Emre ÜNAL/Yenigün- Gerçekleştirilen toplantıya Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Melih Sebastien Durmuş, TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, TÜGİAD Ekonomi Danışmanı Ekonomist Murat Sağman, Ekonomist Gülden Atabay, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal,  ve çok sayıda TÜGİAD üyesi katılım sağladı.

82babf0d-8e96-42bf-b47e-30dc6c246244


Ege Ekonomi Sohbet Toplantısı’nın ilk açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Melih Sebastien Durmuş, geleneksel hale getirdikleri toplantılar ile üyelerine ekonomide yaşanan son gelişmeleri aktardıklarını ifade etti.

 TÜGİAD üyeleri ile bir araya gelerek ekonomide yaşanabilecek sıkıntıları vurgulayan Durmuş, “Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı hepimizi olumsuz etkiledi. Bu indirimin sonuçlarını önümüzdeki günlerde de yaşayacağız. Sorunların çözülmesi için neler yapılması konusunda da uzman konuklarımız bizi aydınlatacaktır” dedi. 

sebastien-durmuş-gazete-yenigun

“İzmir Türk Ekonomisi İçinde Yeri Çok Ayrı Bir Kent”

TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel ise İzmir’de bulunmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, 35 yıl sonra TÜGİAD’ın ilk kadın başkanı olarak üyelerine hizmet etmekten onur duyuyorum dedi.

 Pandemiye rağmen etkin bir biçimde çalıştıklarının altını çizen Çevikel, “İzmir demek, medeniyet ve Cumhuriyet demek. İzmir Türk ekonomisi içinde  yeri çok ayrı olan bir kent. Bugün burada ekonomide yaşanılan sıkıntıları görüşeceğiz. Ekonomide bugün büyük sorunlar yaşıyoruz.  Ama umutsuzluğa kapılmamız gerekmiyor.  Bizim her zaman çalışmamız, üretmemiz ve yeni yollar bulmamız gerekiyor.  Ne kadar az hata yaparsak o kadar ülke olarak ileri gideriz diye düşünüyorum.  Gelecek endişelerimiz var.  Uzman arkadaşlarımız da gelecek konusunda bizleri bilgilendirecek” diye konuştu.

nilüfer-celikel-gazete-yenigun

“Herkes Mersin'e gidiyor, biz tersine”

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da toplantıda bir sunum gerçekleştirdi.  Sunumda Türk ekonomisinin mevcut durumunu anlatan ve krizden çıkış için yapılması gerekenleri açıklayan Yorgancılar,  “Herkes Mersin’e gidiyor, biz tersine.  Rusya da 0.75 puan faiz artırdı ama biz  indiriyoruz. Türkiye’de en büyük kayıp 2 ileri 1 geri gitmesinden kaynaklanıyor. Yüzde 6’nın altında büyüme olmadan işsizlik rakamını indirmemiz mümkün değil. İhracatta dünyada binde 85 payımız var. Kilo bazında 1 kg ihracatımız 0.85 dolar.  Eğitim sistemimiz yanlış.  Bu şekilde katma değerli üretim yapmamız mümkün değil.  Uzun vadeli eğitim stratejimizin olması lazım. Biz her şeye rağmen çalışacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi  ‘Vazgeçenler değil, mücadele edenler tarihe geçer'” şeklinde konuştu.

ender-yongancilar-gazete-yenigun

“2022 yılın bir seçim yılı olacak”

Toplantının moderatörlüğünü  yapan TÜGİAD Ekonomi Danışmanı Ekonomist Murat Sağman, ekonomide alınan kararların rasyonel olmadığına vurgu yaparak “ Türk ekonomisinde son dönemde 2 kırılma oldu. Bunlardan birincisi 19 Mart tarihinde Naci Ağbal’ın görevden alınması ve dün alınan faiz indirim kararı ise ikinci kırılma noktası oldu” dedi
Ekonomide yaşanan bu olayların siyasete de büyük etki yapacağını belirten Moderatör Sağman, “ Bir önceki ay faiz indirimi yapıldı hiçbir sonuç alınmadı ama yine faiz indirimi yapıldı.  Bilime ya da mevcut konjonktüre değil başka şeylere bakılarak karar alınırsa bu çok daha yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı olacak. İhracatı artırıp, döviz girdisi sağlayarak cari açığı kapatmayacak. Bunun pek faydasını görmeyeceğiz. 2022 yılın bir seçim yılı olacaktır” dedi.

“1994 Kriz Dönemine girebiliriz”

Türkiye’nin küresel dönüşümü okuyamadığını ve bugüne kadar hep yanlış zamanda yanlış işler yaptığını ifade eden DEÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal “Yapılan Faiz indirimi enflasyon artışını getirecek ve bu ciddi bir fakirleşme yaratacak” dedi.

Önümüzdeki 2 yılın çok zor geçeceğini öngördüğünü dile getiren Uysal, “ 2 faiz indirimi daha yapılırsa 1994 kriz dönemine girebiliriz. Türkiye’nin seçimi geride bırakmadan bu sorunları aşabilecek hamleleri yapması mümkün değil” dedi.

“Büyümede Başarılı Olamayacağız”

Ekonomist Gülden Atabay   Merkez Bankası’nın yanlış bir karar aldığını belirterek bu karar ile enflasyonun kalıcı olmaya başladığı bir döneme girdiklerinin altını çizen Ekonomist Gülden Atabay, “
 Gelişmiş ülkelerde de enflasyon yükselecek. Biz doğru olmayan para politikaları ile yüksek enflasyonu yakaladık. Gelişmiş merkez bankaları enflasyonu kontrol altına almak isterken faiz artışı yapmamız gerekiyordu. Bunu göz göre göre kaçırdık. Bu kararla büyümede başarılı olamayacağız.  Sorunlar artacak.  İhracattaki artış Avrupa’dan gelen ertelenen ihracat talebi nedeniyle. Pandemiden sonra ihracat bu şekilde artmayacak. Yeniden bir 100 baz puan daha indirim olacak gibi gözüküyor. Bu politika devam ettiği sürece TL yönünden karamsarım. Ya faiz artışları olacak yeni yılda  ya da 2022 yılı bir seçim ile noktalanacak” diye konuştu.