03.06.2021, 04:00

Ekmekçioğlu ve Aktaş’ın başarısı

İzmir futbolda sezonu iki takımını bir üst lige göndererek tamamladı. Bucaspor 1928 2. Lig'e yükselirken, Altay da Süper Lig’e çıktı…

Her iki kulübün başkanıyla tanışıp konuşmuşluğum yok ama futbolun içinde olan biri olarak söyleyebilirim ki gerek Altay Başkanı Özgür Ekmekçioğlu gerekse Bucaspor 1928’in Başkanı Cihan Aktaş bu başarının mimarı.

Borçları nedeniyle çok zor günler geçirirken kulübün başına geçen Özgür Ekmekçioğlu, 5 yılda Altay’ı 3'üncü Lig'den Süper Lig'e taşıdı. Özgür Ekmekçioğlu göreve gelmeden önce borçları nedeniyle transfer yasağı bulunan ve genç ağırlıklı kadrosuyla mücadele ettiği 2015-16 sezonunu 3'üncü Lig'de düşme hattının 3 puan üzerinde tamamlayan siyah-beyazlılar, genç başkanın önderliğinde 2016-17'de transfer tahtasını açıp Play-Off'tan 2'nci Lig'e yükseldi. 2017-18'de 2'nci Lig'de şampiyon olarak 7 yıl sonra 1'inci Lig'e dönen Altay, ligdeki üçüncü sezonunda 18 yıllık Süper Lig özlemine son verdi. Altay, 31 yaşındaki Özgür Ekmekçioğlu'nun başkanlığında 3 kupa kazandı.

Zaman zaman yaptığı teknik direktör tercihleri, transfer politikası nedeniyle eleştirilerin odağında olan Ekmekçioğlu, Play Off’lar öncesinde belki de hayatının kumarını oynadı ve teknik adam değişikliğine gitti. Türk futbolunun ‘Büyük Mustafa’sını ‘Büyük Altay’ın başına getiren genç başkan bugün oynadığı kumarın kazananı olarak hem kulübün Süper Lig özlemine son verdi hem de oradan gelecek yayın parasıyla da rahatlamış oldu…

Şimdi Ekmekçioğlu için daha zorlu bir süreç başlıyor. Teknik adam seçiminden tutun da oyuncu transferine kadar çok sıcak bir yaza girecek genç başkanın vereceği kararlar takımın kaderini belirleyecek.

***

Kentin diğer takımı Bucaspor 1928 de acılı bir dönemden geçip mutluluğa ulaşanlardan. Önce 2014-2015'te 1'inci Lig'e veda eden İzmir ekibi, 2017-2018'de 2'nci Lig'den düştü. Son olarak da 2018-2019'da 3'üncü Lig'e veda edip Bölgesel Amatör Lig'in yolunu tutan Bucaspor taraftarını kahretti. Ancak Başkan Cihan Aktaş, ilçenin profesyonel takımdan yoksun kalmaması adına önemli bir hamle gerçekleştirdi. Tire 1922 Spor'un yarışmacı haklarını alan Aktaş, Ci Group Buca adıyla yeniden ilçeye profesyonel lig heyecanı yaşattı. Sarı-lacivertliler Bucaspor 1928 adıyla geçen sezon 3'üncü Lig'de Play-Off'a kaldı. Antalya'da oynanan finallerde Aksarayspor'a elenen Buca, hayallerini bir sezon erteledi. Bu sezon ise hayallerini geç de olsa gerçekleştirdi…

İki genç başkanın ekonomik sıkıntıların tavan yaptığı bir dönemde böylesi bir başarıyı elde etmesi alkışa değer. Gerek koronavirüsün yarattığı gerekse bozuk ekonomi şartlarının altında zor günler geçiren, tribün desteğinden yoksun yollarına devam eden iki genç başkanın başarısı İzmir’in futboldaki makus talihini de belki de sonlandırdı.

Sadece İzmir değil, futbolda 2020-2021 sezonunda Ege başka şampiyonlar da çıkardı. Manisa Futbol Kulübü tarihinde ilk kez TFF 1'inci Lig'e çıktı. Somaspor ve Nazilli Belediyespor adlarını 2'nci Lig'e yazdırdı.

Böylesi bir salgın belasının olduğu dönemde Akhisar ve Denizlispor ile üzülen Ege futbolu için başarılı bir sezon geçti diyebiliriz.

Yorumlar