi besinler bulunur. Bu yiyeceklere aşağıda sizler için yer verdik.

Zeytinyağı

Ayçiçeği ve fıstık yağı gibi yağlar omega 3 kaynağı olması yanında vücutta bulunan enflamasyonun da artışında önemli rol oynar. Diz ve eklem ağrılarında azalma görülmesi için zeytinyağı tüketimi önemlidir.

Kemik suyu

Kemik sağlığında kemik suyunun rolü yadsınamaz. Katkısız kemik suyunun eklem kireçlenmesi rahatsızlığına da iyi geldiği bilinmektedir. Bu besinin içinde yer alan glukozamin ve amino asitler eklem sağlığında oldukça önemlidir. 

Balıklar

Soğuk suda yetişen; somon, ton balığı, sardalya gibi balıklar omega 3 bakımından zengindir. Bu da eklem kireçlenmesi riskini azaltıp eklem sağlığını korumada önemli rol üstlenir. 

Lifli gıdalar

Lif oranı yüksek ve tam tahıllı gıdalar tercih edildiği takdirde eklem rahatsızlığı riski azaltılmaktadır. Özellikle kersetin içeren karabuğday tüketimine özen gösterilmelidir. 

Meyve tüketimi

Özellikle yüksek şeker içeren bazı meyvelerde anti-iflamatuar etkisi bulunmaktadır. Bu da eklem rahatsızlıklarına iyi gelen bir içeriktir. Ananas çekirdeği ve yabanmersini tüketilmesi vücutta bulunan iltihabın azalmasında oldukça etkilidir. Elma ve domateste de iyileştirici içerikler bulunmaktadır. 

Yeşil çay

Dünyada yıllar boyunca şifa çayı olarak bilinen yeşil çay, eklem kireçlenmesine iyi gelen besinler arasında bulunmaktadır.

Sebzeler

içeriği vitamin ve mineral açısından zengin olan her sebzeyi mutlaka tüketmelisiniz. Bunlar arasında bulunan ıspanak ve brokoli gibi besinler, eklem kireçlenmesi rahatsızlığında ağırılar üzerine etkilidir.